Fort-De-France

Fort-de-France je hlavným mestom karibského ostrova Martinik, ktorý je jedným zo zámorských departmentov Francúzska, a je najväčším mestom a prístavom vo Francúzskych Antilách. Martinik bol objavený Krištofom Kolumbom v roku 1493, a v 1635 francúzsky obchodník Pierre Belain d'Esnambuc nárokoval ostrov pre Francúzsko.

Fort-de-France je výnimočným mestom, s francúzskym vplyvom. Do Fort de France sa dá dostať z ktoréhokoľvek bodu na ostrove v priebehu niekoľkých hodín a je prepojené s Trois Ilets a Pointe du Bout trajektom.

Klíma a plavebná sezóna
Fort-de-France má tropickú klímu s horúcim, dusným, extrémne veterným počasím a a častou oblačnosťou. Horúca sezóna trvá od konca júla do konca októbra, keď priemerbé teploty cez deň dosahujú cez 30 °C a nočné okolo 25 °C. Od polovice decembra do polovice marca klesnú na 29°C cez deň a 22 °C v noci. Teplota vody v Karibskom mori sa tu pohybuje od 26 °C (február) do 29 °C (september - október). Obdobie s najnižším počtom zrážok a najasnejšou oblohou je od polovice decembra do začiatku apríla a je zároveň ideálne pre návštevu ostrova.
Zastavujú sa tu výletné lode mnohých plavebných spoločností: AIDA, PonantHolland America LineTUI, Oceania ... ,  najmä počas zimných mesiacov.
MSC Cruises bude počas počas zimnej sezóny ponúkať plavby po Karibiku s nalodením / vylodením vo Fort-de-France.

Kam sa vydať vo Fort-de-France

Centrum mesta je od prístavu vzdialené  asi 15 min chôdze. Výletné lode niekedy stoja pri Tourelles Passenger Terminal, ktorý sa nachádza asi 2 km od centra.

Historické centrum sa vyznačuje architektúrou zo začiatkov 19. storočia a pamiatkami, ktoré hovoria o histórii ostrova. Nájdete tu aj široký výber obchodov, reštaurácií a ostatných služieb vo výrazne karibskom štýle. Väčšie obchodné komplexy s kinosálami a konferenčné centrá sa nachádzajú na periférii. 

 • Knižnica Victora Schoelchera, postavená koncom 18. storočia slávnym architektom Henrym Pickom, bola pomenovaná na počesť muža, ktorý svoj život zasvätil boju proti otrokárstvu. Elegantná  budova s kovovou štruktúrou a farebnou bazilikou a bizantským skleneným dómom. 
 • Katedrála Saint-Louis, postavená Henry Pickom v 1895, the v rímsko-bizantskom štýle s 57m vysokou zvonicou. Architekt sa usiloval o štruktúru, ktorá by odolala ohňu a cyklónom, takže jej profil je minimálny. Interér je plný svetla a bohato dekorovaný.
 • Pevnosť Saint-Louis z roku 1640, ležiaca na východe flamandského zálivu, bola v prevádzke až do konca 2. svetovej vojny. Práve odtiaľto sú najkrajšie výhľady na záliv Fort de France.
 • Hlavný mestský park La Savane je výsledkom premeny niekdajšieho miesta vojenských prehliadok na kvitvúce upravené záhrady. Na severnej strane parku sa nachádza socha Giuseppiny Bonaparte z bieleho mramoru, odhalená v roku 1859.
 • Krytá zeleninová tržnica Grand Marché Couvert - postavená v roku 1901 plodným architektom Pickom, bola v roku 1981 zničená hurikánom a znovupostavená v 1989. Trh ponúka farebný mix ovocia, zeleniny, korenín a miestnych výrobkov.
 • Koloniálna vila Pavillon Bougenot s nápadným dizajnom s kovovou štruktúrou, železnými balkónmi a zábradlím bola postavená pre bohatého priemyselníka Bougenota.
 • Parc Culturel Aimé Césaire - verejné záhrady v severnej časti mesta. Bývalá vojenská nemocnica z 8. storočia, dnes je tu akvárium Exotarium, geologická a botanická galéria.
 • Sanktuárium Sacre Coeur de Balata - asi 10 km od centra na panoramatickom vrchu Pitons du Carbet sa nachádza táto miniatúrna replika parížskej baziliky Sacre Coeur, postavená francúzskym architektom Wuifflef. 
 • Záhrady Balata - asi 20 minút jazdy leží v dažďovom pralese nádherná botanická záhrada s 3000 druhmi tropických rastlín.

K ďalším atrakciám ostrova patria memoriál Paula Gauguina, múzeum mušlí a múzeum cesárovnej Josephine. Milovníkov prírody bude lákať regionálny národný  park a semi-aktívna sopka Mount Pelee o výške 1400 m ponúka možnosti na turistiku.

Deň na pláži: Najbližšie k prístavu je La Francaise pri pevnosti (iba 15 min chôdze), ostatné pláže sú dostupnú autom. K najkrajším plážam ostrova patria Anse Mitan, Anse Noire, Anse Dufour na juhovýchod, a vzdialenejšie Anse Ceron, Anse Coleuvre na severe a Pointe Borgnese, Anse Michel a Plage des Salines celkom na juhu ostrova. 

Najobľúbenejšie exkurzie

 • Botanické záhrady Balata
 • Pálenice Depaz Distillery
 • Pálenica St. James Rum Distillery & Museum
 • Deň na pláži Anse Mitan

Naše tipy pre destináciu Fort-de-France

Jazyk: oficiálny jazyk je francúzština
Časový posun oproti Slovensku: -5 hodín (UTC -4)
Gastronómia: lievance accra sú najbežnejším jedlom Karibiku, podávané so slanou rybou, krevetami a zeleninou, často na raňajky; tradičné bravčové krvavničky Boudin Creole a klobásky Boudin Blanc- bez krvi a niekedy s krevetami, krabím mäsom alebo rybami; malé vyprážané chobotničky chatrou; kari Colombo de Martinique z jahňaciny varenej v kokosovom mlieku, so zázvorom a koreninami colombo; velký morský plž lambis pripravovaný na rôzny spôsob, pikantné jedlo z kraba Le Matautou de Crabe s ryžou, cibuľou a paradajkami, pikantné predjedlo Le Féroce d’Avocat z avokáda a slanej ryby, a marinovaná a pečená ryba Dorade grilée. Z nápojov Ti-punch z trstinového rumu a limetky a ako dezert Blanc Manger au Coco.
Mena: euro €
Suveníry: zmes francúzskych západo- a východo- indických korenín colombo, rum Clément z fermentovanej trstiny, drevené naberačky lélé na punč, káva Ti'kafé, Trois-Îlets alebo Tartane, prírodné mydlá cz kokosu, guavy alebo papaje, klobúky bakva z vlákna pandanus, madrasové látky, 
Kde nakupovať: Nákupné centrum La Galleria s vyše 100 obchodmi, tržnica Grand Marché Couvert, obchodná ulica Rue Victor Hugo 
Taxi: K dispozícii sú taxíky s tachometrami, ale cestovanie mimo mesta vyjde draho.
Bezpečnosť: Úroveň kriminality na Martiniku je nízka. K drobnej kriminalite, ako sú vreckové krádeže a vytrhávanie tašiek, môže dochádzať v centre mesta a v prístave.
Upozornenie: Na väčšine karibských ostrovov môže byť zvýšený výskyt komárov - nezabudnite si preto so sebou zobrať dobrý repelent a už pred vystúpením z lode sa dobre natrieť, najmä ak ste na pobreží v podvečerných hodinách. 

Prístavný terminál Fort-de-France

Prístav sa nachádza v ústí rieky Madame River. Okrem Fort-deFrance výletné lode v Karibiku kotvia v Le Marin a Les Anses d'Arlet. 
Priamo v prístavnom termináli je veľké nákupné centrum s množstvom stánkov, vrátane predajcov značkových šperkov, hodiniek, oblečenia a doplnkov, parfumov, miestneho tovaru (vrátane ručne vyrábaných suvenírov a umenia).
Platby v USD sú akceptované.
Pasažierov každej lode vítajú miestne hostesky oblečené v kreolských kostýmoch a živé vystúpenia populárnej karibskej hudby.

Medzinárodné letisko Martinique Aimé Césaire International Airport je vzdialené 10 km (15 min jazdy).

Mapa Fort-de-France:


Obrázky  orythys from Pixabay /  by Jametlene Reskp on Unsplash.

Plavby z prístavu Fort-De-France
 • MSC Seaside Akcia

  MSC Seaside

  Karibik a Stredná Amerika
  Fort De France, Martinik Fort De France, Martinik
  Dátum odchodu: 09. 03. 2024
  1 059 € vonkajšie
  1 159 € s balkónom
  Dĺžka: 7 nocí
  Cena od: 1 059 €
 • MSC Seaside

  MSC Seaside

  Karibik a Stredná Amerika
  Fort De France, Martinik Bridgetown, Barbados
  Dátum odchodu: 16. 03. 2024
  719 € vnútorné
  1 179 € s balkónom
  Dĺžka: 3 noci
  Cena od: 719 €
 • MSC Seaside

  MSC Seaside

  Karibik a Stredná Amerika
  Fort De France, Martinik Fort De France, Martinik
  Dátum odchodu: 30. 03. 2024
  1 129 € vnútorné
  1 329 € s balkónom
  Dĺžka: 7 nocí
  Cena od: 1 129 €
 • MSC Virtuosa

  MSC Virtuosa

  Karibik a Stredná Amerika
  Fort De France, Martinik Fort De France, Martinik
  Dátum odchodu: 23. 11. 2024
  629 € vnútorné
  759 € vonkajšie
  909 € s balkónom
  Dĺžka: 7 nocí
  Cena od: 629 €
 • MSC Virtuosa

  MSC Virtuosa

  Karibik a Stredná Amerika
  Fort De France, Martinik Fort De France, Martinik
  Dátum odchodu: 30. 11. 2024
  679 € vnútorné
  809 € vonkajšie
  959 € s balkónom
  Dĺžka: 7 nocí
  Cena od: 679 €
 • MSC Virtuosa

  MSC Virtuosa

  Karibik a Stredná Amerika
  Fort De France, Martinik Fort De France, Martinik
  Dátum odchodu: 07. 12. 2024
  679 € vnútorné
  809 € vonkajšie
  959 € s balkónom
  Dĺžka: 7 nocí
  Cena od: 679 €
 • MSC Virtuosa

  MSC Virtuosa

  Karibik a Stredná Amerika
  Fort De France, Martinik Fort De France, Martinik
  Dátum odchodu: 14. 12. 2024
  729 € vnútorné
  859 € vonkajšie
  1 009 € s balkónom
  Dĺžka: 7 nocí
  Cena od: 729 €
 • MSC Virtuosa

  MSC Virtuosa

  Karibik a Stredná Amerika
  Fort De France, Martinik Fort De France, Martinik
  Dátum odchodu: 21. 12. 2024
  1 299 € vnútorné
  1 429 € vonkajšie
  1 579 € s balkónom
  Dĺžka: 7 nocí
  Cena od: 1 299 €
 • MSC Virtuosa S letenkou

  MSC Virtuosa

  Karibik a Stredná Amerika
  Fort De France, Martinik Fort De France, Martinik
  Dátum odchodu: 28. 12. 2024
  3 489 € vnútorné
  3 789 € vonkajšie
  4 089 € s balkónom
  Dĺžka: 14 nocí
  Cena od: 3 489 €