Zvyky a etiketa v islamských krajinách

Oblečenie: odporúča sa jednoduché a nie príliš nápadné oblečenie, najmä pri návšteve náboženských miest alebo miestnych štvrtí. Ženy by mali mať zakryté ramená, výstrih a kolená. Muži by mali na verejných priestoroch nemali nosiť tielka bez rukávov či príliš krátke šortky.
Náboženské miesta: Pri návšteve mešít alebo náboženských miest, sa oblečte skromne a vstúpte dovnútra bez obuvi. Ženy majú mať na hlave šatkou. Nemuslimským osobám sa obvykle neumožňuje vstup do mešít počas časov modlitieb.
Verejné prejavy náklonnosti, ako sú objímanie a bozkávanie, sú všeobecne považované za nevhodné.
Pravidlo pravej ruky: v islamskej kultúre je ľavá ruka je tradične spojená so návykmi hygieny a jej používanie pri jedení, ukazovaní alebo pri podávaní, vrátane ruky alebo peňazí, je všeobecne považované za nezdvorilé. Na tieto činnosti vždy používajte pravú ruku.
Fotografovanie: skôr, ako budete fotografovať miestnych ľudí, sa vždy opýtajte na ich dovolenie, a to najmä v konzervatívnejších oblastiach. 
Ramadán: Ak krajinu navštívite počas posvätného mesiaca Ramadán, mali by ste vedieť, že mnoho miestnych ľudí dodržuje pôst od svitania do západu slnka. Je preto vhodné vyhnúť sa počas dňa v tomto období jedlu, pitiu a fajčeniu na verejných miestach.
Jednanie sa na cene: je bežnou praxou na miestnych trhoch a sukoch, ale aj mnohých obchodoch, a je súčasťou zážitku z nákupu. Pri vyjednávaní však buďte zdvorilí a zachovávajte priateľský postoj.