Cozumel

Cozumel je najväčším ostrovom na mexickom pobreží Atlantiku. Jeho názov znamená v preklade Ostrov lastovičiek. Od pevniny ho delí 20 km. 
Veľká stredoamerická útesová bariéra má dĺžku asi 1.000 killomentrov, a je teda druhým najdlhším koralovým útvarom na planéte. V porovnaní s inými lokalitami, sú  tu korály takmer nepoškodené a nájdete tu bohatý podmorský život; medzi iným aj korytnačky, menšie žraloky a manty.
Mayovia zasvätili Cozumel bohyni plodnosti, pôrodu a tehotenstva, IxChel, a Mexičania veria, že je sila je tu prítomná dodnes. 

Klíma a plavebná sezóna

Cozumel má tropické podnebie, s dusnou, daždivou sezónou od mája do októbra a chladnejším, relatívne suchým obdobím od novembra do apríla. V zime (od polovice novembra do polovice marca) sú maximálne teploty okolo 27/29 °C a nočné 20/23 °C, s prípadnými chladnými dňami, ak od severu veje vietor el norte.
Od júna do novembra, s vyššou pravdepodobnosťou od augusta do októbra, sa môžu vyskytovať hurikány.
Zrážky sú pomerne časté - najsuchší mesiac je marec a najdaždivejší október.
Výletné lode všetkých spoločností, napr. Carnival LineRoyal Caribbean, P&OTUIAIDA tu zastavujú celoročne, ale najmä počas zimných mesiacov.

Kam sa vydať v Cozumeli

Mestečko San Miguel de Cozumel - centrálne námestie Benito Juarez Park s oranžovou hodinovou vežou a fontánou obchodíkmi, lemované suvenírmi, miestnymi umeleckými výrobkami a tequilou.
Museo de Cozumel: objavte históriu ostrova. V múzeu sa nachádza aj knižnica, obchod so suvenírmi, kníhkupectvo a reštaurácia.
Zona Arqueológica San Gervasio v severnej časti je najnavštevovanejším archeologickým náleziskom ostrova.
Úžasná podzemná rieka Río Secreto s tisíckami dramatických stalaktitov a stalagmitov - asi 30 minút jazdy od výletných terminálov.
Mayské sídlo Castillo Real leží pri severnom cípe ostrova. Je tu chrám, vyhliadková veža a základňa pyramídy. Sú tu aj možnosti na šnorchlovanie.
Dedina El Cedral leží vo vnútri ostrova. Bola to prvá mayská lokalita objavená španielskymi prieskumníkmi v roku 1518.
Maják Faro Celarin sa nachádza na južnom konci ostrova a ponúka úchvatný výhľad. Asi kilometer od neho ležia ruiny malého mayského chrámu pomenovaného podľa slimačích ulít zapustených do jeho štuku.
Lagúna Chankanaab: úžasné miesto na plávanie a šnorchlovanie medzi dúhovými rybami.
​Cozumel ponúka aj niekoľko skvelých rezortov / ekoparkov - Chankanaab, Xcaret, Punta Sur.
Perlová farma Cozumel je jediná aktívna perlová farma v Karibiku - nachádza sa v prírodnej chránenej oblasti, ktorá je prístupná iba loďou. 
A azda najväčšou atrakciou ostrova je svet pod vodou - mnohé plážové kluby požičiavajú výbavu na šnorchlovanie.
Deň na pláži: Medzi najobľúbenejšie patria Playa San Francisco a Playa Corona, potom Paradise Beach, Playa Palancar, Playa Mia. 

All inclusive plážové rezorty s celodennou vstupenkou - ponúkajú kompletné plážové vybavenie, neobmedzené množstvo nápojov a jedla, wifi, bazény. Nachi Cocom Beach, The Money Bar Beach Club, Mr Sanchos Beach Club.

Trajektom sa z centra mesta môžete odviezť na pobrežie k Playa del Carmen. Kúpte si vždy iba jednosmerný lístok, lebo trajekty vlastnia konkurenčné spoločnosti. 

Známe archeologické nálezisko Chichen Itza je vzdialené asi 2 hodiny cesty od prístavu. 

Najobľúbenejšie exkurzie

  • Tulum
  • Mayské tradície, tequila a mariachi
  • Ecopark Xcaret
  • Návšteva delfinária a plávanie s delfínmi
  • Mexické tacos - exkurzia na bicykli
  • Jazda na vozidlách Xrails all Terrain k Jade Cavern
  • Šnorchlovanie a pobyt v plážovom rezorte
  • Plavba na katamaráne s barbecue obedom

Naše tipy pre destináciu Cozumel

Časový posun oproti Slovensku: -6 hodín
Jazyk: španielčina, na turistických miestach hovoria po anglicky
Mena: peso mexicano MXN.  Jeho symbol je rovnaký ako USD dolár! USD americký dolár je akceptovaný najmä v obchodoch a službách pre turistov.
Kreditné karty nie sú všade akceptované a niekedy sa za platbu kartou môže požadovať príplatok.
Zjednávanie  na cene. Na úspešné zjednávanie je najlepšie ovládať aspoň základnú španielčinu, platiť v pesos, nie USD; nosiť drobné (vrátane mincí), byť priateľskí a zdvorilí a začať s približne polovicou z prvej ponúknutej ceny.
Suveníry: Organická vanilka v luskoch alebo ako výťažok, kvalitná miestne vyrábaná čokoláda, šperky a suveníry z koralu (pozor, čierny koral  je prísne chránený), šperky, pánske letné košele guayaberas, oblečenie zdobené výšivkami, hamoky, silný medový likér Xtabentun (“ištabentún”) s chuťou anízu, tĺčik na korenie s miskou molcajete alebo drevené molinillo na miešanie horúcej čokolády. Striebo je tu pomerne lacné, ale pozor na falošné strieborné výrobky. 
Obchody v meste sú otvorené od 9:00 do 13:00 a potom 17:00 do 21:00, v nedeľu je väčšina z nich doobeda zavretá. 
Cozumel je bezcolná zóna, takže ceny sú tu nižšie než na pevnine.
Prepitné (propina): v reštauráciách a baroch je zvykom dať prepitné 10 až 15 %, v závislosti od kvality jedla a služieb. Taxikári ho neočakávajú, ale môžete nechať 10-20 pesos.
Taxi: Oficiálne taxi sú biele, s červeným pásom na boku. Kreditné karty sa neakceptujú. Vyberte si radšej licencovaný taxík a dohodnite si trasu a cenu skôr, ako nasadnete do auta. Existuje oficiálny sadzobník, ktorý by šoféri mali dodržiavať, ale zvyčajne ho používajú skôr iba ako vodítko.
Ak trochu hovoríte po španielsky, môžete sa pokúsiť dohodnúť s vodičom, aby vám znížil cestovné, alebo sa dohodnúť na spiatočnom cestovnom, ak idete mimo mesta.

Prístavný terminál Cozumel

San Miguel de Cozumel cruise port má 3 móla, ktoré ležia na západnej časti ostrova.  Lode niekedy (ak je uvedené "Fundeo") kotvia v zálive a pasažieri sú dopravovaní na pobrežie k mólu Punta Langosta šalupami.

Punta Langosta Pier Cruise Terminal leží hneď pri centre San Miguel, takže sa do mesta dostanete peši. V prístave stoja vždy aj taxíky.

The International Pier je určený pre väčšie plavidlá a je vzdialený 2,5 km (~30 min po nábreží alebo ~5 min autom) od centra San Miguel. Hneď pri ňom sa nachádza shopping plaza s obchodmi, reštauráciami a barmi určenými pre cestujúcich výletných lodí (ceny sú tu vyššie než v meste). Taxi stoja pri móle a aj pri blízkom hoteli El Cid La Ceiba Hotel.

Carnival's Puerta Maya Cruise Terminal (aka Little Cozumel) - určený výhradne pre lode Carnival, leží 0,8 km južne od The International Pier tj. 3,3 km od centra.

Mapa Cozumelu


Images Erin Tracy from Pixabay, Braden Collum on Unsplash