Ocho Rios

Povestná svojou uvoľnenou atmosférou a ako rodisko hudobných štýlov reggae, dubu a ska, tanečného štýlu dancehallu a nábožensko-politického hnutia rastafari, ostrovný štát Jamajka je určite kultúrnou silou. Skombinujte to množstvom prírodných krás, od pláží, vodopádov až po dažďové pralesy, a máte hotovú jedinečnú turistickú destináciu.

Ocho Rios je prístavným mestom na severnom pobreží ostrova. Z pôvodnej rybárskej dediny je dnes živý turistický rezort s piesočnými plážami, ktoré lemujú hotely. Španielský názov Ocho Rios znamená v preklade Osem riek, čo sa vzťahuje na množstvo vodných tokov, ktoré mesto obklopujú. Miestni obyvatelia ho nazývaju Ochee.

Klíma a plavebná sezóna
Ocho Rios má tropickú klímu, celoročne horúce, dusné a veterné podnebie. Od júna do konca septembra je vysokú zamračenosť, teploty cez deň dosahujú 30-31°C a nočné okolo 23-24°C. V decembri až marci klesnú na 28-29°C cez deň a 22-24°C v noci.
Teplota vody v Karibskom mori sa tu pohybuje od 26 °C (január - marec) do 29 °C (august - september). V období od septembra do novembra sa môžu vyskytnúť hurikány.
Najlepšie obdobie na návštevu je od začiatku decembra do konca apríla.
Zastavujú sa tu výletné lode mnohých plavebných spoločností: Carnival Line, NCL, Princess, MSCRoyal CaribbeanHolland America LineCelebrity Cruises  ... najmä počas zimných mesiacov.

Kam sa vydať v Ocho Rios

Mesto a jeho okolie poskytujú mnohé zaujímavé prírodné i historické atrakcie. Najopopulárnejšie aktivity sa tu sústreďujú práve okolo prírodných atrakcií a zahŕňajú jazdu na bobovej dráhe cez dažďový prales, riečny tubing, jaskyniarstvo, plávanie s delfínmi, jazdu na koňoch a spúšťanie sa na zip lanovkách.

Populárne vodopády Dunn’s River Falls ponúkajú osvieženie v dažďovom pralese Mystic Mountain. Ponad prírodnú sériu kaskád vedú lanovky ziplines a závesný most. Konoko Falls d Turtle River Falls ležia iba o niečo ďalej. Na rieke White River sa organizuje splavovanie na bambusových pltiach. Časti tejto rieky, vrátane skoku Blue Hole a vodopádov Island Gully Falls, majú nádhernú tyrkysovú farbu.

Plantáž Seville Great House Plantation a Heritage Park je symbolom anglického obdobia, keď ju v 1655 Španieli opustili.  30-akrové Rio Nuevo východne od mesta bolo dejiskom záverečných bojov medzi Španielmi a Angličanmi v 1670.  Týmto smerom leží aj historické španielske osídlenie Port Maria s historickými pamiatkami Port Maria Courthouse a pevnosť Fort Haldane z 1759.

V Ocho Rios sa usadil aj Ian Fleming, autor kníh o Jamesovi Bondovi, a jeho sídlo Goldeneye estate je dnes hotelom, ktorý hostil mnohé známe osobnosti. Taktiež tu žil aj Noel Coward, slávny dramatik a skladateľ, a jeho dom Firefly na hore s krásnym výhľadom na severné pobrežie Jamajky je prístupný pre návštevníkov.

Neďaleká dedina Nine Mile je rodiskom a miestom posledného odpočinku legendy reggae Boba Marleyho. Je tu samozrejme aj jeho múzeum.

Deň na pláži: Najbližšie k prístavu je pekná pláž s bielym pieskom Ocho Rios Bay Beach, hneď kúsok od móla Turtle Pier smerom na východ. 

Najobľúbenejšie exkurzie

  • Bob Marley reggae tour
  • Vodopády Dunns River a splavovanie rieky
  • Plantáž Sun Valley
  • Jaskyne Green Grotto
  • Plavba na katamaráne so šnorchlovaním
  • Plávanie s delfínmi
  • Bamboo Beach Club all-inclusive

Naše tipy pre destináciu Ocho Rios

Jazyk: angličtina je oficiálny jazyk, v hovorovej reči sa používa jamajský patois (patwa) - kreolčina sa anglickými základmi.
Časový posun oproti Slovensku: -6 hodín (UTC−5)
Mena: jamajský dolár (JMD)
Gastronómia: národné jedlo ackee and codfish - ackee je druh ovocia ako príloha k dusenej treske, so zeleninou a koreninami; Jerk chicken/pork/fish - kuracie, bravčové alebo ryba pripravované v špeciálnej pikantnej marináde a pomaly grilované; pomaly dusený volský chvost oxtail s ryžou a kráškom; kozie, baranie alebo kuracie curry; vcelku vyprážaná ryba Escovitch s nakladanou zeleninou; run dun - rybací guláš podávaný so zelenými banánmi; hustá a chutná zeleninová polievka pepper pot soup; pikantná rybacia polievka fish tea; vyprážané banány na varenie plantain; listová zelenina callaloobammy z koreňa cassavy ...
Zákusky: kokosový koláč toto; pone of jamaican puding - z kukuričnej múky a cassavy, s kokosovým mliekom a arómami; banánový chlebík so zázvorom, škoricou, rumom a kokosom. 
Čím to zapiť: pivo Red Stripe; koktail Bob Marley v rastafariánskych farbách (žltá, zelená a červená) s jahodovým daiquiri a mangom; jamajský rum; osviežujúce nápoje sorrel z ibišteku s mnohými arómami; ting z grapefruitu; sýtený sladový nápoj malta; zázvorové pivo; Guiness punch ...
Suveníry: káva Blue Mountain; jamajský rum (značka Wray & Nephew White Overproof Rum je najpredávanejšia); zmesy korenín na jerk úpravu mäsa; aromaterapeutické produkty ako mydlá, sviečky; hlinená keramika; olejomaľby miestnych umelcov; drevorezby; kvalitný za studena lisovaný kokosový olej; ručne robené vypchávané bábiky oblečené v tradičných farbách; predmety z mušlí; nosiče s autentickou reggae hudbou.
Kde nakupovať: nákupné centrá Island Village a Taj Mahal Plaza - obe kúsok od prístavu, stánky so suvenírmi Craft Market
Bezpečnosť: Jamajka nemá dobrú povesť, čo sa týka kriminality, najmä v spojitosti s obchodom s drogami, ale turistické oblasti sú bezpečné. A nezabudnite, marihuana je tu ilegálna!!
Na väčšine karibských ostrovov môže byť zvýšený výskyt komárov - nezabudnite si preto so sebou zobrať dobrý repelent a už pred vystúpením z lode sa dobre natrieť, najmä ak ste na pobreží v podvečerných hodinách. 
Tip: taxíky pre miestnych "route taxi" sú oveľa lacnejšie než predražené "tourist" taxi. Route taxi (väčšie autá, vany alebo mini-busy) jazdia po určenej trase (route), ktorá je napísaná na dverách vozidla a pasažierov naberá a vykladá pozdĺž cesty.
Jazdí sa po ľavej strane ako v UK, takže sa pri prechádzaní cez cestu vždy pozrite naľavo!!
Upozornenie: Na Jamajke je zakázané nosiť kamufláž oblečenie (toto platí aj pre turistov)

Prístavný terminál v Ocho Rios

Prístav Ocho Rios 2 móla. 
Mólo The Turtle Bay Pier v tvare T sa nachádza priamo pri meste, hneď pri prvých reštauráciách a obchodoch. Má kapacitu pre 2 lode strednej veľkosti alebo 1 mega-loď.  Priľahlý Turtle Bay terminál je vybavený zakladnými službami, vrátane kaviarne s bezplatnou wi-fi, stánku s informáciami a stanovišťom taxíkov. 

Mólo Reynold's Pier (nazývané aj James Bond Pier) je od mesta vzdialené asi 15-min pešo (800 m).

Medzinárodné letisko Ian Fleming International Airport (OCJ) je vzdialené 17 km (20 min jazdy) od prístavu.

Mapa Ocho Rios:


Fotografie / Source photos: Pixabay (Peggy und Marco Lachmann-Anke & goeasy)