Crystal Cruises

All Inclusive plavby plné luxusu a objavov

Crystal Cruise Lines je americká luxusná lodná spoločnosť so sídlom v Los Angeles. Bola založená v roku 1988 ako dcérska spoločnosť veľkej japonskej námornej spoločnosti Nippon Yusen Kaisha (NYK). V roku 2015 NYK predala Crystal Cruises spoločnosti Genting Hong Kong (GHK), ktorá je majiteľom aj spoločnosti Star Cruises a hlavným akcionárom v Norwegian Cruise Line Holdings.

Crystal Cruises je nie náhodou hodnotená ako najlepšia spoločnosť s luxusnými výletnými loďami strednej veľkosti a ako spoločnosť s najlepšími plavbami pre páry.

Plavby na lodiach Crystal sú opojnou kombináciou prvotriednych služieb a obohacujúceho objavovania. Crystal Cruises je osvedčeným lídrom v oblasti rozvíjania zážitkov pre hostí, neustále určuje i udržiava globálne luxusné trendy v oblasti cestovania.
Ako prvá lodná spoločnosť vôbec začala spolupracovať s celebritnými šéfkuchármi: ich reštaurácie Silk Road & The Sushi Bar sú jedinými námornými reštauráciami pod vedením Nobu Matsuhisa, vlastníka celosvetového impéria.
Ako prvá taktiež zaviedla Computer University@Sea s osobnými e-mailovými a internetovými službami a spustila i Inštitút interaktívneho kreatívneho učenia s doplnkovými kurzami šitými na mieru osobného obohatenia hosťa počas plavieb. Ako prvá zorganizovala Wine&Food Festival.
Jej loď Crystal Serenity v roku 2016 bola najväčšou výletnou loďou, ktorá zdolala trasu tzv. Northwest Passage (z Anchorage do New Yorku za 32 dní). Od roku 2018 plánuje ponúkať štyri rôzne možnosti plavieb okolo sveta.

Lode Crystal Serenity a Crystal Symphony sú chválené kritikmi a recenzentami pre ich elegantný dizajn a nepreplnené priestory. Crystal sa odlišuje od ostatných luxusných spoločností nízkym pomerom hostí voči posádke, čo umožňuje naozaj výnimočné osobné služby. Na palube oboch väčších lodí nájdete kasíno, kúpele, salón a fitness centrum, spolu s veľkým množstvom aktivít a obohacujúcich programov ako ochutnávky vín, umelecké triedy a hudobné vystúpenia.

Destinácie: Crystal lode plávajú po celom svete, ich trasy pokrývajú juhovýchodnú Áziu, Panamský kanál, Európu, Karibik, Južnú Ameriku a ďalšie. Dĺžka cesty môže trvať kdekoľvek od siedmich do 99 dní. Exkurzie na pevnine sa líšia podľa itinerára a pokrývajú všetko od raftingu v dažďovom pralese v Cairns (Austrália) až po triatlon v Dubrovníku. Plavby ponúkané Crystal Cruises zahŕňajú i každoročnú plavbu okolo sveta na Crystal Serenity v trvaní asi 110 dní.

Názov lodeTonážHodnotenie kvality
KapacitaRok spusteniaPosledná renovácia
Crystal Serenity 68.870 t1.070 pax20032013, 2018
Crystal Symphony 51.044 t  922 pax19952017
Crystal Esprit Motorová jachta   3.264 t    62 pax19912015
Crystal Endeavor Motorová jachta25.000 t   200 pax2019 

Ubytovanie na Serenity a Symphony: Na palube nájdete tri typy kajút: Deluxe bez balkóna/s oknom, Deluxe s balkónom a Penthouse (apartmány). Deluxe kajuty bez balkóna sú umiestnené na spodných palubách a majú expanzívne okná a výhľad na oceán. Tieto izby sú vybavené buď posteľou veľkosti Queen alebo oddelenými lôžkami, toaletnými potrebami Aveda, značkovými županmi, TV s plochou obrazovkou a Wi-Fi pripojením na internet (za príplatok po vyčerpaní 60-tich voľných minút na osobu a deň).
Deluxe kajuty s balkónom sú umiestnené na vyšších palubách a zahŕňajú okrem vybavenia ako v Deluxe kajutách bez balkóna aj priestor pre posedenie na súkromnej ​​vonkajšej palube.
Na výber sú tri možnosti kategórie Penthouse: Penthouse, Penthouse Suite a Crystal Penthouse. Všetky izby Penthouse kategórie s výnimkou Crystal Penthouses pojmú dvoch hostí plus tretie lôžko určené pre cestujúcich vo veku do 11 rokov. Táto kategória kajút zahŕňa okrem iného súkromné ​​paluby, služby osobného majordóma, súkromnú ​​vírivku a ovocie.

Ubytovanie na Esprit: Všetky kajuty (v štyroch kategóriách) na Crystal Esprit sú označené ako apartmány. Žiadny z nich nemá balkón, no všetky majú veľké okná. Všetky zahŕňajú služby majordóma a sú vybavené manželskou posteľou, písacím stolom, veľký gauč (na korom sa pohodlne vyspí tretí pasažier). K dispozícii v kajutách je vlastný iPad (s mnohými aplikáciami, službami a informáciami o lodi či prístavoch..), telefón, televízia s plochou obrazovkou, Soundbar (zvukový systém pre hranie vlastnej hudobnej zbierky), rôzne župany, slnečníky, trezor, papuče a Krups kávovar (spolu s pekným výberom Nespresso kapsúl). Mini-chladničky sú zásobené fľašou vína, vody a limonády, kúpeľna obsahuje exotické toaletné potreby Etro (sprchovací gél, šampón, telové mlieko a kondicionér) a tiež mini repellent proti hmyzu a opaľovací krém.

Stravovanie: Crystal ponúka celý rad možností stolovania a všetky jedlá a nápoje sú zahrnuté v cene (Poznámka: Niektoré kvalitné vína a prémiové liehoviny sú zahrnuté v cene plavby, zatiaľ čo ostatné špeciálne vína a liehoviny sú k dispozícii na vyžiadanie v špeciálnom Menu pre pôžitkárov za príplatok).
Lode Serenity a Symhony Neformálne stravovanie formou bohatého bufetu v Lido Café, zatiaľčo pečivo a kávu nájdete v Bistro, tradičné americké jedlá v Trident Grill, sladkosti v Trident Ice Cream Bar, ľahké občerstvenie v Tastes (na Crystal Serenity) alebo si môžete jedlo objednať priamo do svojej kajuty. Pre formálnejšiu verziu stolovania môžete zvoliť raňajky a večeru v Crystal Dining Room alebo ochutnať popoludňajší čaj a predjedlá v Palm Court.
Vo večerných hodinách je ideálnou voľbou Perfect Choice Dining, ktorý vám umožní zvoliť si medzi možnosťou skoršieho (od 18:15) či neskoršieho (od 20:30) sedenia v hlavnej jedálni.  Ak však dávate vo svojich stravovacích časoch prednosť väčšej flexibilite, môžete si vybrať svoj osobný čas prostredníctvom voľby Dining by Reservation.
Na lodiach sú aj dve prémiové večerné reštaurácie: Prego a Silk Road & The Sushi Bar. V cene každej plavby je zahrnutá aj jedna večera na výber v jednej z týchto reštaurácií. Rezervácia musí byť potom vykonaná vopred prostredníctvom online rezervačného systému; všetky dodatočné rezervácie si vyžadujú poplatok vo výške 30 USD na osobu a jedlo. Crystal ponúka i špeciálne osemchodové gourmet menu spárované s výberom vín vo Vintage Room; ceny sa tu odhadujú na 1.000 USD na osobu.

Na palube jachty Esprit sú k dispozícii štyri možnosti stravovania: v minibufete otvorenom 24/7 máte k dispozícii kávovar na kávové nápoje, sendviče, pečivo, nealkoholické nápoje, pivo a víno. Vnútorná a vonkajšia terasa je miestom pre á la carte raňajky aj obedy. Na večere je k dispozícii priestorná Yacht Club Restaurant (jedna z mála reštaurácií s otvorenou kuchyňou na mori) a v nej každý deň ponuka nového 4-chodového menu s možnosťou doobjednať si i iné jedlá.

Hostia a program: Crystal láka predovšetkým zámožnú klientelu vo veku od 30 rokov vyššie, pričom na dlhších plavbách môžu prevládať seniori. Na palube ponúka rôzne činnosti a zariadenia, ktoré zapôsobia na naozaj široké spektrum cestovateľských záujmov. Počas dní na mori sa môžete okrem iného zúčastniť fitness hodín, seminárov o zdraví a wellness, digitálneho filmárskeho sedenia či ochutnávok vína a jedla, podstúpiť kúpeľné procedúry, navštíviť kasíno a tešiť sa napríklad výučbe cudzích jazykov v Creative Learning Institute.
Pokiaľ ide o večernú zábavu, lode ponúkajú živú hudbu a sofistikované bary a salóniky s rozmanitými otváracími hodinami a atmosférou.
Pre deti je k dispozícii Junior Activity Program, ktorý ponúka aktivity pre deti všetkých vekových kategórií. Fantasia detský klub je otvorený pre deti vo veku od 3 do 12 rokov a môže sa pochváliť herňou s remeslami, osobnými počítačmi a stolnými hrami, zatiaľ čo Waves video pasáž zabezpečí program pre dospievajúcich vo veku od 13 do 17 rokov.

Na palube Esprit sa nachádza malá posilňovňa, masážna miestnosť a vybrať si môžete medzi hodinami jógy či pilates. Nenájdete tam však špeciálnu animáciu pre deti a dospievajúcich.

Exkurzie: Počas svojho pobytu v každom prístave budete mať možnosť preskúmavať okolie na vlastnú päsť alebo si zarezervovať jeden zo špecializovaných zážitkov Crystal Adventures.
Crystal Adventures sa líšia podľa itinerára a prístavu; nie sú zahrnuté v cene plavby a je potrebné si ich rezervovať vopred. Môžete si ich vyhľadať pomocou nástroj Shore Excursion Finder a dozvedieť sa tak o typoch expedície a úrovne aktivity každého Adventure - od malých  výletov až po extrémne dobrodružstvá -  prihlásiť sa na výlety je možné až 6 mesiacov pred dátumom nalodenia.

Dresscode: Počas večerí sa odporúča formálnejšie oblečenie. Počas plavby sa koná minimálne jeden formálny večer (páni by mali mať kravatu), jeden príležitostný večer (sukne alebo dlhé nohavice pre ženy a elegantné košele pre pánov) a jeden elegantný večer (koktejlové šaty, elegantné sukne alebo nohavice pre ženy a oblek alebo nohavice so sakom pre mužov).
Na palube jachty Esprit je dresscode trochu voľnejší, neformálny; vhodné sú i slušné krátke nohavice.

V každom prípade odporúčame nezabudnúť ani na vhodnú obuv a oblečenie na exkurzie.

Oficiálna valuta: Oficiálnou valutou na lodiach Crystal je americký dolár (USD).

Fajčenie: Fajčenie je povolené len vo vyhradených priestranstvách na vonkajších palubách. Vo vnútorných priestoroch je povolené len vo fajčiarskom salóniku Connoisseur Club a VIP Casino (počas hry, na vyžiadanie).

V cene je zahrnuté:

 • Ubytovanie v kajute vybranej kategórie
 • Plná penzia
 • Nápoje (vrátane vybraných vín, šampanského a liehovín)
 • Sprepitné (okrem automatického poplatku 18% k účtu za služby v spa a beauty salóne)
 • 24-hodinový kajutový servis
 • Vybrané aktivity na palube vrátane fitness hodín
 • Používanie príslušenstva na vodné športy (vodné lyže, wake boards, jet skis, snorkeling)
 • Niektoré exkurzie na pevnine (na jachte Esprit)
 • Jedna rezervácia v prémiovej reštaurácii Prego alebo Silk Road & The Sushi Bar

V cene nie je zahrnuté:

 • Doprava do a z prístavu
 • Prístavné poplatky
 • Fakultatívne exkurzie na pevnine
 • Osobné výdaje na palube (spa, práčovňa, kasíno, nákupy v obchodoch atď.)
 • Cestovné poistenie
 • Víza (ak potrebné)

Video:

Katalógy: