Pred plavbou

 

ONLINE CHECK IN a rezervácia doplnkových služieb  ***  Aktualizácia počas pandémie COVID - 19

Aby sa predišlo zbytočnému osobnému kontaktu vrámci bezpečnosti a hygieny na palube, lodné spoločnosti aktivovali svoje stránky pre klientov nie len na online check-in, ktorý je povinný ešte pred nalodením ale aj pre doplnkové služby, ktoré si môžete vybrať vopred (napr: prepitné, exkurzie, masáže, prekvapenie pre členov rodiny vo forme ovocnej misy alebo torty, nápojové balíčky...) . 
Pri povinnom online check-ine klient dopĺňa všetky potrebné a lodnou spoločnosťou požadované osobné údaje. Pokiaľ údaje nebudú doplnené v plnom rozsahu, nebudú klientom vystavené lodné dokumenty. 

Kedy dostanem cestovný lístok? (všeobecné informácie)
Cestovné doklady sa posielajú mailom asi 2 týždne pred odchodom, a každopádne až po úplnej a správnej registrácii všetkých osobných údajov každého účastníka cesty a po uhradení konečného doplatku za plavbu.

Aké OSOBNÉ DOKUMENTY potrebujem na plavbu?
Na plavby v rámci krajín EU stačí ako osobný doklad platný občiansky preukaz. Na ostatné krajiny je nevyhnutný cestovný pas! Bez platného originálu osobného dokumentu nemôžete nastúpiť na loď ani do lietadla.
Skontrolujte si vždy vopred platnosť svojho osobného dokladu; musí byť platný ešte minimálne 6 mesiacov po predpokladanom návrate.
Je taktiež dôležité, aby meno v pase bolo zhodné s menom na cestovnom lístku. Aj v prípade vydaja musí mať žena rovnaké priezvisko nahlásené pri rezervácii, a teda na svojom cestovnom lístku či letenke, ako na osobnom doklade, s ktorým cestuje. To znamená, že ak odchádza na dovolenku ihneď po svadbe a pri odchode na plavbu ešte nebude mať vybavený občiansky preukaz či cestovný pas na nové priezvisko, treba pri rezervácii plavby a pri kúpe prípadnej letenky nahlásiť svoje pôvodné priezvisko. 

Zmena mena je spravidla možná až do niekoľkých dní pred odchodom, ale táto služba je za poplatok.  V prípade, že súčasťou plavby je aj let, je takáto zmena možná iba do vydania = vytlačenia letenky!

Ak ste svoj pas nevedeli dlho nájsť, nahlásili ste stratu na políciu, vybavili nový doklad, no svoj pôvodný cestovný pas ste potom našli, už naň necestujte! Takýto pas je považovaný za neplatný! Pri ceste preto použite už svoj nový cestovný pas.

Každé dieťa, bez ohľadu na vek, potrebuje pri ceste do zahraničia vlastný platný pas. Aj tu platí podmienka platnosti aspoň 6 mesiacov po návrate.
Pokiaľ dieťa necestuje s obidvoma rodičmi a/alebo je sprevádzané osobami, ktoré nie sú uvedené v jeho dokladoch, obráťte sa pre informácie o potrebných dokladoch na príslušné orgány.

Upozornenie: v niektorých destináciách osobné doklady môžu byť po príchode na loď odobrané personálom lodnej spoločnosti a zadržané po celú alebo určitú dobu plavby. Je to preto, aby mohli byť predkladané príslušným imigračným úradom v jednotlivých prístavoch. Väčšinou sú k dispozícii na vyžiadanie pri odchode na pevninu, ale je praktickejšie urobiť si pred odchodom jednu kópiu cestovného pasu a vychádzať na pevninu s tou.

Pokiaľ v prístavoch plánujete zapožičanie auta alebo motorky, overte si vopred, či je v navštívenej krajine požadovaný medzinárodný vodičský preukaz.

Víza Každý cestujúci je osobne zodpovedný za správnosť a úplnosť potrebných osobných dokladov ku svojej plavbe. Odporúča sa včasné preverenie aktuálnej situácie na príslušných úradoch, keďže požiadavky môžu (z politických či iných dôvodov) podliehať zmenám.
V prípade plavieb v rámci krajín EU nie sú pre občanov SK potrebné žiadne vstupné víza. V prípade neistoty odporúčame vopred sa informovať na príslušných úradoch.

Cestujúcim s neúplnou alebo neplatnou dokumentáciou môže byť nalodenie odmietnuté bez nároku na vrátenie peňazí.

ZDRAVOTNÝ STAV *** Aktualizácia počas pandémie COVID -19

PODKLADY K CESTOVANIU POČAS PANDÉMIE COVID - 19 
Pre rizikové krajiny, do ktorých je nateraz zaradené aj Slovenská republika, lodné spoločnosti požadujú od cestujúcich, od každého osobne, pri nalodení/nástupe na plavbu, negatívny test na respiračné ochorenie Covid-19 - PCR test. Tento test nemôže byť starší, ako 72 hodín pred nalodením.

Zároveň cestujúci absolvujú pri nalodení zdravotný skríning ako meranie teploty, test vo forme výteru, budú musieť podpísať čestné prehlásenie.

Tehotenstvo
V prípade už existujúceho tehotenstva je potrebné nám túto skutočnosť uviesť ešte pred potvrdením rezervácie plavby.
Väčšina lodných spoločností dovoľuje účasť na plavbe ženám až do nezačatého 24. týždňa tehotenstva. V každom prípade sa informujte o aktuálnych podmienkach a lekárskych potvrdeniach či formulároch, ktoré môžu byť v takomto prípade požadované. 

Ak letíte, informujte sa o podmienkach a prípadných lekárskych potvrdeniach aj u svojej leteckej spoločnosti.

Zdravotné komplikácie
Ak trpíte zdravotnými komplikáciami (diabetes, pohybové obmedzenia atď), informujte nás prosím ešte pred potvrdením svojej plavby, aby sme pre vás u vybranej lodnej spoločnosti zistili aktuálne podmienky a lekárske potvrdenia a formuláre, ktoré môžu byť požadované. 

Na lodi, podobne ako na letisku, prechádzate pri bezpečnostnej kontrole vždy skenerom. Ak máte v tele voperovaný kovový predmet alebo kardiostimulátor, určite o tom informujte bezpečnostný personál. V takom prípade nemôžete prechádzať rámovým skenerom, ale budete sa musieť podrobiť ručnej prehliadke. Ak máte v tele implantát (umelý bedrový kĺb, kolennú náhradu a podobne), po prechode skenerom sa taktiež podrobíte ručnej prehliadke. Odporúča sa mať so sebou lekárske potvrdenie alebo iný hodnoverný doklad (napr. preukaz pacienta), ktorý by mal byť v slovenskom aj anglickom jazyku, a nemusí byť úradne overený.

Alergie, potravinové intolerancie a diéty
Počet osôb s diagnostikovanou potravinovou alergiou alebo intoleranciou neustále narastá. Pípravný a obslužný personál lodných reštaurácií preto v rámci prípravy v dnešnej dobe prechádza aj dôkladným školením aj o tejto problematike.
Napriek tomu, aplikované postupy a pravidlá sa môžu u jednotlivých plavebných spoločností odlišovať.

V prípade, že sa u vás alergia alebo intolerancia vyskytuje, je potrebné túto informáciu nahlásiť najneskôr do 30 dní pred nalodením.  Týmto spôsobom sa podľa počtu osôb na lodi budú vedieť riadiť pri objednávaní špeciálnych produktov na konkrétnu plavbu.

Po nalodení sa prvý večer u hlavného čašníka v reštaurácii uistite, že táto informácia im bola korektne nahlásená. On vás oboznámi o možnostiach a postupoch.
Pre istotu však túto skutočnosť pripomeňte každý večer aj čašníkom obsluhujúcim váš stôl.
V bufetovej reštaurácii máte bohatý výber jedál - vy sami najlepšie viete, ktoré potraviny a prísady vám môžu spôsobiť reakciu. V prípade nejasností sa obráťte na obslužný personál.

Vegetariánstvo a vegánstvo
Spolu s narastajúcim počtom vegetariánov a vegánov lodné spoločnosti 

 

 

Čo si mám zabaliť?
Oblečenie

V prvom rade myslite na pohodlie: pobyt počas dňa na lodi i v navštívených prístavoch je uvoľnený a treba sa obliekať pohodlne a prakticky: športové oblečenie podľa klímy a počasia, krátke či trojštvrťové nohavice, ľahké šaty... Ak sa jedná o teplé podnebie, uprednostnite ľahké, priedušné materiály. Pri chladnejšom počasí je vhodné obliecť sa v niekoľkých vrstvách a prípadne si zobrať rukavice. Treba vždy počítať s možnosťou dažďa či vetra, takže nezabudnúť doma pršiplášť alebo ľahkú nepremokavú bundu, a šikovný skladací dáždnik, ale ani slnečné okuliare a opaľovací krém.

Dôležitá je pohodlná prechádzková obuv na exkurzie v prístavoch a niečo ľahké s gumovou podrážkou na pobyt pri bazéne či návštevu spa.

Večer sa potom ale situácia môže líšiť, podľa lodnej spoločnosti, s ktorou sa plavíte. Na väčšine lodí máte ponuku viacerých možností a reštaurácií, od neformálnych až po smart a formálne. Etiketa v hlavných reštauráciách na lodi si vo všeobecnosti vyžaduje elegantno-športové oblečenie - dlhé nohavice a košeľu alebo pólo u pánov, a letné šaty či dlhé nohavice a blúzku pre dámy. Niektorí hostia ale uvítajú príležitosť obliekať sa navečer skutočne elegantne. V gourmet reštauráciách a v prípade luxusných spoločností treba pri večeri počítať so sakom a kravatou pre mužov, a koktailové šaty či nohavicový kostým pre dámy. Smoking už dávnejšie nie sú vyžadované ani pri formálnych večeroch, pri najslávnostnejších príležitostiach stačí tmavý oblek a kravata či motýlik.

Večerný dresscode na lodi:
Casual (ležérne, uvoľnené): Plavba oblečenie páni dobre sediace džínsy alebo nohavice (môžu byť 3/4-ové, ale nie šortky ani kraťasy), svetre, tenisky, vzorované košele, jednofarebné tričká a polotričká Plavby oblečenie dámy šaty (aj farebné letné), sukne, blúzky, nohavice, polokošele a pod.
Smart Casual (kombinácia formálne a ležérne): Plavba oblečenie páni sako, kravata a dlhé nohavice Plavby oblečenie dámy nohavicový / sukňový kostým alebo kokteilové šaty.
Formal (formálne, slávnostné): 1-2 večery v týždni.  Plavba oblečenie páni tmavý oblek (smoking) s kravatou / motýlikom, tmavé ponožky a aj topánky
 Plavby oblečenie dámy dlhé/midi spoločenské alebo kokteilové šaty v neutrálnych farbách bez farebných vzorov; tmavý elegantný nohavicový / sukňový kostým a slávnostná blúzka.
Tematické večery: podľa lodnej spoločnosti napr. White Party (biele oblečenie), Gatsby alebo Prohibition Party (20-roky), Mexican Fiesta, Retro (70-80. roky), Latin Night, Glow Party (biele alebo neónové oblečenie a prvky),  Taliansky večierok (biela, zelená a červená) ...

ZákladČo nájdem na lodiČo nechať doma
✓ Osobné a cestovné doklady✓ Posteľné prádlo✗ Zbrane a výbušniny
✓ Osobné lieky a zdravotné potreby✓ Uteráky✗ Ohňostroje, plyny, jedovaté látky


 

Základ

Čo nájdem na lodi

 

✓ Osobné a cestovné doklady

 

 

 

 

 

✓ Kreditné karty a hotovosť

✓ Mydlo, šampón, sprchovací gel

✗ Jedlo

✓ Nabíjačky

✓ Sušič na vlasy

✗ Nápoje

✓ Slnešné okuliare, opaľovací krém, plavky

✓ Plážové osušky

✗ Elektrospotrebiče ako žehlička, kávovar, varná konvica, ohrievač na fľaše

✓ S dieťatom: detské príkrmy

✓ Župany *

✗ Drón *

✓ Pohodlné topánky na exkurzie

✓ Kolísky, postieľky, ohrievače na fľašky (vyžiadať pred plavbou)

✗ Zvieratá (s výnimkou vodiacich psov*)

✓ Sveter, ľahká bunda

✓ Cigarety a tabakové výrobky (v lodnom duty free)

 

✓ Fotoaparát, kamera

 

 

* Preverte bližšie informácie a obmedzenia u konkrétnej lodnej spoločnosti

Na čo ešte nemám pri balení zabudnúť?
Dáždnik, slnečné okuliare, opaľovací krém, ľahký sveter či bundu na večer, lebo na lodi je všadeprítomná klíma.
Nepotrebujete uteráky, plážové osušky a ani fén na vlasy. V kúpeľni kajuty nájdete minimálne aj šampón a sprchovací gél.
Užitočné tipy:
- hrsť malých magnetov, ktorými si na stenu kajuty (lode sa ešte stále robia z kovu) pripevníte denný program na ďalší deň či voucher na rezervovanú exkurziu
- fľaša na pitie z ekologického plastu - mnohé spoločnosti na lodi distribútory pitnej vody. A voda v kúpeľni Vašej kajuty je pitná, i keď môže obsahovať o niečo vyšší obsah chlóru.
- plavky si zoberte so sebou i v prípade, že sa plavíte mimo teplej sezóny. Väčšina lodí je vybavená vírivými bazénmi. 
- malá praktická taštička na kajutovú kartu a pár drobností sa určite zíde, pokiaľ sa budete pohybovať na lodi.
- niektoré lodné spoločnosti majú na kajutových kartách šikovnú dierku. V jednom z lodných obchodov potom určite nájdete šnúrky s karabínkou, aby ste si kartu mohli zavesiť na krk (praktické najmä ak máte deti), ale možno sa Vám takáto šnúrka povaľuje už aj doma.

