Hurtigruten

Severské plavby s naozaj veľkolepými scenériami

Nórska lodná spoločnosť Hurtigruten (v nórštine to znamená "rýchla cesta"), tiež známa ako Norwegian Coastal Express (do roku 2007), bola založená v roku 1893 na prevádzkovanie plavieb na nórskom západnom a severnom pobreží medzi Bergen a Kirkenes. 
Hoci sú ich lode pohodlné a štýlovo moderné, sú orientované na funkcionalitu a teda postrádajú rad symbolov klasických výletných lodí: kasína, organizované aktivity a zábavu, i viac možností stravovania. Vybrané lode ponúkajú napríklad saunu, posilňovňu, knižnicu, bazén či vírivku. Na všetky plavby si môžete na loď vziať za príplatok i svoj osobný automobil.
Podľa slov samotných vlastníkov na palubách lodí Hurtigruten poskytuje zábavu sama matka príroda a hlavnými atrakciami sú teda interakcia s ostatnými cestujúcimi a dychvyrážajúce scenérie. Ich plavby sú označované ako "najkrajšie svetové plavby po mori".

Destinácie: Lode Hurtigruten plávajú takmer pozdĺž celej krajiny so zastávkami v takých miestach ako Bergen, Geirangerfjord a Lofoten ostrovy. Nedávno začali ponúkať plavby aj v iných oblastiach: Grónsko, Island, Svalbard (Špicbergy) a Antarktída.

Názov lode

Tonáž

Hodnotenie kvality
https://www.luxusneplavby.sk/images/content/content/1843/berlitz_logo.jpg

Kapacita

Rok výstavby

Posledná renovácia

MS Finnmarken

15.690 t

tbd

1000 pax

2002

2012

MS Fram

12.700 t

tbd

 400 pax

2007

 

MS Fridtjof Nansen

  

 

2019

 

MS Kong Harald

11.204 t

tbd

622 pax

1993

 

MS Lofoten

  2.621 t

tbd

400 pax

1964

2015

MS Midnatsol

16.140 t

tbd

1000 pax

2003

 

MS Nordkapp

11.386 t

tbd

691 pax

1996

 

MS Nordlys

11.204 t

tbd

691 pax

1994

 

MS Nordnorge

11.286 t

tbd

691 pax

1997

 

MS Nordstjernen

  2.191 t

tbd

400 pax

1956

 

MS Polarlys

11.341 t

tbd

737 pax

1996

 

MS Richard With

11.205 t

tbd

623 pax

1993

 

MS Roald Amundsen

   

2018

 

MS Spitsbergen

  7.025 t

tbd

202 pax

2009

 

MS Trollfjord

16.140 t

tbd

822 pax

2002

 

MS Vesteralen

  6.261 t

tbd

510 pax

1983

 

 

Ubytovanie: Vybrať si môžete zo širokej škály pohodlných kajút. Líšia sa veľkosťou a umiestnením, niekedy aj v rámci rovnakej triedy, a vo všeobecnosti platí, že vonkajšie kajuty na vyšších palubách majú veľké okná, zatiaľ čo dolné paluby majú malé okienka.
Kategórie kajút: Polar vnútorné kajuty (trieda I - s kúpeľňou a zväčša dvoma posteľami, z ktorých jedna sa väčinou dá prerobiť na gauč, trieda D je len s umývadlom), Polar vonkajšie kajuty (triedy A, J, L, N, O - s kúpeľňou a dvoma posteľami, z ktorých jedna sa väčinou dá prerobiť na gauč), Arctic Superior kajuty (P, U, QJ – navyše s TV a príslušenstvom na prípravu kávy a čaju, QJ majú manželskú posteľ) a Expedition suites (triedy Q, M, MG a MX a majú jednu alebo dve miestnosti, obývaciu izbu s TV a príslušenstvom na prípravu kávy a čaju. Majú sprchu/vaňu a toaletu a väčšina z nich má manželskú posteľ).
Na MS Midnatsol a MS Trollfjord si môžete zvoliť i apartmán s balkónom a niektoré majú i vírivku.
Kajuty, ktoré môžu ubytovať tri alebo štyri osoby, sú k dispozícii na vyžiadanie a prepojené kajuty sú k dispozícii na vybraných lodiach.

Stravovanie: Stolovanie sa odohráva v jednej reštaurácii. Raňajky a obedy sú otvorené a podávané formou bufetu  s dobrým výberom chutných nórskych a medzinárodných jedál. Večere sú v stanovených časoch s vyhradenými miestami, obsahujú tri chody. Špeciálne požiadavky ohľadom stravovania je potrebné nahlásiť vopred.
Kaviareň otvorená 24 hodín denne (tu je potrebná platba za každú objednávku) je najčastejšie využívaná cestujúcimi, ktorí cestujú len na krátkych úsekoch.
Na lodi je všade dostupná pitná voda, i v umývadle v kajute.
Alkohol je vysoko zdanený, no cestujúci si môžu priniesť na palubu aj vlastné alkoholické nápoje.

Hostia a program: Atmosféra na palube je rôznorodá, pretože tieto lode okrem medzinárodnej klientely, ktorá plavby využíva ako výletné, taktiež prepravovujú náklad a miestnych obyvateľov. Väčšina z čisto nórskej posádky hovorí po anglicky, mnohí plynule.
Na rozdiel od letných plavieb s občasným hudobými interpretami na palube, zábava nebýva naplánovaná. Cestujúci väčšinou sledujú neustále sa meniacu scenériu z palúb alebo z vkusne zariadených pozorovacích salónikov a barov, zatiaľ čo niektorí si tiež čítajú a hrajú hry. Nórske maľby a sochárstvo príťažlivo zdobia celú flotilu.
Na palube nájdete poväčšinou Nórov, ktorí cestujú z miesta na miesto alebo sa zúčastňujú konferencií na palube, ďalšou najčastejšie zastúpenou národnosťou sú Nemci, potom Briti, iní Európania, Američania a Austrálčania. Na palube môžu byť stredne veľké a veľké skupiny ľudí, väčšina z nich ostrieľaní cestovatelia, a jednotlivci, ktorí sa len jednoducho kochajú scenériami a malebnými mestečkami. Mnohí hovoria slušne po anglicky. Priemerný vek býva okolo 50 rokov, s veľmi málo rodinami. Jedným z pôvabov týchto ciest je, že cestujúci sa tu menia často vďaka stálemu nastupovaniu a vystupovaniu počas plavby.
Rozsiahly program prehliadok, niektoré zamerané na ročné obdobia, zahŕňajú napríklad mestské pešie výlety, múzeá a cirkevné návštevy, ornitológie, psie sánkovanie, jazdu na kajaku, Laponské (Sami) kultúrne zájazdy a poldenné výlety na Severný mys. Všetky prehliadky môžu byť vopred rezervované on-line.

Dresscode: Dresscode nie je absolútne žiadny, ani počas večere, nakoľko tieto lode sú čiastočne pracovnými a prepravnými.

Sprepitné: Hurtigruten na svojich lodiach nepožaduje sprepitné. Je to iba na vašom uvážení.

Fajčenie: Fajčenie nie je povolené, iba vo vyhradených priestoroch na vonkajších palubách.

Oficiálna valuta: Všetky tovary a služby na Hurtigruten lodiach sú účtované v nórskych korunách (kroner). Môžete platiť kreditnými kartami, výletnou kartou (zabezpečíte si ju na recepcii lode) alebo v hotovosti.

Na výber sú k dispozícii tri kategórie cien:

Basic:  Zahŕňa ubytovanie v kajute bez možnosti si vybrať konkrétnu, a plnú penziu.

Select: Zahŕňa možnosť výberu kajuty, plnú penziu s možnosťou výberu času večere, pripojenie na internet a kávu a čaj.

Platinum: Zahŕňa možnosť výberu kajuty, plnú penziu á la carte, nápoje k jedlám, exkurzie na pevnine, pripojenie na internet, privítací košík v kajute so šampanským a doprava z a na letisko v Bergen, Trondheim a Kirkenes.

V cene je všeobecne zahrnuté:

  • Ubytovanie v kajute vybranej kategórie
  • Plná penzia, voda je pitná vrámci celej lode

V cene nie je všeobecne zahrnuté:

  • Doprava do a z prístavu
  • Osobné výdaje na palube (kaviareň, samoobslužná práčovňa s pracími prostriedkami atď.)
  • Komplexné zdravotné poistenie
  • Sprepitné (nevyžaduje sa)
  • Telefón

 

 

 

 

 

Katalógy a informatívne materiály