Dubaj

Oáza moderného sveta a luxusu v púšti

Dubaj patrí medzi 10 najväčších prístavov na svete. Mesto leží na juhovýchode Arabského polostrova v Spojených Arabských Emirátoch a nazýva sa aj hlavné mesto luxusu a prosperity.
V Dubaji je naozaj na čo sa pozerať a čo obdivovať. Okrem svetovej architektúry ako napr. známy hotel v tvare plachetnice Burdž al-Arab alebo najvyššej stavby sveta Burdj Khalifa (828m) tu môžete vidieť aj umelo vybudované ostrovy v tvare paliem a mapy sveta, najväčší obchodný dom na svete The Dubai Mall, lyžiarsku halu Ski Dubai, hudobnú fontánu The Dubai Fountain, či zábavný park Wonderland Amusement Park. Zážitkom je aj návšteva Dubajského zlatého bazáru.

Spojené arabské emiráty sú pri dodržiavaní základných spoločenských pravidiel jednou z najbezpečnejších cestovateľských destinácií na svete. I napriek tomu, netreba pred cestou zabudnúť na cestovné poistenie a počas pobytu treba dodržiavať bežné zásady a opatrenia osobnej bezpečnosti.

Prístav pre výletné lode leží asi 13km od centra mesta Downtown Dubai.

Príchod do prístavu zo Slovenska:
lietadlom - z Bratislavy lieta do Dubaja priama linka spoločnosti Fly Dubai. Z Viedne spoločnosť Emirates. Let trvá asi 5 a pol  hodiny.
Medzinárodné letisko Dubai International Airport je od prístavu Port Rashid vzdialené asi 14km. 

Praktické info:
Úradným jazykom je arabčina, ale všade sa dohovoríte aj po anglicky.
Mena: dirham AED alebo Dh (4dhs = € 1)
Časový posun: +3h (zimný čas), +2h (letný čas)

Otváracie hodiny v Dubaji (všeobecne): 9:00 - 13:00 a 16:00 - 21:00. Väčšina obchodných centier je otvorená od 10 do 22 alebo aj dlhšie. Niektoré supermarkety sú otvorené 24 hodín. Najobľúbenejším časom na shopping je večer.
Obchodné centrá a väčšina obchodov ostávajú otvorené aj v piatok, islamský deň oddychu, ale všetky zatvoria na piatočnú motlitbu Juma od 11:30 do 13:30.

Tipy:
SAE sú islamským štátom a od návštevníkov sa očakáva, že budú rešpektovať miestnu kultúru a zvyky: plavky, krátke nohavice u žien, odhaľujúce tričká, tielka či minisukne sú akceptované iba na pláži alebo v rezortoch. Nudizmus a opaľovanie sa hore-bez nie je povolené ani na plážach. 

Cestovné doklady a víza:
S platnosťou od 22. 3. 2014 bola Slovenská republika zaradenádo zvýhodneného vízového režimu SAE nazývaného „visa on arrival“. Pri vstupe do krajiny je udelené bezplatné vízum do cestovného pasu oprávňujúce k pobytu na 30 dní. Podmienkou tohto udelenia je cestovný pas s minimálnou platnosťou 6 mesiacov od vstupu do Spojených arabských emirátov.

Mapa: