Hurtigruten

 

CK ONEWORLD TRAVEL - LUXUSNÉPLAVBY.SK JE OFICIÁLNYM PSA (PREFERRED SALES AGENT) TEJTO SPOLOČNOSTI

 

Severské plavby s naozaj veľkolepými scenériami

Nórska lodná spoločnosť Hurtigruten (v nórštine to znamená "rýchla cesta"), tiež známa ako Norwegian Coastal Express (do roku 2007), bola založená v roku 1893 na prevádzkovanie plavieb na nórskom západnom a severnom pobreží medzi Bergen a Kirkenes.

Destinácie: Lode Hurtigruten plávajú takmer pozdĺž celého pobrežia Nórska so zastávkami v takých miestach ako Bergen, Geirangerfjord, Tromso, či ostrovy Lofoten.
6 lodí spoločnosti je určených na expedičné plavby aj v iných oblastiach sveta: Grónsko, Island, Rusko, Svalbard (Špicbergy), Európa, Karibik, Severná, Centrálna a Južná Amerika, a Antarktída.

Názov lodeTonáž DĺžkaKapacitaRok výstavby
MS Finmarken  Nórske plavby 15.690 t138 m1.000 pax2002
MS Fram 11.647 t114 m318 pax2007
MS Fridtjof Nansen 20.889 t140 m530 pax2019
MS Kong Harald  Nórske plavby11.204 t122 m590 pax1993  / prestavba 2016
MS Lofoten Nórske plavby2.621 t87 m400 pax1964 / prestavba 2007
MS Midnatsol  16.151 t135 m970 pax2003
MS Nordkapp  Nórske plavby11.386 t123 m590 pax1996  / prestavba 2016
MS Nordlys  Nórske plavby11.204 t122 m590 pax1994
MS Nordnorge  Nórske plavby11.384 t123 m590 pax1997  / prestavba 2016
MS Nordstjernen 2.191 t81 m149 pax1956 / prestavba 2014
MS Polarlys Nórske plavby11.341 t123 m619 pax1996  / prestavba 2016
MS Richard With  Nórske plavby11.205 t122 m590 pax1993
MS Roald Amundsen 20.889 t140 m530 pax2018
MS Spitsbergen 7.025 t97 m243 pax2009 / prestavba 2016
MS Trollfjord  Nórske plavby16.140 t136 m822 pax2002
MS Vesteralen  Nórske plavby6.261 t108 m554 pax1983 / prestavba 1995

Nórske plavby Nórske plavby  Expedičné plavby  Trajekt

Hostia: Na pravidelných nórskych plavbách stretnete najmä miestnych, ktorí cestujú z jedného prístavu na druhého alebo sa zúčastňujú konferencií na palube. Ďalšou najčastejšie zastúpenou národnosťou sú Nemci, potom Angličania ďalší Európania, Američania a Austrálčania. Na palube môžu byť aj stredne veľké a väčšie skupiny; ostrieľaní cestovatelia, a jednotlivci, ktorí sa len prosto kochajú scenériami a malebnými mestečkami. Mnohí hovoria slušne po anglicky. Priemerný vek býva okolo 50 rokov, pri malom počte detí. Jedným z pôvabov týchto ciest je, že cestujúci sa tu neustále menia vďaka stálemu nastupovaniu a vystupovaniu počas plavby.

Vybavenie lodí: Hoci sú ich lode pohodlné a štýlovo moderné, sú orientované na funkcionalitu a teda postrádajú rad symbolov klasických výletných lodí: kasína, organizované aktivity a zábavu, ako aj výber alternatívnych reštaurácií. Lode ponúkajú napríklad saunu, posilňovňu, knižnicu, bazén a vírivky. Na všetky plavby si môžete na loď vziať za príplatok i svoj osobný automobil.

Podľa slov samotných vlastníkov na palubách lodí Hurtigruten poskytuje zábavu sama matka príroda a hlavnými atrakciami sú teda interakcia s ostatnými cestujúcimi a dychvyrážajúce scenérie. Ich plavby sú označované ako "najkrajšie svetové plavby po mori".

Ubytovanie: Vybrať si môžete zo širokej škály pohodlných kajút. Líšia sa veľkosťou a umiestnením, niekedy aj v rámci rovnakej triedy, a vo všeobecnosti platí, že vonkajšie kajuty na vyšších palubách majú veľké okná, zatiaľ čo dolné paluby majú malé okienka.
Kategórie kajút: Polar vnútorné kajuty (trieda I - s kúpeľňou a zväčša dvoma posteľami, z ktorých jedna sa väčinou dá prerobiť na gauč, trieda D je len s umývadlom), Polar vonkajšie kajuty (triedy A, J, L, N, O - s kúpeľňou a dvoma posteľami, z ktorých jedna sa väčinou dá prerobiť na gauč), Arctic Superior kajuty (P, U, QJ – navyše s TV a príslušenstvom na prípravu kávy a čaju, QJ majú manželskú posteľ) a Expedition suites (triedy Q, M, MG a MX a majú jednu alebo dve miestnosti, obývaciu izbu s TV a príslušenstvom na prípravu kávy a čaju. Majú sprchu/vaňu a toaletu a väčšina z nich má manželskú posteľ).
Na MS Midnatsol a MS Trollfjord si môžete zvoliť i apartmán s balkónom a niektoré majú i vírivku.
Kajuty, ktoré môžu ubytovať tri alebo štyri osoby, sú k dispozícii na vyžiadanie a prepojené kajuty sú k dispozícii na vybraných lodiach.

Stravovanie: Stolovanie sa odohráva v jednej reštaurácii. Raňajky a obedy sú otvorené a podávané formou bufetu  s dobrým výberom chutných nórskych a medzinárodných jedál. Večere sú v stanovených časoch s vyhradenými miestami, obsahujú tri chody. Špeciálne požiadavky ohľadom stravovania je potrebné nahlásiť vopred.
Kaviareň otvorená 24 hodín denne (tu je potrebná platba za každú objednávku) je najčastejšie využívaná cestujúcimi, ktorí cestujú len na krátkych úsekoch.
Na lodi je všade dostupná pitná voda, i v umývadle v kajute.
Alkohol je vysoko zdanený, no cestujúci si môžu priniesť na palubu aj vlastné alkoholické nápoje. Tie však môžu konzumovať iba v kajute.

Program: Atmosféra na palube je rôznorodá, pretože tieto lode okrem medzinárodnej klientely, ktorá plavby využíva ako výletné, taktiež prepravovujú náklad a miestnych obyvateľov. Väčšina z čisto nórskej posádky hovorí po anglicky, mnohí plynule.
Na rozdiel od letných plavieb s občasným hudobými interpretami na palube, zábava nebýva naplánovaná. Cestujúci väčšinou sledujú neustále sa meniacu scenériu z palúb alebo z vkusne zariadených pozorovacích salónikov a barov, zatiaľ čo niektorí si tiež čítajú a hrajú hry. Nórske maľby a sochárstvo príťažlivo zdobia celú flotilu.

Exkurzie na pevnine: Rozsiahly program exkurzií, niektoré zamerané na ročné obdobia, zahŕňajú napríklad mestské pešie výlety, múzeá a cirkevné návštevy, ornitológie, psie sánkovanie, jazdu na kajaku, Laponské (Sami) kultúrne zájazdy a poldenné výlety na Severný mys. Všetky prehliadky môžu byť vopred rezervované on-line.

Programy pre deti: od 2018 zavádza Hurtigruten na nórskych plavbách program "Young Explorers". Účastniť sa ho môžu deti vo  veku od 7 do 13 rokov a je zameraný na poznávanie nórskej prírody, klímy a kultúry. Deti sa primeranou a zábavnou formou dozvedia viac o divých zvieratách, folklóre a tradičných kulinárskych špecialitách, ale aj o ochrane prostredia a o známych objaviteľoch.
Súčasťou tohto programu je aj výber vyše 20 "Young Explorer Friendly" exkurzií.

Dresscode: Dresscode nie je absolútne žiadny, dokonca ani počas večere.

Prepitné: Hurtigruten na svojich lodiach nepožaduje žiadne prepitné. Je to iba na vašom uvážení.

Fajčenie: Fajčenie je povolené iba vo vyhradených priestoroch na vonkajších palubách.

Oficiálna valuta: Všetky tovary a služby na Hurtigruten lodiach sú účtované v nórskych korunách (kroner). Môžete platiť kreditnými kartami, výletnou kartou (zabezpečíte si ju na recepcii lode) alebo v hotovosti.

V cene je zahrnuté:
Kategória Basic:

 • Ubytovanie v kajute vybranej kategórie bez možnosti výberu
 • Plná penzia
 • Prístavné poplatky

Kategória Select:

 • Možnosť výberu kajuty vo vybranej kategórii
 • Možnosť výberu turnusu sedenia pri večeri
 • Plná penzia
 • Káva a čaj počas celého dňa
 • Používanie palubnej wifi

Kategória Platinum:

 • Večera v À la carte reštaurácii (okrem lodí MS Lofoten, MS Vesterålen a MS Spitsbergen)
 • Výber nápojov počas večere
 • Večerná úprava kajuty
 • 2 exkluzivne exkurzie na pevnine
 • Návšteva kapitánskeho mostíka (po dohode s bezpečnostnou službou)
 • Doprava z/na letisko v Bergene, Trondheime a Kirkenes
 • Minerálna voda v kajute
 • Košík na privítanie so sektom v kajute
 • Bezplatné zapožičanie ďalekohľadu

V cene nie je zahrnuté:

 • Doprava do a z prístavu (ak inak neuvedené)
 • Osobné výdaje na palube (kaviareň, samoobslužná práčovňa s pracími prostriedkami atď.)
 • Prepitné (nevyžaduje sa)
 • Nápoje nezahrnuté v cene kategórie
 • Fakultatívne exkurzie (ak inak neuvedené)
 • Komplexné zdravotné poistenie - na požiadanie naceníme
 • Víza (ak potrebné)

 

Katalógy a informatívne materiály: