Philipsburg

St Martin / Sint Maarten je južná časť karibského ostrova Saint Martin, rozdeleného na francúzsku a holandskú časť. Sint Maarten je názov holandského teritória, ktoré pokrýva asi tretinu ostrova. Ostrov je známy pre svoje biele pieskové pláže s idylicky akvamarínovými vodami, ale aj pre rušný nočný život, kasína a miestny rum. Philipsburg sa rozkladá sa na úzkom pruhu zeme medzi Great Salt Pond a Great Bay a je hlavným mestom holandskej časti ostrova.

Klíma a plavebná sezóna
Philipsburg má tropickú klímu, celoročne horúce a slnečné počasie, s nízkym počtom zrážok. V lete teploty cez deň dosahujú 30-31 °C a nočné okolo 25-26 °C. V decembri až marci klesnú na 27-29°C cez deň a 22-24 °C v noci. Teplota vody v Karibskom mori sa tu pohybuje od 26 °C (január - apríl) do 29 °C (september - október). V období od júna do novembra (najmä august až október) sa môžu vyskytnúť tropické búrky a hurikány.
Zastavujú sa tu výletné lode väčšiny plavebných spoločností: Costa Cruises, TUI, Carnival LineCelebrity Cruises, Holland America LineRoyal CaribbeanOceania Cruises,  AIDA  ... ,  najmä počas zimných mesiacov.
Niektoré z nich (MSC Cruises, SeabournStar Clippers, Windstar ...) ponúkajú počas zimnej sezóny plavby po Karibiku s nalodením / vylodením v Philipsburgu.

Kam sa vydať v Philipsburgu

 • Hlavná ulica Front Street je centrom obchodného života Philipsburgu. Pozdĺž nej sú najlepšie reštaurácie a obchody — duty-free elektroniky, šperkov a cigár za výhodné ceny— ako aj historické budovy z dreva.
 • Yoda Guy Movie Exhibit - je múzeum pre fanúšikov sci-fi, s memorabíliami z filmov Men in Black, Terminator, Alien a prirodzene, ságy Star Wars.
 • Príjemnou zmenou po dňoch strávených na karibských plážach môže byť prírodný rezort Loterie Farm (16 km od prístavu) v horách s drevenými chatkami, veľkým bazénom, reštauráciami, zip line lanovkami Fly Zone Extreme, požičovňou člnov a turistickými chodníkmi.
 • V areáli bývalej cukrovej plantáže Emilio Wilson Estate sa nachádza múzeum, sedačkové lanovky a zip line Flying Dutchman o dĺžke 773 m a výške až 320 m, ktorá je najstrmšou zip line na svete a je jednou z hlavných atrakcií ostrova.
 • Milovníci prírody si nenechajú ujsť prírodnú motýliu rezerváciu Butterfly farm v horách na francúzskej strane, ktorá hostí viac ako 100 druhov motýľov z celého sveta, alebo Parotte Ville s exotickými vtákmi a papagájmi.
 • Mestečko Marigot v hornatejšej francúzskej časti ostrova (12 km od prístavu) ponúka výborné gastronomické, ale najmä a nákupné možnosti: značková francúzska móda, vína, parfémy a iné francúzske suveníry až o 40% lacnejšie než v európskych outletoch; a taktiež populárny trh Marigot Market (trhové dni streda a sobota). Kúsok od rušného centra sa nachádza jeden z historických monumentov ostrova, pevnosť Fort Louis s panoramatickou vyhliadkou do okolia. 
 • Vo Philipsburgu je až 12 herných kasín, kde každý môže skúsiť šťastie.

Deň na pláži: Najbližšie k prístavu je vyše 3 km dlhá Great Bay Beach. Orient Beach na severnej časti ostrova (11 km od prístavu) je jednou z najkrajších pláži v Karibiku.
Maho Beach (vzdialená 12 km od prístavu) je pláž známa z mnohých fotografií. Leží v tesnej blízkosti pristávacej dráhy letiska Princess Julliana — tak blízko, že pristávajúce lietadlá prelietajú tesne nad ňou, vo výške iba pár metrov ponad hlavy opaľujúcich sa ľudí.

