Stavanger

Stavanger je prístavné mesto v juhozápadnom Nórsku. Je 3. najväčším mestom krajiny čo do rozlohy a 4. čo do množstva obyvateľov.  Vďaka svojej ideálnej polohe je východiskom pre pozoruhodné jednodňové výlety do rovinatých pobrežných oblastí alebo do úchvatnej panoramatickej krajiny medzi vrcholkami hôr, ale je tu tiež dosť vecí, ktoré môžete vidieť, robiť a zažiť priamo v meste.

Mesto bolo oficiálne založené v roku 1125 po dokončení katedrály. Väčšinu jeho architektúry tvoria drevené domy z 18. – 19. storočia, dnes chránené ako kultúrne dedičstvo.  Jeho súčasná ekonomika je vo veľkej miere založená na ropnom priemysle a Stavanger je všeobecne označovaný za nórske „hlavné mesto ropy“.

Každoročne sa tu v polovici júla koná 4-dňový gastro-festival Gladmat, ktorý je považovaný za jeden z popredných festivalov jedla v Škandinávii.

Sezóna a plavby v Stavangere

Sezóna výletných plavieb trvá od mája do septembra. Obzvlášť obľúbený je začiatok leta, pre svoje "nekonečne" dlhé dni, najnižšie zrážky a príjemnú klímu. 
Priemerné teploty max - min a počet dní s výskytom dažďa:
• Máj max 15° / min 7°C, 11 dní
• Jún max 17° / min 10°C, 10 dní
• Júl max 19° / min 12°C, 12 dní
• August max 19° / min 12°C, 14 dní
• September max 16° / min 10°C, 16 dní

Stavanger počas sezóny na svojich plavbách po nórskych fjordoch navštevujú mnohé lodné spoločnosti, ako Celebrity Cruises, CunardRoyal Caribbean, Holland America LineCosta Cruises, TUI.

Čo vidieť v Stavangere

Old Stavanger, známy tiež ako Gamle Stavanger, leží len päť minút chôdze od prístavu výletných lodí. Zachovalo sa sa tu 173 zrekonštruovaných drevených budov z 18. storočia. Príjemný dojem týchto kurióznych bielych domčekov umocňujú pestované záhrady a dláždené uličky. 
Øvre Holmegate "Fargegaten" - farebná ulica je lemovaná drevenými domami pomaľovaných výraznými zelenými, pomarančovými a ružovými farbami, ktoré sú domovom trendových barov, kaviarní a butikov. 
Katedrála Stavanger domkirke - zreštaurovaná gotická stavba je najstaršou nórskou katedrálou. Predpokladá sa, že bola postavená v roku 1125.
Stavanger sa vyznačuje pouličným umením. Mnohé z nástenných malieb boli vytvorené počas každoročného festivalu pouličného umenia Nuart, ktorý sa koná v auguste a septembri.
V početných múzeách mesta nájdete všetko, od sardiniek až po Vikingov. 
Malé jazero Breiavatnet sa nachádza v Byparken v centre Stavangeru. Je domovom rôznych vtákov a ideálnym miestom na prechádzku.

Najobľúbenejšie exkurzie v Stavangere

  • Vodopády, bralá a jaskyne - vyhliadková plavba
  • Kajakovanie v Lysefjorde
  • Vyhliadkový okruh mestom
  • Pešia turistika na Preikestolen
  • Výlet na Kjerag

Naše tipy

Jazyk: nórština a jazyk sami. Bežne sa dohovoríte po anglicky.
Mena: nórska koruna (NOK)
Nákupy a suvenýry: tradičné pletené nórske svetre (najmä klasický vzor Marius), sošky malých trolov (postavičky nórskej mytológie), vianočné dekorácie, strieborný príbor, cínové riady, suveníry s vikingskou tematikou, kaviár v tube Rørkaviar, čokoládové tyčinky Kvikk Lunsj, slaná likorica Salt Lakris.
Bankomaty sa v Nórsku nazývajú Minibank.
Pri platení kartou od vás môže byť požadované predloženie ID dokladu ako pas alebo občiansky preukaz.
Otváracie hodiny: pracovné dni 9:00 - 16:30, sobota 9:00 - 15:00. Vo štvrtok mnohé obchody ostávajú otvorené do 19:00
Gastronómia: jedlá z rýb (Fisk) a morských plodov (Sjømat): rybia polievka Fiskesuppe, rybie koláčiky Fiskekaker, mäsové guľky Kjøttkaker, hot dogy Pølser, kaviár, hnedý kozí syr brunost, vafle Vafler a lievance Sveler, slávne škoricové pečivo Kanelboller.
Extra tip: Nezabudnite si so sebou zobrať nepremokavú bundu alebo dáždnik. A pripomíname, že Nórsko je jednou z najdrahších krajín na svete. 

Prístavný terminál Stavanger

Výletné lode v Stavangeri kotvia priamo v centre mesta. Prístav má kapacitu na kotvenie dvoch výletných lodí súčasne a nemá vyhradený výletný terminál pre cestujúcich. Priamo v blízkosti prístavu sa nachádzajú obchody, trh, kaviarne.

Mapa Stavangeru

Images by  Thomas Wolter (Pixabay) a Konstantins Jaunzems (Pixabay).