Balenie do spoločnej batožiny
Cestujete vo dvojici alebo s rodinou? Ak do prístavu letíte, odporúčame, aby sa každý cestujúci zbalil do vlastnej batožiny. Mnohé letecké spoločnosti menia doterajšie pravidlá prepravy batožín a sčítavanie hmotností kufrov už neumožňujú! Ak sa rodina zbalí do jedného spoločného kufra so sčítanou hmotnosťou dvoch menších batožín, dopravca si môže účtovať dodatočný poplatok za nadváhu.

Zakázané predmety

 • Elektrické náradie, varné zariadenia a predmety s ohrievacími súčasťami (napr. varná špirála, ohrievače fliaš a mlieka, ohrievacie prikrývky, infračervené ohrievače, žehličky (vrátane cestovných), varné kanvice, kávovary atď).
 • Akékoľvek diaľkovo kontrolované alebo samostane ovládané lietajúce zariadenia, dróny a hračky
 • Samovyrovnávacie vznášacie dosky, air wheels, scooters alebo Segways
 • Akýkoľvek druh nelegálnych narkotík, vrátane syntetických, dizajnérskch drog a medicínskej marihuany
 • Všetky zbrane, vrátane replík, imitácií a súčastí; náboje
 • Vzdušné Air, BB alebo peletové pištole a akékoľvek iné projektilové zbrane
 • Všetky druhy výbušnín, vrátane ich imitácií; delobuchy a ohňostroje  či iná pyrotechnika
 • Ostré, sečné a bodacie zbrane; gravitačné nože; dýky, skladacie vreckové nože, vrhacie hviezdy a sekery
 • Oštepy, kuše a šípy
 • Tupé zbrane vrátane knuckle dusters, brass knuckles, clubs, coshes, batons, flails, nunchaku
 • Putá
 • Omračovacie zariadenia s vysokým napätím a všetky predmety obsahujúce paralyzujúce látky (napr. plynové zbrane, spreje so slzným plynom, fosfor, kyselina)
 • Otvorené britvy (na holenie) a nožnice s čepeľami dlhšími  než 10 cm
 • Akékoľvek ďalšie predmety vyrobené alebo upravené či určené na použitie ako zbraň
 • Horľavé látky a nebezpečné chemikálie (ako petrolej, riedidlá a pod.)
 • Všetky skryté čepeľové zbrane: v opasku,  vychádzkovej palici dáždniku; perové nože atď.
 • Nádoby so stlačeným plynom, fľaše a cylindre vrátane potápačských fliaš, propánových nádob a aerosolových plechoviek
 • Signálne zariadenia Emergency Position Indicating Radio Beacons (EPIRB), vysielače, prijímače wideband receivers (scanners), satelitné telefóny, transformery, lasery a laserové ukazovatele.

Osobám, ktoré odmietnu podrobiť sa bezpečnostným požiadavkám, bude znemožnené nalodenie!

Máte potravinové alergie?
Na lodiach je viacero možností aj v normálnej ponuke stravovania – na požiadanie sú bežne k dispozícii bezlepkové, diétne, málo slané či bezlaktózové jedlá. Ale ak trpíte na niektorý druh potravinovej intolerancie alebo máte alergie, nahláste tieto skutočnosti vopred a po príchode na loď sa uistite, že toto upozornenie bolo registrované.
Väčšina lodných spoločností berie problematiku potravinových intolerancií skutočne vážne a nič nenecháva na náhodu.

Ste vegetarián?
Je pravdou, že strava na palube je koncipovaná prevážne pre "mäsožravcov", vrátane tematických reštaurácií špecializovaných na steaky, BBQ, burgery či ryby a morské plody.
Na druhe strane je však dobrou správou, že táto situácia sa zlepšuje a lodné spoločnosti postupne dávajú na jedálničkoch čoraz viac priestoru aj vegetariánskej strave. Hlavné reštaurácie majú v každom lístku na každý chod aspoň 1 vegetariánsku opciu. A samozrejme, vždy máte je k dispozícii aj bufetová reštaurácia, kde si môžete vybrať z viacerých možností, ktoré sa obmieňajú každodenne.

Pre vegánov je situácia trochu zložitejšia; najmä preto, že mnohé vegetariánske jedlá obsahujú miečne produkty ako smotana alebo syr.
Odporúčame preto, podobne ako pri alergiách, upozorniť lodnú spoločnosť vopred. A po nalodení sa na Recepcii uistite, že toto upozornenie bolo registrované.
Lodné spoločnosti s lepšoiu ponukou stravovania pre vegetariánov a vegánov: Costa Crociere, Oceania Cruises, SilverseaNCL Norvegian Cruise Line, TUI, Celebrity Cruises, SeaDream Yacht Club, Holland America, Carnival ..