Najobľúbenejšie exkurzie

 • Okružná prehliadka ostrova.
 • Návšteva liehovaru spojená s ochutnávkou rumového likéru Guavaberry.
 • Výlet do mestečka Marigot vo francúzskej časti a shopping.
 • Výlet na Pinel Island.
 • Deň plný aktivít v rezorte Loterie Farm.
 • Návšteva liehovaru Topper’s Rhum Distillery.
 • Dobrodružstvo Flying Dutchman.
 • Výlet 4x4 - ostrov a pláže.
 • Plavba na katamaráne s kúpaním.

Naše tipy pre destináciu Philipsburg

Jazyk: angličtina je dominantný jazyk, ale bežne tu hovorí aj po holandsky, španielsky a papiamento (mix španielčiny, holandčiny, portugalčiny, angličtiny a francúzštiny).
Časový posun oproti Slovensku: -5 hodín (UTC−4)
Gastronómia: miestna kuchyňa je ovplyvnená rôznymi kultúrami. Kokos nájdete vo väčšine receptov. K typickým pokrmom patria: Callaloo - zeleninová polievka s kokosovým mliekom; hlavné jedlo Keshi Yena - syr plnený pečeným a marinovaným mäsom. Ako dezerty vynikajúci kokosový puding s mangom alebo banánom; tekvicové palacinky Phillipsburg Crepes, maslové Butter Cookies sú obľúbené už od koloniálnych čias. Národný nápoj, likér Guavaberry, je vyrobený z bobúľ tohto ovocia, odležaného rumu a cukrovej trstiny. 
Mena: Netherlands Antillean Florin / guilder (NAF). Na francúzskej strane je oficiálnou menou euro. Platobné karty a americké doláre sú bežne akceptované.
Suveníry: strieborné a granátové šperky, miestny rum Ma Doudou v ručne maľovaných fľaškách, sarongy, likér guavaberry, tradičný modro-biely holandský porcelán, pikantné omáčky z papričiek jalapeňos, habanero či scott bonnets. Celý ostrov je duty-free zóna a ceny sú tu mimoriadne výhodné. 
Kde nakupovať: Front a Old Street, nákupné centrum Le West Indies, Maho Village, Marigot
Otváracie hodiny: Obchody: pondelok - sobota 9:00/10:00 – 18:00. V nedeľu býva väčšinou zatvorené.
Prepitné: Na holandskej strane ostrova prepitné nie je zarátané v účte a odporúča sa preto nechať personálu 15 %. Na francúzskej strane sa  servisný poplatok vo výške 10 - 15 % automaticky aplikuje k účtu. 
Bezpečnosť: Sint Maarten je vo všeobecnosti bezpečná destinácia, dodržiavajte rozumné opatrenia: nenechávajte cennosti v taške na pláži, keď idete do mora; po zotmení sa vyhnite opusteným miestam; dávajte si pozor na vreckárov.
Používajte registrované taxíky. Väčšina taxíkov nemá taxameter, takže sa pred začiatkom cesty dohodnite so šoférom vopred na cene. Cena jazdného je regulovaná štátom.
Na väčšine karibských ostrovov môže byť zvýšený výskyt komárov - nezabudnite si preto so sebou zobrať dobrý repelent a už pred vystúpením z lode sa dobre natrieť, najmä ak ste na pobreží v podvečerných hodinách. 
Tip: Ak sa chystáte na niektorú z lanoviek alebo do hôr, nezabudnite si zobrať vhodnú uzavretú a pevnú obuv!

Prístavný terminál Philipsburg

Prístav pre výletné lode Port Philipsburg sa nachádza asi 15 min (1,5 km) chôdze od centra. Alternatívne môžete využiť aj autobus, taxík alebo vodný taxík.
Pri 2 prístavných mólach môže naraz kotviť až 7 lodí. Prístavný terminál Harbour Point Village ponúka kompletné služby a vybavenie, ako kanceláriu turistických informácií, kaviarne, bary a reštaurácie, duty-free obchody so suvenírmi, požičovne áut, zónu internet, zastávku autobusov a stanovište taxíkov. 

Medzinárodné letisko Princess Juliana International Airport (SXM) je vzdialené 12,5 km (25 min jazdy).

Mapa Philipsburg:

Plavby z prístavu Philipsburg