Severozápadná Európa

Severozápadná Európa
 

Britské ostrovy a Írsko

K Britským ostrovom patria Veľká Británia (Anglicko, Škótsko a Wales) a všetky pobrežné ostrovy, vrátane samostatného Írska. Sú to miesta vskutku presiaknuté tradíciami. Od úžasnej zelenej krajiny, rozprávkových hradov a impozantných katedrál, až po očarujúce dláždené uličky a tradičné krčmy ponúka tento región vnemy a zážitky pre každý typ cestovateľa. Kompaktnosť Britských ostrovov vám umožňí stráviť viac času na pevnine, aby ste mohli navštíviť miestne hrady, krčmy a historické poklady ako Stonehenge a Blarney Stone alebo strávili čas v historických mestách ako Dublin, Edinburgh a Londýn.

Navštívte bukolickú írsku krajinu a kláštorné zrúcaniny Glendalough v Dubline. Preskúmajte zúbkované zrúcaniny hradu Urquhart a tajomné vody v Loch Ness, domove legendárnej príšery "Nessie". Zastavte sa na najobľúbenejšom festivale v Škótsku  Military Tattoo, a navštívte magické hrady Edinburgh a Cork.

V Londýne navštívte Tower of London, katedrálu sv. Pavla a stoický Big Ben, prejdite sa po moste London Bridge, nechajte sa vyviezť vysoko nad mesto na kolotoči London Eye, pozrite sa na výmenu stráží v Buckinghamskom paláci či zájdite do obľúbených Warner Bros štúdií, kde je napríklad i kúzelný svet Harryho Pottera.
Nájdete tu ale i mnohé atrakcie, na ktoré je vstup zdarma: http://www.visitlondon.com/tag/free-attractions-in-london?ref=mosaic#gCrGOLlmgbMBWmH4.97
Na mnohých trasách sa lode zdržia v prístavoch až do neskorých večerných hodín, takže môžete tiež zakúsiť aj miestny nočný život.
Aj typická miestna kuchyňa môže byť až prekvapujúco rôznorodá: od vareného hovädzieho mäsa a „fish and chips“ v Anglicku, či škótskeho tradičného pyré z repy a „haggis”, až írske špeciality z jahňacieho mäsa, morských plodov a rýb.
Oficiálnou menou je tu anglická libra (GBP).

Prístavy, ktoré sa dajú počas plavieb po Britských Ostrovoch a Írsku navštíviť: Southampton (Londýn), Dover, Bristol...

Portugalsko, Francúzsko, Holandsko, Španielsko

Tieto plavby sa spravidla začínajú v Southamptone, Amsterdame, Hamburgu alebo Warnemunde a niektoré sa plavia cez Gibraltársky prieplav až do Španielska.

I napriek geografickej blízkosti má každá krajina Európy svoj vlastný postoj, charakteristické črty a kultúru – to sa prejavuje i v jej architektúre, hudbe a umení. Je zaujímavé vnímať, ako sa jednotlivé národnosti stále hrdo pridŕžajú svojej vlastnej kultúry.

Vo francúzskom Paríži, zázračnom meste svetiel, si prezrite zbierku impresionistov v Musée d'Orsay a v Louvri s takými svetovo preslávenými dielami ako Venus de Milo a Mona Lisa od Leonarda da Vinciho. Vyjdite na samý vrchol kultovej Eiffelovej veže, alebo pozdravte chrliče, ktoré strážia chrám Notre Dame. Prejdite sa po ulici Champs Élysées a zastavte sa v niektorých z najlepších svetových obchodov. Navštívte Víťazný oblúk, postavený v roku 1806, aby pripomenul víťazstvo Napoleona, či neďaleký nádherný barokový zámok vo Versailles. Ochutnajte jemné makrónky nespočetných príchutí a vynikajúcu francúzsku kuchyňu (okrem výborných syrov a vín určite nevynechajte delikatesy ako foie gras, coq au vin (kura na víne), crème brûlée, čokoládový mousse alebo palacinku crêpe).
UNESCO: Francúzska korunovačná adresa je palác vo Versailles, hlavný dom kráľov Ľudovíta XIV a Ľudovíta XVI.
Oficiálnou menou Francúzska je Euro (EUR).

Život v holandskom Amsterdame sa sústreďuje okolo vodných kanálov, takže najlepší spôsob, ako vidieť mesto, je z paluby lode. Pozrite sa na "Skinny Bridge" zo 17. storočia a najtenší dom v Amsterdame, cestou okolo krásnych starých kostolov k domu Anny Frankovej. Navštívte najväčšiu kvetovú aukciu sveta v meste Aalsmeer, továreň Delft Blue Pottery (kde môžete vidieť fascinujúci proces transformácie beztvarého kusu hliny na krásne umelecké keramické dielo). Potom sa prejdite do Haagu, sídla vlády pre celé Holandsko. Vydajte sa i na vidiek, aby ste videli veterné mlyny v autentickej dedine Zaanse Schans. A zastavte sa pri Rembrandtovom dome. Z holandských jedál ochutnajte napríklad Erwtensoep: bohatú hustú hrachovú polievku s klobásou a bravčovým mäsom. Ako dezert je najznámejší holandský jablkový koláč.
Zopár ativít, ktoré sú zdarma: http://www.iamsterdam.com/en/visiting/about-amsterdam/itineraries/amsterdam-for-free
Euro (EUR) je oficiálnou menou Holandska.

Preskúmajte portugalský Lisabon z Rossio Square po hlavnej aleji, Avenida da Liberdade. Na historickej  drevenej električke sa prevezte v labyrinte uličiek štvrte Alfama. Nenechajte si ujsť mestkú časť Belem, kde nájdete pozoruhodný manuelitský kláštor Mosteiro dos Jeronimos,  impozatný monument dobyvateľov, ale aj najvychýrenejšiu portugalskú cukráreň.
A ak máte čas na dlhšiu exkurziu, navštívte Sintru, kde sa nachádzajú najkrajšie paláce v Portugalsku alebo pôvabnú  dedinu Fatima, kde boli hlásené početné spozorované zjavenia Panny Márie.
Kým ste v Portugalsku, nezabudnite vyskúšať fantastické portugalské chleby. Sú vynikajúcou prílohou k morským plodom a polievkam.
Portugalskou oficiálnou menou je Euro (EUR).

Počas návštevy španielskej Barcelony si nenechajte ujsť Picasso Gallery. Niekoľko priľahlých palácov z 15. storočia obsahuje obrovskú zbierku (viac ako 2000 kusov) prác Picassa. Prejdite sa po las Ramblas, nádherne živej časti mesta, kde vás isto zaujmú pouliční predajcovia a umelci. Prebádajte mnohé kostoly a katedrály a objavte modernistickú architektúru mesta pozdĺž Paseo de Gracia. Navštívte úchvatnú, hoci nedokončenú, katedrálu Sagrada Familia od Antoniho Gaudího s ôsmimi stúpajúcimi vežičkami a veľkolepou hlavnou fasádou. "Mesto, ktoré nikdy nespí," Madrid, ponúka nočný život, ktoré vás poľahky udrží hore do ranných hodín. No určite si pozrite  Plazu Mayor, Plazu de España a Kráľovský palác. Nenechajte si ujsť tapas či paellu, španielske národné jedlo. Je to vynikajúca kombinácia morských plodov, kuracieho mäsa a zeleniny zmiešanej so šafránovou ryžou.
Euro (EUR) je oficiálna mena Španielska.

Medzi ďalšie zaujímavé miesta, ktoré je možné navštíviť, patrí aj Andorra, kde nájdete najvyšší počet múzeí na počet obyvateľov, ale i veľké množstvo pamiatok.
Oficiálnou menou je tu Euro (EUR).

Niektoré miesta sú tak výnimočné a úchvatné, že ich jednoducho musíte vidieť. Takým miestom je belgické Bruges, ktoré sa nachádza pár desiatok km od Bruselu. Je to naozaj čarovné mestečko, ktoré vás nadchne svojim silným stredovekým nádychom, čo mu vyslúžilo i štatút svetového dedičstva UNESCO. Taktiež je plné rozmanitých zaujímavých múzeí. Z Bruges je možné absolvovať rôzne exkurzie i do Bruselu.
V Bruseli určite zájdite na Grand Place, námestie, ktoré je známe kvetinovou výzdobou v lete,  v ostatných mesiacoch vás očarí architektonickými skvostami, a aj v noci býva krásne osvetlené.  Nevynechajte ani Atomium, ikonu Bruselu. Bol postavený na prvú povojnovú svetovú výstavu (EXPO 58) – predstavuje atóm zväčšený viac než 165 miliárd násobne. Neďaleko je Mini Európa, park posiaty mini replikami známych európskych miest.
Oficiálnou menou Belgicka je Euro (EUR).
 

Prístavy, ktoré sú súčasťou plavieb v Západnej Európe:
Alicante, Amsterdam, Antwerp, Barcelona, Belfast, Bilbao, Bristol, Bruges, Brussel, Cadiz, Cannes, Cartagena, Cork, Donegal, Dover, Dublin, Edinburgh, Ghent, Glasgow, Hamburg, Harwich, Holyhead, Cherbourg, Invergordon, Inverness, Kiel, Kirkwall, Le Havre, Lerwick, Lisabon, Liverpool, Londýn, Malaga, Marseilles, Newcastle, Oban, Rotterdam, Rouen, Paris, Portland, Portree, Portrush, Southampton, St.Peter Port, St. Tropez, Vigo, Villefranche..

 

 

Prístavy v tejto destinácii:

Plavby v destinácii Severozápadná Európa
 • MSC Euribia

  MSC Euribia

  Severozápadná Európa
  Hamburg, Nemecko Hamburg, Nemecko
  Dátum odchodu: 10. 12. 2023
  359 € vnútorné
  559 € s balkónom
  Dĺžka: 7 nocí
  Cena od: 359 €
 • Queen Victoria

  Queen Victoria

  Severozápadná Európa
  Southampton, UK Southampton, UK
  Dátum odchodu: 11. 12. 2023
  1 225 € vnútorné
  1 355 € vonkajšie
  1 495 € s balkónom
  Dĺžka: 12 nocí
  Cena od: 1 225 €
 • MSC Euribia

  MSC Euribia

  Severozápadná Európa
  Rotterdam, Holandsko Rotterdam, Holandsko
  Dátum odchodu: 12. 12. 2023
  399 € vnútorné
  559 € s balkónom
  Dĺžka: 7 nocí
  Cena od: 399 €
 • MSC Euribia

  MSC Euribia

  Severozápadná Európa
  Zeebrugge (Bruggy), Belgicko Zeebrugge (Bruggy), Belgicko
  Dátum odchodu: 13. 12. 2023
  349 € vnútorné
  439 € vonkajšie
  569 € s balkónom
  Dĺžka: 7 nocí
  Cena od: 349 €
 • MSC Euribia Akcia

  MSC Euribia

  Severozápadná Európa
  Le Havre, Francúzsko Le Havre, Francúzsko
  Dátum odchodu: 14. 12. 2023
  359 € vnútorné
  449 € vonkajšie
  559 € s balkónom
  Dĺžka: 7 nocí
  Cena od: 359 €
 • AIDAnova

  AIDAnova

  Severozápadná Európa
  Hamburg, Nemecko Hamburg, Nemecko
  Dátum odchodu: 16. 12. 2023
  779 € s balkónom
  Dĺžka: 6 nocí
  Cena od: 779 €
 • MSC Euribia

  MSC Euribia

  Severozápadná Európa
  Hamburg, Nemecko Hamburg, Nemecko
  Dátum odchodu: 17. 12. 2023
  339 € vnútorné
  459 € vonkajšie
  569 € s balkónom
  Dĺžka: 7 nocí
  Cena od: 339 €
 • MSC Euribia

  MSC Euribia

  Severozápadná Európa
  Rotterdam, Holandsko Rotterdam, Holandsko
  Dátum odchodu: 19. 12. 2023
  749 € vnútorné
  979 € s balkónom
  Dĺžka: 7 nocí
  Cena od: 749 €
 • MSC Euribia

  MSC Euribia

  Severozápadná Európa
  Zeebrugge (Bruggy), Belgicko Zeebrugge (Bruggy), Belgicko
  Dátum odchodu: 20. 12. 2023
  499 € vnútorné
  659 € vonkajšie
  729 € s balkónom
  Dĺžka: 7 nocí
  Cena od: 499 €