Petrohrad

Od honosných barokových palácov až po veľkolepé historické pamiatky, ruský Petrohrad je synonymom krásy, histórie a vznešenosti. Rozkladá sa na viac ako 40 ostrovoch, na delte rieky Neva do Fínskeho zálivu. Pre svoju rozsiahlu sieť vodných kanálov, preklenutých stovkami mostov, je často nazývaný aj Banátkami Severu.

Založený v roku 1703 cárom Petrom Veľkým, po dlhé roky hlavné mesto cárskeho impéria, kolíska komunistickej revolúcie v 1917, a hrdý symbol ruského hrdinstva počas 3-ročného obliehania nacistami v čase 2. svetovej vojny, dnešná podoba Petrohradu prechádza pozvoľna do súčasnosti bez toho, aby bola obetovaná jeho historická veľkoleposť a šarm.
Nachádza sa tu viac ako 200 múzeí a galérií, 100 divadiel, 40 univerzít, množstvo palácov a pevností, ale aj moderné budovy a obchodné domy. Historické centrum mesta a monumenty v jeho blízkosti (Petrodvorec, Cárske Selo) sú súčasťou Zoznamu historického dedičstva UNESCO. 

Názov tohto mesta sa v minulosti niekoľkokrát zmenil, ale jeho bohatá kultúra a sofistikovaná krása zostali nedotknuté ...

Klíma a plavebná sezóna
Petrohrad má baltické podnebie mierne kontinentálne podnebie, so studenými zimami a príjemne teplými letami. V lete teploty cez deň dosahujú 20-23 °C a nočné okolo 12-15 °C. V decembri až marci klesnú na -3 až -1 °C cez deň a -4 až -7 °C v noci. 
Najlepší čas na návštevu Petrohradu sú mesiace jún a júl. V období od polovice mája až do konca júla tu môžete zažiť biele noci. 21. júna, v najdlhší deň v roku, slnko vychádza už o 3:25 a zapadá o 22:25.
Plavebná sezóny od apríla do októbra sa tu zastavujú výletné lode väčšiny plavebných spoločností: AIDA, TUI, Celebrity CruisesSeabourn ... . Niektoré z nich (Costa CruisesRoyal CaribbeanMSC CruisesNCL, Regent Seven Seas, Oceania ... ) ponúkajú okružné plavby po Severnej Európe s nalodením / vylodením v Petrohrade .

Kam sa vydať v Petrohrade

 • Štátna Ermitáž je jedným s najväčších múzeí na svete, s viac ako 3 miliónmi umeleckých diel, od umelcov ako Leonardo da Vinci, Vincent Van Gogh, Renoir, Caravaggio, Rubens, Monet, Rembrandt ...
 • Petropavlovská pevnosť  na Zajačom ostrove - v Katedrále svätého Petra a Pavla sú tu pochovaní viacerí ruskí cári, od zakladateľa mesta Petra Veľkého, až po posledného, zavraždeného cára Mikuláša II. s rodinou.
 • Bohato zdobený pravoslávny Chrám preliatej krvi, ktorý dal postaviť cár Alexander III.
 • Najväčší pravoslávny kostol v meste, Katedrála sv. Izáka pripomína Baziliku sv. Petra vo Vatikáne, s veľkou kupolou a dlhým stĺporadím. 
 • Krížnik Auróra - výstrel z neho bol v roku 1917 signálom na začatie revolúcie. Dnes slúži ako námorné múzeum.
 • Peterhof alebo Petrodvorec (UNESCO) sa nachádza približne 35 km na západ od mesta. Bol postavený Petrom I.  Pozostáva z viacerých palácov a podľa vzoru Versailles jeho rozsiahle záhrady zdobia fontány, sochy a jazierka. 
 • Komplex viacerých letných palácov a záhrad, Cárske Selo, je od mesta vzdialený 35 km smerom na juh. Nachádza sa tu aj známy Katarínsky palác, postavený rovnakým architektom ako Zimný palác v Petrohrade. Jeho súčasťou je Jantárová komnata, dnes už len replika slávnej zdobenej miestnosti, ktorá bola ukradnutá pri nemeckej okupácii.
 • Kuriozita: Obľúbená, 11-centimetrová bronzová soška stehlíka Čižik Pyžik (1994) sa nachádza vo fontáne v Letnej Záhrade, v miestach bývalej Akadémie. Podľa tradície, kto dokáže hodiť mincu tak, aby pristála na soške a nepadla do vody, ten bude  mať šťastie.

