Gdynia

Moderný prístav Gdynia, termálny rezort Sopoty a historický Gdansk - tieto tri poľské mestá ležiace na brehu baltického mora predstavujú metropolitnú zónu nazývanú Trójmiasto (Trojmestoíe).

Gdynia po stáročia ostávala rybárskou dedinou. Za svoj rozvoj a štatút mesta vďačí až vybudovaniu moderného prístavu v roku 1926. Z obdobia 20. a 30. let minulého storočia pochádzajú aj mnohé budovy. Dnes je jedným z najprosperujúcejších poľských miest a má bohatý kulturny a obchodný život.

Takmer všetky výletné lode, okrem niektorých menších, kotvia v Gdyni, odkiaľ sa väčšina pasažierov presunie na návštevu historického Gdanska, ktorý patrí k najkrajším destináciám Baltiku.

Klíma a plavebná sezóna

Táto oblasť má chladné baltické podnebie, o niečo teplejšie v porovnaní s vnútrozemnými časťami Poľska. Zimy sú chladné a sivé, denné teploty dosahujú 1 až 2 °C a nočné -2 až -4 °C. Letá sú mierne až príjemne teplé, s teplotami 20 až 22 °C cez deň a 10 až 13 °C v noci. 
Teplota mora sa pohybuje od 3 (február - marec) do 18,5 °C (august). 
I keď sme vysoko na severe, fenomén bielych nocí sa tu nevyskytuje. 21. júna slnko vychádza o 4:10 a zapadá o 21:23.

Hlavná sezóna plavieb je od mája do septembra.
Gdansk a Gdynia sa čoraz častejšie vyskytujú na programe výletných plavieb po Severnej Európe a Baltickom mori. Zastavujú sa tu výletné lode mnohých plavebných spoločností, ako napríklad AIDA, MSC, NCLPrincessTUI, Oceania ... 

Kam sa vydať v Gdyni

 • Akvárium
 • Lodné múzeá Dar Pomorza a Blyskawica
 • Zaujímavé Múzeum emigrácie - na tom istom nábreží, kde kotvia výletné lode
 • Pivovar Browar
 • Prejdite sa po nábrežnom bulvári Nadmorski alebo po dlhom móle Orlowo
 • Námestie Kosciuszko

Kam sa vydať v Gdansku

 • Katedrála Katedra Oliwska z 13. stor. s gotickými, renesančnými a rokokovými prvkami, a triom organov s 7876 plechovými a drevenými píšťalami
 • Zelená brána - budova zo 16. stor. inšpirovaná antwerpskou radnicou - dnes sídlo národného múzea
 • Lodné múzeum Soldek
 • AmberSky - ruské kolo s nádherným výhľadom na mesto
 • Najväčší tehlový kostol na svete - Bazylika Mariacka Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, s kapacitou až 25 000 osôb, 31 kaplnkami a 300 náhrobkami. Zo 78-metrovej kostolnej veže (405 schodov!) je krásny výhľad na mesto

​Najobľúbenejšie exkurzie z Gdyne / Gdanska

 • Prehliadka Gdanska so sprievodcom
 • Gdansk a katedrála Oliwa
 • Gdansk, Gdynia & Sopot
 • Zámok Malbork (UNESCO)

Naše tipy pre destináciu Gdynia / Gdansk

Jazyk: poľština.
Časový posun oproti Slovensku: 0
Mena: poľský złoty (PLN)
Čo ochutnať - miestne špeciality: żurek - polievka z ražného zákvasu s vareným vajcom, klbásou a zemiakom; bigos - poľovnícky guláš s kapustou; pierogi polievané maslom - plnené naslano alebo nasladko; golonka - varené koleno s chrenom a kyslou kapustou; golabki - mleté hovädzie mäso a ryža zabalené v zelenom liste; cestovinové kibiny, sušené mäso kindziuk; zemiakové kartacze plnené mletým mäsom.
Miestne víno: biele odrody Regent, Rondo, Pinot Noir, Maréchal Foch, Cabernet Cortis, Tryumf Alzacji, Cascade, Dornfelder / červené odrody Solaris, Riesling, Seyval Blanc, Pinot Gris, Johanniter, Jutrzenka, Hibernal, Aurora, Bianka, Traminer, Jutrzenka, Siberia
Čo nakúpiť - miestne suveníry: jantár (jeho matný baltický variant je biely) a šperky z neho !Pozor na lacnejšie napodobeniny, kupujte iba na dôveryhodných miestach; ručne vyrábaní anjelici z rôznych materiálov; postavičky z papier-mâché oblečené v ľudových krojoch; obrusy a obrúsky z ľanu; keramika z Bolesławiec s krásnymi typickými vzormi; poľské sladkosti ptasie mleczko (vtáčie mlieko poliate mliečnou čokoládou), krówki alebo tvrdé cukríky kukułki; šnupacia tabatierka (z rohoviny ako symbol mužnosti pre ženatých, z dreva alebo hliny pre slobodných; likéry koreňový a bylinkový Goldwasser, korenistý Kufursten a vodka Manhandel.

Prístavný terminál v Gdyni

Väčšina lodí kotví v Gdyni, na nábreží Francuskie, v časti industriálneho prístavu. Nie je tu terminál pre pasažierov. K dispozícii je kyvadlová doprava do centra Gdyne.
Doprava z Gdyne do Gdanska
Najjednoduchšou a najistejšou alternatívou je autobusová doprava ponúkaná lodnou spoločnoťou (cesta trvá asi 30 min).
Vlakom: Francuskie sa nachádza 2,5 km (30 min chôdze) od hlavnej železničnej stanice Glowna. Odtiaľo chodia priame vlaky do Gdansk nikoľkokrát za hodinu - jazda trvá 35 min. Z hlavnej stanice Gdansk Glowny trvá cesta do centra 15 minút peši.
Taxi: Mnohé stoja v areáli Francuskie, ale oplatí sa prejsť až za brány prístavu, kde môžete získať lepšiu cenu.

Najbližšie letisko Gdansk Lech Walesa Airport 25 km od prístavu v Gdyni

Mapa Gdanska a Gdyne:


Zdroj fotografie:  Pixabay by K_Dega & Freeimages.com by Mzacha