Výber plavby

*** Aktualizácia počas pandémie COVID -19

Nosenie rúšok chráni Vás aj Vaše okolie! Počas celej doby pobytu v interiéri je treba mať tvár - dýchacie cesty, krytú rúškom!
Dodržujú sa prísne hygienické opatrenia, bezpečnostná vzdialenosť a zabezpečuje sa maximálny počet osôb v priestoroch.
Personál na palube lode je špeciálne zaškolený. Zdravotná starostlivosť je zabezpečená.
Spoločné priestory v interiéri sú niekoľkokrát denne dezinfikované špeciálnymi dezinfekčnými prostriedkami. Podobne ako kajuty!
Na chodbách a v spoločných priestoroch sú k dispozícii dezinfekčné prostriedky na ruky. 
Lodné spoločnosti majú vypracované bezpečnostné a hygienické protokoly na základe konzultácií s odborníkmi zo Svetovej zdravotníckej organizácie, Ministerstva zdravotníctva jednotlivých krajín a množstvom špecialistov z oblasti hygieny a loďstva.
Na palubu lode sa klienti aj posádka dostanú len s negatívnym Covid testom, bez zvýšenej teploty a bez ďalších príznakov. 

Pri výbere plavby, ktorá bude najlepšie zodpovedať Vášmu životnému štýlu a očakávaniam, treba brať do úvahy hneď niekoľko faktorov.

Prvým z nich je výber lodnej spoločnosti. Na trhu je ich niekoľko desiatok, a jedna od druhej sa môžu odlišovať naozaj radikálne; jednak cenou a ponúkanými službami, ale i tematicky, či atmosférou na palube. Odlišný môže byť i jazyk, ktorým sa hovorí na palube: i keď platí, že angličtina je prevládajúca, máme pre Vás v ponuke aj spoločnosti, ktorých „úradným jazykom“ je nemčina, španielčina či taliančina.
Čo do ceny a úrovne, vo všeobecnosti sa plavebné spoločnosti delia na:
- populárne (MSC, Royal Caribbean, Carnival, Disney, Pullmantur, NCL, P&O, AIDA, Costa)
- prémiové (Princess, Azamara, TUI, Holland America, Cunard, Oceania)
- luxusné (Silversea, Seabourn, Crystal, Regent 7 Seas, Windstar, Sea Dream, Hapag Loyd, Paul Gaugain)

Veľkosť lode - je pri výbere taktiež dôležitá. Vo všeobecnosti platí, že veľké lode ponúkajú väčší výber možností zábavy pre deti ale i dospelých a plavby na nich vyjdú v prepočte lacnejšie. Nájdete tu množstvo atrakcií, ako tobogany, lezecké steny, simulátory Fomuly 1, lanovky, diskotéky, veľké fitness centrá a detské kluby s vekovo primeranými aktivitami a profesionálnymi animátormi.
Pravidlo nižšej ceny ale väčšinou neplatí na najnovšie plavidlá, o ktoré je veľký záujem a ceny sú tu preto vždy o niečo drahšie.
Atmosféra na menších lodiach je intímnejšia a pokojnejšia. Ich prednosťou je i to, že vďaka menším rozmerom môžu pristávať aj v prístavoch, ktoré sú pre veľké lode neprístupné. Ich trasy sú preto často originálnejšie. Nie náhodou flotily prémiových a luxusných spoločností sú zložené z malých až stredne veľkých lodí.
Pamätajte si ale, že často i v rámci jednej spoločnosti sa lode môžu od seba veľmi líšiť, čo do veľkosti, tak i do atmosféry.

Typ plavby - Čo hľadáte? slnko, zábavu, prehliadky a históriu, kultúru, dobrodružstvo, veľa aktivít? Vyberte si na základe Vašich priorít; niektoré plavby sú zamerané viac na jedno iné na druhé. Niektoré plavby sú vhodné skôr pre rodiny, niektoré pre seniorov, iné pre mladých, slobodných… Niektorí snívajú o tropickom podnebí Karibiku, iní v letných mesiacoch uprednostnia príjemné počasie Aliašky. Počas plavieb na najnovších megalodiach s obrovským množstvom aktivít na palube strávite viac času na mori a menej v prístavoch, menšie lode sú viac zamerané na destinácie.

Dĺžka plavby - Koľko máte času? Ak je pre Vás prioritou dĺžka dovolenky a čas, ktorý máte k dispozícii, je limitovaný, máte na výber už od 3-4 dňových plavieb v Stredomorí alebo Karibiku. Ale ak je Vašim snom cesta okolo sveta, vieme Vám ponúknuť nádherné itineráry v trvaní niekoľkých mesiacov.
Vo všeobecnosti sú najobľúbenejšie 7-, 10- a 14-dňové plavby.
Pamätajte i na to, že pri mnohých plavbách je nutné začať cestu už o deň skôr a návrat si taktiež môže vyžadovať deň navyše. Preto napríklad pri 7-nočnej plavbe v Karibiku budete potrebovať spolu s cestou 10 dní dovolenky. Pozorne si preto naplánujte termín a informujte sa u nás na presný termín letov či autobusového spojenia k Vašej plavbe.

Kedy sa chcete plaviť? Existuje destinácia na každé ročné obdobie. Stredomorie si môžete vychutnať po celý rok: od júna do septembra najmä pre možnosť kúpania, mimo hlavnej sezóny je to najmä možnosť spoznávania kultúrnych a historických pamiatok. Výhodou je aj fakt, že i v najtuhšej zime ponúka táto oblasť výrazne príjemnejšie teploty než u nás. A ak sa chcete zohriať ešte viac, bez nutnosti dlhého letu, od novembra do apríla sú k dispozícii plavby na Kanárskych ostrovoch, v kombinácii s Madeirou alebo Marokom. Karibik a Dubaj sú najžiadanejšími tropickými zimnými métami, a toto obdobie je vhodné i aj pre stále atraktívnejšie plavby v Ázii. Sezóna v Severnej Európe a na Aljaške je relatívne krátka, od mája do začiatku septembra. Fajnšmekri vám poradia tip na jeseň – východné pobrežie Severnej Ameriky je najkrajšie v nádherných farbách indiánskeho leta od polovice septembra do konca októbra.

Kam sa chcete ísť pozrieť? Ak už ste sa rozhodli pre termín, typ aj dĺžku plavby, ostáva ešte vybrať trasu ktorou sa chcete plaviť a teda destinácie, ktoré chcete loďou navštíviť. Poradie rozhodovania môže byť samozrejme aj opačné. Tak ako sme spomínali, rozhodujú najmä vhodné klimatické podmienky pre Váš termín, ale aj program plavby a dĺžka pobytu v navštívených prístavoch.

Rozpočet - Pri rozhodovaní sa, pre ktorú plavebnú spoločnosť, je treba prihliadnuť i na to, čo všetko je v cene plavby zahrnuté. Väčšinou je zahrnutá plná penzia, zábava a určité služby na lodi. Počítajte s výdavkami, ktoré nie sú zahrnuté v základnej cene ako prepitné, nápoje a výlety, doprava do prístavu... Niektoré spoločnosti majú v cene plavby zahrnuté už aj nápoje All Inclusive (okrem luxusných spoločností aj napríklad TUI Cruises a Pullmantur) a/alebo prepitné pre personál (okrem luxusných spoločností napr. TUI Cruises, AIDA).

Ak ste úspešne zvládli aj tento krok, nechajte si od nás predložiť zodpovedajúce alternatívy a cenové ponuky podľa aktuálnej obsadenosti.

Výber kajuty - Izby na lodi sa nazývajú kajuty. Tie najmodernejšie by ste na prvý pohľad mohli ľahko pokladať za elegantnú hotelovú izbu, len rozmerovo o niečo menšiu.
Kajuty sa rozdeľujú podľa kategórií a niekedy sa pri jedinej lodi môže jednať až o 20 i viac kategórií! Netreba však prepadať panike – treba mať na pamäti, že každé plavidlo má 4 základné typy kajút:
Vnútorné kajuty – sú najmenšie a sú bez okna; tým pádom bez výhľadu smerom von.
Vonkajšie kajuty – s neotvoriteľným oknom alebo obló (malé okrúhle okno), ktoré zabezpečuje prirodzené denné osvetlenie.
Balkónové kajuty – majú balkón, ktorý Vám umožní nadýchať sa čerstvého morského vzduchu i bez toho, aby ste museli vychádzať na verejnú otvorenú palubu. Pozor! mnohé spoločnosti nedovoľujú fajčenie na balkóne!
Suity – najväčšie a vybavením najpohodlnejšie kajuty, často s oddelenou obývacou a spálňovou časťou; a s extra službami a zariadením ako napríklad súkromný komorník, vírivka, veľká terasa s ležadlami iba pre Vás, stravovanie v exkluzívnej reštaurácii, prioritné nalodenie a vylodenie.

Vďaka modernej technike pri výstavbe lodí majú vnútorné i vonkajšie kajuty štandardné vybavenie. Jednotlivé kategórie a prináležiace ceny potom závisia od variácií veľkosti, pozície, plnosti výhľadu, vybavenia týchto základných štyroch druhov.
Výber záleží od Vášho finančného rozpočtu, ale najmä od Vašich potrieb a očakávaní. Vo všeobecnosti opäť platí, že čo je dobré pre iných, nemusí byť dobré i pre Vás. Treba si položiť niekoľko otázok:
Potrebujete iba miesto, kde prespíte a osviežite sa, aby ste opäť vyrazili objavovať či sa zabávať? V takom prípade by vnútorná kajuta nemala byť žiadnym problémom a ušetrený rozdiel môžete využiť na nápoje, príjemnú masáž či zaujímavé exkurzie. Ak ale máte sklony ku klaustrofóbii, vnútornej kajute sa radšej vyhnite. Ste citlivý na pohyb mora? Ak áno, uprednostnite kajuty na nižších alebo stredných palubách, čo najbližšie k stredu paluby. Jedná sa o romantickú cestu a Vaša predstava je skôr tráviť čas vo dvojici než deliť sa o spoločné priestory s ostatnými spolucestujúcimi? Balkónová kajuta bude Vašou súkromnou oázou. Radi si na dovolenke doprajete a nepotrebujete sa obmedzovať a uprednostňujete exkluzívne služby? Informujte sa o výhodách Suite kategórií.

Pozrite si rozloženie kategórií na mapke jednotlivých palúb i celej lode. Ak máte určený rozpočet, pravdepodobne sa budete rozhodovať najmä v závislosti od ceny. Berte ale do úvahy i svoj životný štýl a vkus. Cena je určite dôležitá, ale často stojí za to priplatiť si a zvoliť lepšiu kategóriu, ktorá lepšie vyhovuje Vášmu štandardu.

A my vo Oneworld Travel – Luxusné plavby sme tu samozrejme pre Vás, aby sme Vám pri tomto výbere poradili.
Radi pre Vás preveríme aktuálnu dostupnosť a kajuty voľné k rezervácii. Často sa číslo kajuty dozviete už pri rezervácii. Pri akciových cenách ale niekedy možnosť výberu neexistuje a číslo kajuty sa dozviete tesne pre plavbou alebo až na mieste. Máte garantovanú len kategóriu kajuty.

Doprava do prístavu - Slovensko nemá more a podľa zvolenej destinácie preto pri výbere plavby musíte brať do úvahy aj dopravu do naloďovacieho prístavu.
Máte niekoľko možnosti: Niektoré plavebné spoločnosti ponúkajú aj výhodné balíčky s dopravou do prístavu, ktoré okrem plavby zahŕňajú i letenky a transfery. Ak takáto možnosť nie je, vo Oneworld Travel Vám radi preveríme a rezervujeme najvýhodnejšie letecké spojenia a transfery až do prístavu.

Pri vybraných plavbách v Stredomorí spoločnosti MSC a Costa ponúkajú aj praktické autobusové spojenia z Viedne do benátok a Janova či Savony (za príplatok). Ak sa do prístavu dopravíte vlastným autom, vieme Vám naceniť výhodné strážené parkovanie.