Najobľúbenejšie exkurzie v Petrohrade

 • Okruh autobusom po meste, katadrála sv. Izáka a Petropavlovská pevnosť.
 • Biela noc na Neve - večerná plavba po kanáloch
 • Katarínsky Palác
 • Petrodvorec
 • Okruh po meste autobusom, VIP prehliadka Ermitáže
 • Vystúpenie klasického baletu
 • Moskva a Kremlin

Naše tipy pre destináciu Petrohrad 

Jazyk: ruština; na turistických miestach sa dohovoríte aj anglicky.
Časový posun oproti Bratislave: +2 hodín (UTC+3)
Mena: ruský rubeľ (RUB)
Čo ochutnať - miestne špeciality: tenké palacinky blini - s kyslou smotanou a lososom, kaviárom alebo hubami; taštičky pelmeni plnené zmesou 3 druhov mäsa podávané s kyslou smotanou; vareniky - sladká verzia pelmeňov; hovädzie Stroganoff; lievance syrniki z tvarohu; slané plnené pečené pirožki; plnené vyprážané kuracie prsia Kyjev.
Polievky: cvikľová boršč so zeleninou a mäsom; studená okroška; kapustová šči; soľjanka - z kúskov mäsa a uhoriek
Na zapitie: miestne pivo Baltika, vodka, kvas z fermentovaného chleba
Čo nakúpiť - miestne suveníry: repliky drahými kameňmi vykladaných Fabergé "vajíčok", cársky (Lomonosov) porcelán; jantárové a malachitové šperky a iné predmety; čiapky ušanky; lakované a maľované drevené škatuľky; hodinky Raketa; čokoláda a cukríky značky N.C.Krupskaya; silné cigarety Belomorkanal bez filtra, kozmetika Nevskaya (rada z brezového oleja, krémy Spermatsetovyi, Gerontol a Vecher; ruské ikony; tričká a dresy futbalového klubu Zenit; hudobné nástroje treščotky a balalajky; repliky obľúbenej bronzovej sošky stehlíka Chizhik Pyzhik; lakované a maľované predmety khokhloma; maľovaná keramika v štýle Gzhel ...
Kde nakupovať: priamo v termináli sa nachádzajú viaceré obchody so suvenírmi; súčasťou každej exkurzie je aj zastavenie sa v niektorom väčšom obchode so suvenírmi.
Prepitné: je vítané. Na konci exkurzie sa zvykne dať šoférovi autobusu a aj sprievodcovi.
Upozornenie: Pre návštevu Petrohradu sú potrebné víza! Nepotrebujete ich, iba ak máte doklad o zakúpení organizovanej exkurzie. Najjednoduchšie a najefektívnejšie riešenie je zakúpenie niektorej z bohatej ponuky exkurzií organizovaných lodnou spoločnosťou. Záujem je vždy vysoký, najmä o najatraktívnejšie programy, zabezpečte si preto účasť na vybranom okruhu už vopred, najlepšie ešte pred plavbou.
O niečo lacnejšou alternatívou je zakúpenie exkurzie online cez miestnych turistických operátorov, avšak vtedy nemáte záruku pre prípad meškania pri návrate na loď.
Pri samostatnom výlete si musíte zabezpečiť vízum (na KAŽDÉ vystúpenie z lode budete potrebovať samostatné jednorázové vízum). Počítajte taktiež s možnosťou zdržania kvôli hustej doprave a s čakaním na vstupy do múzeí. 
Víza: Viac informácií

Prístavný terminál Petrohrad

Väčšina lodí stojí v Petrohrade 2 až 3 dni.
Iba malé výletné lode stoja v prístave pri centre buď pri Anglickom nábreží alebo pri nábreží Lieutenanta Schmidta.

Všetky ostatné lode kotvia pri Morskoj Fasad (link) - modernom komplexe pozostávajúcom z 8 kotvísk a 4 identických terminálov. Sú tu obchody so suvenírmi a kaviareň. Po vystúpení sa prechádza kontrolou dokumentov, kde sa treba preukázať cestovným pasom a lístkom na zakúpenú exkurziu alebo platným vízom.
Autobus MHD #158 premáva každých 30 min k najbližšej stanici metra Primorskaya a odtiaľ do centra na stanicu Gostiny Dvor / Nevsky Prospekt.
K dispozícii sú aj taxíky, ale pozor na včasný návrat k lodi - dopravné zápchy sú v Petrohrade bežné!

Najbližšie letiská Pulkovo Airport (LED) vzdialené od prístavu Morskoj Fasad 32 km

Mapa Petrohradu:


Zdroj fotografie:  Pixabay (by Peter H a Jeremy Zhu)