Hamburg

Benátky severu

Prístav Hamburg je štvrtým najväčším prístavom v Európe. Mesto leží na severe Nemecka a v jeho centre nájdete atrakcie ako napr. Miniatur Wunderland alebo Warehouse District. Samotný prístav leží takmer v úplnom centre mesta.

Hamburský prístav tvoria tri moderné terminály umiestnené na rôznych miestach na rieke Labe. Najstarším je terminál Hafen City (ktorý sa nachádza v pešej vzdialenosti od centra mesta), od roku 2010 terminál Altona v rozvinutom priestore starého rybárskeho doku a od roku 2015 terminál Steinwerder v prístavnej oblasti, priamo v srdci prístavu.
Autobusová zastávka sa nachádza asi 500m od terminálu Steinwerder. Kyvadlové autobusy vás odvezú i na stanicu vlakov S-Bahn. Avšak vo vlakoch nie je povolená veľká batožina, v takom prípade je pre vás najlepšou voľbou taxi.

Terminál Altona nie je v pešej vzdialenosti od mesta, ale k dispozícii je veľmi dobré spojenie kompou (č. 62) do prístavu Landungsbrucken, kde začínajú všetky autobusy hop-on/off a prístavné zájazdy. Stanica komp je vzdialená len 20 metrov od zadnej paluby vašej lode a kompy chodia každých 15 minút počas dňa a neskôr každých 30 minút až do polnoci. Cena sa pohybuje od 1,30 eur za cestu alebo 6 eur za celý deň vrátane celej ostatnej dopravy v Hamburgu. Väčšina výletných liniek tiež prevádzkuje shuttle autobusy (10 Euro) na centrálnu stanicu. Taxi stojí v každom smere asi 13 eur.

Príchod do prístavu zo Slovenska:
vlastným autom - Hamburg je od Bratislavy vzdialený necelých 1.000 km, autom trvá cesta okolo 12 hodín. Okrem cien za benzín treba počítať s extra výdavkami na dialničné známky, mýta a parkovanie v meste(cca 18€/deň).
autobusom - Do Hamburgu sa dá cestovať aj autobusom priamo z Bratislavy. Cena spiatočného lístka sa pohybuje okolo 100€ a jedna cesta trvá okolo 20 hodín. Študenti zaplatia za lístok o čosi menej. Autobusová stanica je od prístavu vzdialená necelé 3km.
lietadlom - z Viedne sem lietajú letecké spoločnosi Eurowings a Germanwings a let trvá cca 1h 30m. Letisko Fuhlsbuettel je od centra vzdialené cca 13km. 

Praktické info:
Úradným jazykom je nemčina, ale na turistických miestach sa  dohovoríte aj po anglicky.
Mena:  Euro
Otváracie hodiny v Nemecku (všeobecne): Pondelok - Sobota  6.00 - 22.00. 
V nedeľu a počas sviatkov sú okrem pár výnimiek obchody zatvorené. Na turistických miestach to ale platiť nemusí. McDonalds, benzínky, vlaková stanica sú zatvorené len na pár hodín.