Gdansk

Gdansk (poľsky Gdańsk) leží v delte rieky Visla a je jedným z najstarších a najväčších poľských miest. Prvá historická zmienka o tomto ňom je z roku 999, ale už v 7. storočí tu bola rybárska osada. Počas svojej dlhej histórie patril Gdansk Poľskému kráľovstvu, Rádu nemeckých rytierov, k Prusku a Nemeckému cisárstvu, a na krátky čas bolo i slobodným mestom. 
Počas 2. svetovej vojny mesto utrpelo značné škody a veľká časť budov bola zničená. Historické centrum obnovili v 50. a 60. rokoch a dnes patrí Gdansk k najkrajším destináciám Baltiku a je obľúbeným cieľom cestovateľov.

Spolu s moderným prístavným mestom Gdynia, termálnym rezortom Sopoty predstavujú tieto tri poľské mestá ležiace na brehu baltického mora metropolitnú zónu nazývanú Trójmiasto (Trojmestoíe).

Iba niektoré menšie výletné lode kotvia priamo v Gdansku - takmer všetky inak kotvia v Gdyni, odiaľ sa však väčšina pasažierov presunie na návštevu Gdanska, ktorý patrí k najkrajším destináciám Baltiku.

Klíma a plavebná sezóna

Táto oblasť má chladné baltické podnebie, o niečo teplejšie v porovnaní s vnútrozemnými časťami Poľska. Zimy sú chladné a sivé, denné teploty dosahujú 1 až 2 °C a nočné -2 až -4 °C. Letá sú mierne až príjemne teplé, s teplotami 20 až 22 °C cez deň a 10 až 13 °C v noci. 
Teplota mora sa pohybuje od 3 (február - marec) do 18,5 °C (august). 
I keď sme vysoko na severe, fenomén bielych nocí sa tu nevyskytuje. 21. júna slnko vychádza o 4:10 a zapadá o 21:23.

Hlavná sezóna plavieb je od mája do septembra.
Gdansk a Gdynia sa čoraz častejšie vyskytujú na programe výletných plavieb po Severnej Európe a Baltickom mori. Zastavujú sa tu výletné lode mnohých plavebných spoločností, ako napríklad AIDA, MSC, NCLPrincessTUI, Oceania ... 

Kam sa vydať v Gdansku

  • Katedrála Katedra Oliwska z 13. stor. s gotickými, renesančnými a rokokovými prvkami, a triom organov s 7876 plechovými a drevenými píšťalami
  • Zelená brána - budova zo 16. stor. inšpirovaná antwerpskou radnicou - dnes sídlo národného múzea
  • Lodné múzeum Soldek
  • AmberSky - ruské kolo s nádherným výhľadom na mesto
  • Najväčší tehlový kostol na svete - Bazylika Mariacka Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, s kapacitou až 25 000 osôb, 31 kaplnkami a 300 náhrobkami. Zo 78-metrovej kostolnej veže (405 schodov!) je krásny výhľad na mesto

​Najobľúbenejšie exkurzie z Gdanska

  • Prehliadka Gdanska so sprievodcom
  • Gdansk a katedrála Oliwa
  • Gdansk, Gdynia & Sopot
  • Zámok Malbork (UNESCO)

Naše tipy pre destináciu Gdansk

Jazyk: poľština.
Časový posun oproti Slovensku: 0
Mena: poľský złoty (PLN)
Čo ochutnať - miestne špeciality: żurek - polievka z ražného zákvasu s vareným vajcom, klbásou a zemiakom; bigos - poľovnícky guláš s kapustou; pierogi polievané maslom - plnené naslano alebo nasladko; golonka - varené koleno s chrenom a kyslou kapustou; golabki - mleté hovädzie mäso a ryža zabalené v zelenom liste; cestovinové kibiny, sušené mäso kindziuk; zemiakové kartacze plnené mletým mäsom.
Miestne víno: biele odrody Regent, Rondo, Pinot Noir, Maréchal Foch, Cabernet Cortis, Tryumf Alzacji, Cascade, Dornfelder / červené odrody Solaris, Riesling, Seyval Blanc, Pinot Gris, Johanniter, Jutrzenka, Hibernal, Aurora, Bianka, Traminer, Jutrzenka, Siberia
Čo nakúpiť - miestne suveníry: jantár (jeho matný baltický variant je biely) a šperky z neho !Pozor na lacnejšie napodobeniny, kupujte iba na dôveryhodných miestach; ručne vyrábaní anjelici z rôznych materiálov; postavičky z papier-mâché oblečené v ľudových krojoch; obrusy a obrúsky z ľanu; keramika z Bolesławiec s krásnymi typickými vzormi; poľské sladkosti ptasie mleczko (vtáčie mlieko poliate mliečnou čokoládou), krówki alebo tvrdé cukríky kukułki; šnupacia tabatierka (z rohoviny ako symbol mužnosti pre ženatých, z dreva alebo hliny pre slobodných; likéry koreňový a bylinkový Goldwasser, korenistý Kufursten a vodka Manhandel.

Prístavný terminál v Gdansku

Väčšina lodí kotví v prístave v Gdyni - viac informácií nájdete TU

Iba niektoré menšie výletné lode kotvia priamo v Gdansku, v Nowy port na nábreží Oliwskie, asi 6 km od centra mesta. K dispozícii je tu kyvadlová doprava lodných spoločností alebo taxíky.

Najbližšie letisko Gdansk Lech Walesa Airport 16 km od prístavu v Gdansku 

Mapa Gdanska a Gdyne:


Zdroj fotografie:  Pixabay (by jaxel & Sebastian Huber)