Výber plavby

Pri výbere plavby, ktorá bude najlepšie zodpovedať vášmu životnému štýlu a očakávaniam, treba brať do úvahy hneď niekoľko faktorov.

 

Výber lodnej spoločnosti

Na trhu je ich niekoľko desiatok, a jedna od druhej sa môžu odlišovať naozaj radikálne; jednak cenou a ponúkanými službami, ale i tematicky, či atmosférou na palube.
Odlišný môže byť i jazyk, ktorým sa hovorí na palube: i keď platí, že angličtina je prevládajúca, máme pre vás v ponuke aj spoločnosti, ktorých „úradným jazykom“ je nemčina, francúzština či taliančina. 

Čo do ceny a úrovne, vo všeobecnosti sa plavebné spoločnosti delia na:
- populárne (napr. MSC, Costa, Royal Caribbean, Carnival, Disney, Celestyal, NCL, P&O, PrincessAIDA .. )
- prémiové (napr. Azamara, Celebrity CruisesTUI, Holland America Line, Cunard, Oceania)
- luxusné (Silversea, Seabourn, Crystal, Regent Seven Seas, Windstar, SeaDream, Paul Gaugain)

Okrem toho pre vás máme i špeciálne spoločnosti, ktoré sa nedajú zaradiť ani do jednej kategórie:

 • Aranui Cruises - hybrid nákladnej a výletnej lode na jedinečné trasy v Polynézii
 • Boat Bike Tours - cykloplavby po Európe - ideálne pre poznávaniachtivých nadšencov cykloturizmu
 • Hurtigruten - okrem tradičných plavieb pozdĺž nórskeho pobrežia teraz aj expedičné plavby do Antartídy, Grónska, Južnej Ameriky ...
 • Katarina Line - "slovenské" more Adriatik na palube motorových jácht a plachetníc s plným servisom za dobrú ceny
 • Star Clippers - plachtenie v tradičnom štýle, malá flotila troch krásnych plachetníc
 • Variety Cruises - megajachty a plachetnice s originálnymi itinerármi a skvelým servisom na palube
 • Celebrity Cruises - špecialitou tejto spoločnosti sú okrem klasických destinácií celoročné plavby na Galapágoch
 • Silversea - expedičné plavby v luxusnom štýle na miesta, ktoré nenájdete ani na mape.

Veľkosť lode

je pri výbere taktiež dôležitá. Vo všeobecnosti platí, že veľké lode ponúkajú väčší výber možností zábavy pre deti i dospelých. Nájdete tu množstvo atrakcií, ako tobogany a akvaparky, lezecké steny a lanové parky, simulátory Formuly 1, lanovky, diskotéky, veľké fitness centrá a detské kluby s vekovo primeranými aktivitami a profesionálnymi animátormi.
Plavby na väčších lodiach taktiež v prepočte vychádzajú lacnejšie. Toto pravidlo nižšej ceny ale nemusí platiť na najnovšie plavidlá, o ktoré je vždy veľký záujem a plavby na nich sú preto vždy o niečo drahšie.

Atmosféra na menších lodiach je intímnejšia a pokojnejšia. Ich prednosťou je i to, že vďaka menším rozmerom môžu pristávať aj v prístavoch, ktoré sú pre veľké lode neprístupné. Ich trasy sú preto často originálnejšie. Nie náhodou flotily prémiových a luxusných spoločností sú zložené z malých až stredne veľkých lodí.

V každom prípade treba mať na pamäti, že často i v rámci jednej spoločnosti sa lode môžu od seba veľmi líšiť, čo do veľkosti, tak i do atmosféry.

Typ plavby

Čo hľadáte? Slnko a zábavu, prehliadky, kultúru a históriu, krásy prírody a relax, či dobrodružstvo a veľa aktivít?
Vyberte si na základe vašich priorít; niektoré plavby sú zamerané viac na jedno iné na druhé.
Niektoré plavby sú vhodné skôr pre rodiny, niektoré pre seniorov, iné pre mladých, slobodných…
Niektorí snívajú o tropickom podnebí Havaja a južného Pacifiku, iní v letných mesiacoch uprednostnia príjemné počasie Aljašky.
Počas plavieb na najnovších megalodiach s obrovským množstvom aktivít na palube strávite viac času na mori a menej v prístavoch, menšie lode sú viac zamerané na destinácie.

Dĺžka plavby

Koľko máte času? Ak je pre vás prioritou dĺžka dovolenky a čas, ktorý máte k dispozícii, je limitovaný, máte na výber mnohé 3-4 dňových plavby v Stredomorí. Prípadne, môžete si zvoliť krátku plavbu v Karibiku s nalodením na Floride ako súčasť vašej cesty po Spojených štátoch.
Na druhej strane, ak je vašim celoživotným snom plavba okolo sveta, lodné spoločnosti ponúkajú nádherné itineráre v trvaní až niekoľkých mesiacov.

