Yanbu Al Bahr

Yanbu Al-Bahr (taktiež známe ako iba Yanbu alebo Yambo) je veľké prístavné mesto na brehu Červeného mora. Je druhým najväčším prístavom Saudskej Arábie, hneď po Jeddahu, a dôležitým terminálom na prepravu nafty.
V dávnej minulosti bol tento prístav dôležitou zastávkou obchodníkov s korením a kadidlom z Jemenu do Egypta a Stredomoria. Yanbu al Bahr slúžil aj ako základňa arabských a britských síl bojujúcich proti Osmanskej ríši v období 1. svetovej vojny. 

Plavby a sezóna v Yanbu al Bahr

Táto oblasť má jedno z najteplejších podnebí na zemi s priemernou teplotou okolo 30°C . V letných mesiacoch sa denné teploty pohybují okolo 37°C  a v noci 31°C.  V zime je denná teplota okolo 30°C a v noci poklesne na 20°C. 
Yanbu​ je obľúbenou zastávkou na trasách okružných plavieb. Najviac lodí sa tu zastavuje v zimnej sezóne, od jesene do jari - a sú to lode spoločností MSC, Costa, Royal Caribbean, AIDA, Silversea a ďalšie. 

Kam sa vydať v Yanbu al Bahr

Najpopulárnejšia štvrť je Al-Balad v historickom centre Yanbu Al-Bahr.  Okrem typických historických budov z morského kameňa s dreveným obložením a strechami z datľových paliem tu nájdete množstvo reštaurácií (vrátane niektorých známych medzinárodných reťazcov), obchodíkov, kaviarní, krásny maják, nedávno reštaurovaný tradičný trh, ako  aj veľké nákupné centrum (Dana Mall).
Malebný park Yanbu Lakes poskytuje oddych v oáze zelene.
Asi 45 km od mesta sa rozkladá malebná oblasť Yanbu Al-Nakhal s asi 20 dedinkami, z ktorých najpozoruhodnejšia je Jabriyya. V diaľke je dobre viditeľná hora Radwah.
Milovníci kvetín dozaista ocenia slávny kvetinový festival, ktorý sa v Yanbu koná každú jar a láka množstvo návštevníkov z celej Saudskej Arábie a okolitých krajín.
Nenechajte si ujsť ani prechádzku po nábrežnej promenáde alebo kúpanie na niektorej z nádherných pieskových pláží v okolí mesta. 

Najobľúbenejšie výlety v Yanbu al Bahr

  • Prehliadka historickej štvrte Al-Balad
  • Návšteva Palmového údolia Yanbu Al Nakhal a folklórneho múzea Radwa

Naše tipy pre prístav Yanbu al Bahr

Nákupy: suveníry, koreniny, tradičné oblečenie. Nákupné centrum Dana Mall a tradičný trh souk v Al-Balad.
Otváracie hodiny: sobota – utorok od 10:00 do polnoci / streda a štvrtok od 10:00 do 2:00 ráno. Všetky aktivity sa prerušia 5x do dňa kvôli modlitbám
Gastronómia: saudské jedlo je ovplyvnené východnou a indickou kuchyňou. K najpoužívanejším surovinám patrí baranie a kuracie mäso; ryža, kuskus, bulgur, mliečne výrobky, zelenina, ďatle.
V Saúdskéj Arábii je z náboženských dôvodov zakázané konzumovať alkohol a bravčové mäso.
Mena: saudský rijál (SAR)
Jazyk: arabčina, v turistických oblastiach sa dohovoríte po anglicky.
Etiketa: Yanbu je islamské mesto, kde sa náboženské tradície dodržiavajú, i keď voči turistom sú tu otvorenejší. Muži musia mať dlhé nohavice, k tomu môže byť tričko s golierikom (bez nápisov či obrázkov, ktoré by mohli urážať miestnu etiketu) alebo košeľa s krátkym rukávom. Ženám odporúčame dlhé nohavice alebo sukňu, rukávy po zápästia a šatku na hlave. Vyhnúť sa priliehavému oblečeniu a akémukoľvek výstrihu! Ideálne pre ženy je oblečenie čiernej či tmavej farby. Na verejnosti je nevhodné, ak sa dvojice bozkávajú alebo držia za ruky.

Prístavný terminál Yanbu Al Bahr

Výletné lode kotvia pri terminále pri Yanbu Commercial Port.

Mapa Yanbu Al Bahr