Tallinn

Hlavné mesto pobaltského štátu Estónska, Tallinn, leží na juhovýchodnom pobreží Fínskeho zálivu, iba 70 km na juh od Helsiniek. Je kombináciou modernej európskej metropoly s mrakodrapmi a elegantnými obchodnými centrami, s ešte stále viditeľnou sovietskou minulosťou v podobe socialistických sídlisk, a pôvabného stredovekého historického centra Vanalinn s vykladanými uličkami a vežičkami.

Historické Staré mesto Tallinnu je súčasťou Zoznamu historického dedičstva UNESCO

Klíma a plavebná sezóna
Tallinn má baltické, mierne kontinentálne podnebie, so studenými zimami a miernymi príjemnými letami. V lete teploty cez deň dosahujú 19-22 °C a nočné okolo 10-13 °C. V decembri až februári klesnú na 1 až -1 °C cez deň a -3 až -6 °C v noci. 
Najlepší čas na návštevu Tallinnu sú mesiace jún a júl. V období od polovice mája až do konca júla tu môžete zažiť biele noci. 21. júna, v najdlhší deň v roku, slnko vychádza o 3:59 a zapadá o 22:43.
Sezóna výletných plavieb tu trvá od mája do októbra a zastavujú sa tu výletné lode väčšiny plavebných spoločností: Costa CruisesMSC CruisesAIDA, Princess Cruises, Holland AmericaCelebrity CruisesRoyal CaribbeanNCL ... 

Kam sa vydať v Talinne

 • Ulica Pikk - domy stredovekých nemeckých kupcov a šľachty z 15. storočia; chrám sv. Olafa s 124 m vysokou vežou, ktorá bola svojho času najvyššou vežou sveta. O niečo nižšie je bývalé ústredie a väzenie KGB
 • Dolnú časť mesta obkolesuje 2,5 km dlhá časť pôvodných mestských hradieb, ktoré zahrňujú aj 9 věží. Dá sa po nich prechádzať, vstup je pri Linamüür.
 • Staré mesto Vallinn je spleťou úzkých dláždených uliček, starých kupeckých a cechovných domov a historických nádvorí. Jeho srdcom je námestie Raekoja plats s gotickou radnicou Raekoda z prelomu 14. a 15. storočia. Jej súčasťou je 64 metrová věža, ktorá je dominantou celého mesta a z ktorej je nádherný výhľad. Nachádza sa tu aj radničná lekáreň Raeapteek s krásnym historickým interiérom, otvorená od roku 1422.
 • Gotický chrám sv. Ducha Püha Vaimu kogudus - krásne vyrezávané drevené lavice a orloj, fosforeskujúcí zlatomodrý orloj a zvonica.
 • Štvrť Vene - pekné historické kupecké domy, stredoveká ulička Katariina Käïk s maliarskymi ateliérmi, malebné dláždené nádvorie majstrov Meistrite Hoov, mestské múzeum venované histórii Tallinnu a dominikánsky kláštor Dominiiklaste klooster.
 • Na pahorku Toompea sa nachádza viacero monumentov: strážna veža Dlhá noha Pikk jalg, ulička Krátka noha Lühike jalgkatedrála Alexandra Nevského z konca 19. stor. s pôsobivým interiérom, sídlo parlament Riigikogu v priestoroch hradu, dóm z 13. stor. 
 • Delostrelecká veža Kiek in de Kök je stredovekým múzeom a odtiaľto je prístup do podzemných tunelov.
 • Krásny Kadriorský palác (2 km od centra) postavený ruským cárom Petrom Veľkým je dnes múzeum výtvarného umění. 
 • 7-poschodová futuristická budova Národnej galérie KUMU je jedným z najväčších umeleckých múzeí Severnej Európy.
 • Ikonický memoriál Rusalka 
 • Námorné múzeum Lennusadam so zaujímavou expozíciou, vrátane ponorky z 1930 a hydriplánu Short Type 184
 • Botanická zahrada s 8 tisícmi rastlinných druhov.
 • Skanzen Vabaöhumuuseum (9 km od prístavu)

Najobľúbenejšie exkurzie v Tallinne

 • Umenie a architektúra Tallinnu
 • Prehliadka mesta a skanzen Vabaöhumuuseum
 • Prehliadka mesta spojená s ochutnávkami jedla a piva
 • Prehliadka mesta na bicykli
 • Gotiské poklady Tallinnu
 • Deň v národnom parku Lahemaa 

Naše tipy pre destináciu Tallinn 

Jazyk: estónčina; na turistických miestach sa dohovoríte aj anglicky.
Časový posun oproti Bratislave: +1 hodina (UTC+2) / Letný čas (UTC+3) 
Mena: euro (EUR)
Čo ochutnať - miestne špeciality: čierny ražný chlieb leib; vürtsikilu suupiste – chlebíčky so šprotami; mulgipuder – krúpová kaša so zemiakmi; údené ryby - šproty, losos, haring; rosolje - cvikľový šalát s varenými vajíčkami, cibuľou a uhorkami; hrášková polievka s bravčovými paprčkami hernesupp suitsukoodiga; výborný zemiakový šalát eesti kartulisalat s kyslou smotanou; krvavničky verikäkk; želatína s mäsom sült; kyslá kapusta s bravčovinou a  jačmeňom mulgikapsad; estónske knedlo-vepro-zélo seapraad ja hautatud hapukapsad; populárne fašírky makklihakotlet; estónske muesli kama z kombinácie rôznych múk. Ako dezert koláče vastlakukkel s mandľovou plnkou; krupicová pena makklihakotlet s brusnicovou šťavou; rebarborový biskviitkattega rabarberikook; küpsetatud õunad - jablká pečené s cukrom, škoricou a hrozienkami; miestne syry Saarema.
Na zapitie: miestne remeselné pivo; ovocné vína; nealkoholické sladké nekvasené pivo Kali. Likéry: sladký a silný rumový Vana Tallinn; čokoládový Kännu Kukk, vaječný Kiiu Torn.
Čo nakúpiť - miestne suveníry: marcipán a čokoláda značky Kalev, likér Vana Tallinn; magnetky a iné predmety vo forme domčekov a vežičiek; výrobky z farebného skla; ručne robené šperky z prírodných materiálov; pletené vlnené svetre, čiapky a šály s ornamentami; starožitnosti (štvrť Kalamai). 
Kde nakupovať: Tallink a Sadamarket - nákupné centrá pri prístave; Rotermann City - veľké nákupné centrum. Obchody v starom meste. Pri železničnej stanici sa nachádza miestna tržnica.
Otváracie hodiny: pracovné dni 9:30 - 18:00, sobota 10:00 - 17:00. Múzeá sú zavreté v pondelok a niektoré v utorok.
Prepitné: je vítané. V reštauráciách okolo 10%.
Taxi: po meste jazdí veľa taxíkov a sú lacné. Uistite sa, že vo vozidle je fungujúci taxameter a viditeľne umiestnená karta s licenciou.

Prístavný terminál Tallinn

Výletné lode takmer vždy stoja v starý prístave Tallinn Passenger Port. V januári 2022 tu bol otvorený nový terminál. Je v ňom aj stánok s informáciami, bezplatná wi-fi, tržnica (v starom termináli C) stanovisko taxíkov a zastávka autobusov hop-on hop-off.
Tallinn Passenger Port je vzdialený od Starého Mesta 1 km / asi 15 min peši. K dispozícii je aj kyvadlová doprava autobusmi.

Výnimočne stoja lode v prístave Muuga - asi 15 km od centra. V tom prípade lodná spoločnosť zabezpečí kyvadlovú dopravu alebo sa dajú využiť taxi.

Najbližšie letiská Lennart Meri Tallinn Airport (TLL) vzdialené od prístavu 32 km

Mapa Tallinnu:


Zdroj fotografie:  Pixabay (by avva a KiraHundeDog)