Vo všeobecnosti sú najobľúbenejšie 7- až 14-dňové plavby.

Pamätajte i na to, že pri mnohých plavbách je nutné začať cestu už o deň skôr a návrat si taktiež môže vyžadovať deň navyše. Preto napríklad pri 7-nočnej plavbe v Karibiku budete potrebovať spolu s cestou 10 dní dovolenky. Pozorne si preto naplánujte termín a informujte sa u nás na presný termín letov či autobusového spojenia k vašej plavbe.

Kedy sa chcete plaviť?

Existuje destinácia na každé ročné obdobie.
Stredomorie si môžete vychutnať po celý rok: od júna do septembra najmä pre možnosť kúpania, mimo hlavnej sezóny je to najmä možnosť spoznávania kultúrnych a historických pamiatok. Výhodou je aj fakt, že i v najtuhšej zime ponúka táto oblasť výrazne príjemnejšie teploty než u nás. A ak sa chcete zohriať ešte viac, bez nutnosti dlhého letu, od novembra do apríla sú k dispozícii plavby na Kanárskych ostrovoch, v kombinácii s Madeirou alebo Marokom. Karibik a Emiráty sú najžiadanejšími tropickými zimnými métami, a toto obdobie je vhodné i aj pre stále atraktívnejšie plavby v Ázii. Sezóna v Severnej Európe a na Aljaške je relatívne krátka, od mája do začiatku septembra.
Fajnšmekri vám poradia tip na jeseň – východné pobrežie Severnej Ameriky je najkrajšie v nádherných farbách indiánskeho leta od polovice septembra do konca októbra. Alebo na jar, keď na japonských ostrovoch zakvitnú čerešne ..

Kam sa chcete ísť pozrieť?

Ak už ste sa rozhodli pre termín, typ aj dĺžku plavby, ostáva ešte vybrať trasu, ktorou sa chcete plaviť a teda destinácie, ktoré chcete loďou navštíviť. Fantázii sa medze nekladú, výletné lode sa dnes plavia skutočne do všetkých zákutí planéty. 

Poradie rozhodovania môže byť samozrejme aj opačné. Tak ako sme spomínali, rozhodujú najmä vhodné klimatické podmienky pre vami vybraný termín, ale aj program plavby a dĺžka pobytu v navštívených prístavoch.

Rozpočet

Pri rozhodovaní sa pre konkrétnu plavebnú spoločnosť, je treba prihliadnuť i na to, čo všetko je v cene plavby zahrnuté. Väčšinou je zahrnutá plná penzia, zábava a určité služby na lodi. Počítajte s výdavkami, ktoré nie sú zahrnuté v základnej cene ako prepitné, nápoje a výlety, doprava do prístavu...
Niektoré spoločnosti majú v cene plavby zahrnuté už aj nápoje All Inclusive (okrem luxusných spoločností aj napríklad TUI CruisesCelebrity CruisesCelestyal CruisesVirgin Cruises) a / alebo prepitné pre personál (okrem luxusných spoločností napr. TUI CruisesAIDACelestyal CruisesCelebrity CruisesVirgin Cruises), výber exkurzií na pevnine, Internetové pripojenie a podobne .

A samozrejme, objem služieb zahrnutých v cene môže závisieť aj od kategórie ubytovania. 

Ak ste úspešne zvládli aj tento krok, nechajte si od nás predložiť zodpovedajúce alternatívy a cenové ponuky podľa aktuálnej obsadenosti.

Výber kajuty

Izby na lodi sa nazývajú kajuty. Nie kabíny!
Na prvý pohľad by ste ich mohli ľahko pokladať za elegantnú hotelovú izbu, len rozmerovo o niečo menšiu a i to nie vždy.

Kajuty sa rozdeľujú podľa kategórií a niekedy sa na jedinej lodi môže byť až o 20 i viac rôznych kategórií! Netreba však prepadať panike – treba mať na pamäti, že každé plavidlo má 4 základné typy kajút:

 • Vnútorné kajuty – sú bez okna; tým pádom bez výhľadu smerom von. Namiesto výhľadu sú na stenách obrazy alebo zrkadlo. 
 • Vonkajšie kajuty – s neotvoriteľným oknom alebo obló (malé okrúhle okno), ktoré zabezpečuje prirodzené denné osvetlenie.
 • Balkónové kajuty – majú balkón, ktorý vám umožní nadýchať sa čerstvého morského vzduchu i bez toho, aby ste museli vychádzať na verejnú otvorenú palubu. Pozor! väčšina spoločností dnes už nedovoľuje fajčenie ani na balkóne!
 • Suity – najväčšie a vybavením najpohodlnejšie apartmány, často s oddelenou obývacou a spálňovou časťou; a s extra službami a zariadením ako napríklad súkromný komorník, vírivá vaňa v kúpeľni a / alebo/ aj na balkóne, veľká zariadená terasa s ležadlami iba pre vás, vstup do lodného spa, stravovanie v exkluzívnej reštaurácii, prioritné nalodenie a vylodenie ...

Vďaka modernej technike pri výstavbe lodí majú vnútorné i vonkajšie kajuty štandardné vybavenie. Jednotlivé kategórie a prináležiace ceny potom závisia od variácií veľkosti, pozície, plnosti výhľadu, vybavenia týchto základných štyroch druhov.

Výber záleží od vášho finančného rozpočtu, ale najmä od vašich potrieb a očakávaní. Vo všeobecnosti opäť platí, že čo je dobré pre iných, nemusí byť dobré i pre Vás.
Treba si položiť niekoľko otázok:
• Potrebujete iba miesto, kde prespíte a osviežite sa, aby ste opäť vyrazili objavovať či sa zabávať? V takom prípade by vnútorná kajuta nemala byť žiadnym problémom a ušetrený rozdiel môžete využiť na nápoje, príjemnú masáž či zaujímavé exkurzie. No ak máte sklony ku klaustrofóbii, vnútornej kajute sa radšej vyhnite.
• Ste citlivý na pohyb mora? Ak áno, uprednostnite kajuty na nižších alebo stredných palubách, čo najbližšie k stredu paluby.
• Jedná sa o romantickú cestu a vaša predstava je skôr tráviť čas vo dvojici než deliť sa o spoločné priestory s ostatnými  spolucestujúcimi? Balkónová kajuta bude vašou súkromnou oázou.
• Radi si na dovolenke doprajete; nepotrebujete sa obmedzovať a uprednostňujete exkluzívne služby? Informujte sa u nás o výhodách Suite kategórií.
• Rodinná dovolenka s deťmi? Vo väčšine kategórii nájdete aj viaclôžkové kajuty. Zatiaľ čo v základných vnútorných a vonkajších kategóriách je 3. a 4. lôžko vyklápacie nad spodnými lôžkami, v priestrannejších kategóriách sa nachádzajú rozkladacie gauče.
Mnohé lode ponúkajú výhodné riešenia aj pre väčšie rodiny: kajuty pre 5 alebo dokonca 6 osôb. A pre lepšie pohodlie a súkromie, k dispozícii sú aj kombinácie 2 až 3 vzájomne prepojiteľných kajút.

Pozrite si rozloženie kategórií na mapke jednotlivých palúb i celej lode. Ak máte určený rozpočet, pravdepodobne sa budete rozhodovať najmä v závislosti od ceny. Berte ale do úvahy i svoj životný štýl a vkus. Cena je určite dôležitá, ale často stojí za to priplatiť si a zvoliť lepšiu kategóriu, ktorá lepšie vyhovuje vášmu štandardu.

A my vo ONEWORLD Travel s.r.o. – LuxusnéPlavby sme tu samozrejme pre vás, aby sme Vám pri tomto výbere poradili.
Radi pre vás preveríme aktuálnu dostupnosť a kajuty voľné k rezervácii. Často sa číslo kajuty dozviete už pri rezervácii. Pri akciových cenách ale niekedy možnosť výberu neexistuje a číslo kajuty sa dozviete tesne pre plavbou alebo až na mieste. Máte garantovanú len kategóriu kajuty.

Doprava do prístavu

Slovensko nemá more a podľa zvolenej destinácie preto pri výbere plavby musíte vždy brať do úvahy aj dopravu do prístavu nalodenia a vylodenia.

Niektoré plavebné spoločnosti ponúkajú do najobľúbenejších destinácií aj výhodné balíčky Flight & Cruise, ktoré okrem plavby zahŕňajú aj letenky a transfery medzi letiskom a prístavom.
Pri vybraných plavbách v Stredomorí spoločnosti MSC a Costa ponúkajú aj praktické autobusové spojenie z Viedne do Benátok, Terstu a Janova či Savony (za príplatok).

Ak ani jedna taká možnosť nie je k dispozícii, vo ONEWORLD Travel s.r.o. - LuxusnePlavby vám radi preveríme a rezervujeme najvýhodnejšie letecké spojenie a transfery až do prístavu.

A v prípade. že do prístavu cestujete vlastným autom, vieme vám naceniť výhodné strážené parkovanie.