Helsinky

Hlavné mesto severského štátu Fínska, Helsinky, sa rozkladá na poloostrove a na vyše 300 ostrovčekoch na severnej strane Fínského zálivu v Baltickom mori. 

Mesto bolo založené v roku 1150 švédskym panovníkom Gustavom I. Vasou ako obchodná konkurencia hansovnému mestu Reval (dnešný Tallinn) a bolo súčasťou Švédskeho kráľovstva. V roku 1812, keď Fínske veľkokniežatstvo patrilo pod Ruskú ríšu, ruský cár Alexandr I.  vymenoval Helsinky za hlavné mesto, pretože Turku bolo príliš vzdialené od Petrohradu. 
Počas ruského bombardovania za 2. svetovej vojny bola veľká časť mesta zničená, ale povojnové obdobie bolo časom rýchlej obnovy. V riku 1952 Helsinky hostili letné olympijské hry.

Dnešné Helsinky sú prosperujúcím kozmopolitným veľkomestom s bohatým kultúrnym životom, stredobodom dejiska modernej architektúry a dizajnu. 

Klíma a plavebná sezóna
Helsinky majú mierne kontinentálne podnebie, so studenými zimami a miernymi príjemnými letami. V lete teploty cez deň dosahujú 19-22 °C a nočné okolo 10-14 °C. V decembri až februári klesnú na 1 až -2 °C cez deň a -4 až -7 °C v noci. 
Najlepší čas na návštevu sú letné mesiace jún až august. V období od 12. mája až do 2. augusta tu môžete zažiť biele noci. 21. júna, v najdlhší deň v roku, slnko vychádza o 3:54 a zapadá o 22:50.
Sezóna výletných plavieb tu trvá od mája do októbra a zastavujú sa tu výletné lode väčšiny plavebných spoločností: Costa CruisesMSC CruisesAIDA, Princess Cruises, Holland AmericaCelebrity CruisesRoyal CaribbeanNCL ...  Niektoré ponúkajú aj plavby priamo z Helsiniek

Kam sa vydať v Helsinkách

 • Námorná pevnosť Suomenlinna (UNESCO) z 18. storočia je jednou z najväčších svojho druhu na svete a patrí k najnavštevovanejším atrakciám Fínska. Väčšina jej priestorov je prístupných zdarma. Trajekt na Suomenlinna odchádza z trhoviska Kauppatori v Južnom prístave každých 20 min. Cesta na ostrov trvá 20 min.
 • Krásna bieloskvúca budova katedrály Helsinki na vrchole majestátneho schodiska
 • Historická tržnica Vanha Kauppahalli z 1889 a otvorené trhovisko - obe pri Južnom prístave
 • Katedrála Uspenskin je najväčší ortodoxný kostol v Západnej Európe, s vežami z červených tehál a pozlátenými kupolami.
 • Esplanadi - zelený park priamo uprostred mesta
 • Kostol Temppeliaukio má jedinečnú architektúru; čiastočne podzemná budova zasadená do okolitého kamenného podložia, s kruhovou strechou, cez ktorú denné svetlo prúdi do hlavnej sály
 • Národné múzeum Fínska - zbierky o fínskej kultúre a spoločnosti, od neolitického obdobia; vrátane 9 miestností s pokladom striebra, šperkov, mincí a brnení.
 • Helsinki majú najväčšiu koncentráciu Art Nouveau budov v Severnej Európe - patria k nim Centrálna Stanica, Národné Divadlo, Národné Múzeum, kostol Kallio a plaváreň Yrjönkatu.
 • Skanzen na ostrove Seurasaari niekoľko km od centra - typické fínske farmy, dielne, chalupy a panské domy pozbierané z celej krajiny
 • Linnanmäki - historický zábavný park s atrakciami

Najobľúbenejšie organizované exkurzie v Helsinkách

 • Okružná plavba po kanáloch Helsiniek
 • Helsinky a výlet na ostrov Suomenlinna (UNESCO)
 • Hop-On Hop-Off City Tour
 • Helsinky & stredoveké mesto Porvoo
 • Dobrodružný deň v národnom parku Nuuksio

Naše tipy pre destináciu Helsinky

Úradný jazyk: fínčina a švédčina; všade sa dohovoríte aj anglicky.
Časový posun oproti Bratislave: +1 hodina (UTC+2) / Letný čas (UTC+3) 
Mena: euro (EUR)
Čo ochutnať - miestne špeciality: karjalanpiirakka - tradičný ražný koláč plnený ryžou; silli e mäti - nové zemiaky s haringom alebo ikrami, s kôprom; poronkäristys - sobie mäso podávané so zemiakmi a brusnicami; muikku - vyprážaná ryba; grillimakkara - veľké fínske klobády v žemli; leipäjuusto - vyprážaný alebo pečený fínsky syr z kravského mlieka; munkki - vyprážané šišky s kardamomom; kalakukko - slaný ražný koláč plnený morskými plodmi; lohikeitto - polievka s lososom; kalakeitto - rybacia polievka so zemiakmi, kôprom a mrkvou; vispipuuro - studená krupicová kaša s brusnicami; mustikkapiirakka - koláč s brusnicami; voisilmäpulla - brioška plnená maslom a cukrom; korvapuusti - mäkké škoricové buchty.
Na zapitie: miestne pivo a cíder (značky Lapin Kulta a Happy Joe); filtrovaná káva je národným nápojom; fínska vodka
Čo nakúpiť - miestne suveníry: závesné dekorácie Takana and Marimekko; sklenené výrobky Iittala; saunové naberačky a vedierka z dreva; lovecké nože puukko; dizajnérske šperky Kalevala; koberčeky ryija; pletené svetre a iné oblečenie z vlny; keramika Arabia; hudobné strunové nástroje kantele; drevený hrnček kuksas; vysoké farebné laponské čiapky; predmety rozprávkových postavičiek Muminovcov; domáci textil značky Marimekko. Salmiakki - slané sladké drievko v rôznych formách; näkkileipä tmavé ražné krekry; konzervy z medvedieho alebo sobieho mäsa; sladkosti značky Fazer; fínske likéry z rôzneho bobuľového ovocia
Kde nakupovať: Obchodný dom Stockmann je najväčší obchodný dom v Severnom regióne. Obklopujú ho obchodné ulice           Aleksanterinkatu, Mannerheimintie, Severná a Južná Esplanade. Pri južnom prístave je historická budova starej tržnice a aj otvorené trhovisko so suvenírmi a s jedlom.
Otváracie hodiny: pracovné dni 9:00 - 21:00, sobota 9:00 - 18:00, nedeľa 12:00 - 18:00. 
Prepitné: nie je očakávané. 

Prístavný terminál v Helsinkách

Väčšina lodí stojí pri jednom z 2 mól v Západnom prístave, ktoré sú od centra vzdialené 3 a 4 km.  Lodné spoločnosti ponúkajú kyvadlovú dopravu do centra.
Niektoré lode stoja priamo v centre, v Južnom prístave.

Najbližšie letiská Helsinki-Vantaan lentoasema (HEL) vzdialené od Západného prístavu 23 km.

Mapa Helsiniek:


Zdroj fotografie:  marcelo-martins (Unsplash) a Anastasia Borisova (Pixabay )

Plavby z prístavu Helsinky
 • Silver Wind All inclusive

  Silver Wind

  Expedičné plavby
  Z prístavu: Helsinki, Fínsko - Do prístavu: Hamburg, Nemecko
  Dátum odchodu: 04. 06. 2023
  9 000 € vonkajšie
  10 100 € s balkónom
  Dĺžka: 12 nocí
  Cena od: 9 000 €