Izmir

Izmir, kedysi prezývaný aj „Perla Egejského mora“, je tretím najväčším mestom Turecka. Je priemyslovým a obchodným srdcom celého regiónu. Izmirský záliv patrí k najkrajším zátokám Egejského mora. 
Historický názov mesta bol Smyrna a jeho minulosť sprevádzali ničivé zemetrasenia a vojny.  Svoj najväčší rozkvet dosiahlo za vlády Alexandra Macedónskeho, keď se stalo jedným z najbohatších miest Malej Ázie. Smyrna bola po stáročia kresťanská, významnou kresťanskou pamiatkou je aj pevnosť Kadifekale, vypínajúca sa na kopci nad mestom.

Plavby a sezóna v Izmiru

Izmir má stredomorskú klímu. Letá sú suché a horúce, s priemernými dennými teplotami 26 až 33°C. Zimy sú vlhké a mierne, s dennými teplotami od 12 až 18°C. 

Výletné lode sa v oblasti Egejského mora plavia celoročne, pričom hlavná sezóna je od jari do jesene. V Izmire sa zastavujú lode spoločností Celestyal CruisesCosta CruisesCarnival alebo prémiovej Oceania Cruises.

Kam se vydať v Izmire

Centrum súčasného mesta pretína rušná a široká pešia zóna s množstvom barov, reštaurácií, obchodov a obchodíkov. Bulvár ústi na námestí Konak s osmanskou vežou s hodinami z roku 1901, ktorá je spolu s pomník Atatürka na námestí Cumhuriyet považévaná za symbol mesta. V centre nájdete množstvo mešít so štíhlými minaretmi. Centrálne námestie Konak leží pri mori a ústi do parku. Nevynechajte slávne turecké bazáre, najmä veľký bazár Kemeralti, ktorý vás nadchne svojou atmosférou i množstvom tovaru. V spletitých uličkách štvrti Alsancak.

Najpopulárnejšou destináciou pre výlety z Izmiru je Ephesus (80 km / 1 hod jazdy autom), ktorý patrí k najdôležitejším archeologickým lokalitám v Turecku, datujúci sa až do 11. storočia p.n.l. 

Antické mesto Pergamum (112 km od Izmiru) je menej známou historickou pozoruhodnosťou 

Nejoblíbenější výlety v Izmiru

  • Okružná jazda mestom
  • Staroveké pamiatky Efesu
  • Bergama
  • Turistické prímorské letovisko Cesme

Naše tipy

Nákupy: zlato, výrobky z kůže, turecké koberce, keramika, textil, lampičky z barevných sklíček, typický suvenýr „nazar boncuk“ modrobílé oko, které údajně chrání nositele před uhranutím. Oblíbená jsou také přírodní mýdla s olivovým olejem.
Gastronomie: Typickým pouličním jídlem je kebab, durum či různé šašliky. Pokud si chcete dovézt nějaké pochoutky domů, zaměřte se na turecké sladkosti locum, sypaný černý čaj, čaj z granátových jablek, pálenku raki, různé druhy koření a jejich směsi.
Měna: turecká lira (TRY)

Přístavní terminál Izmir

Výletní lodě kotví u průmyslového přístavu ve čtvrti Alsancak. Do centra města se dostanete po příjemné pobřežní promenádě po zhruba 25 minutách chůze.
Ze stanice pozemní dráhy Halkapınar se snadno dostanete do dalších částí města. Před terminálem je také stanoviště taxi. V sezóně operují ve městě turistické autobusy Hop-onHop-off.

Mapa prístavu Izmir a okolia - pamiatky, zaujímavosti: