Oslo

Nórske hlavné mesto, Oslo, leži na juhu krajiny; na pobreží, ale na konci 80 km hlbokého fjordu. Je pravidelne hodnotené ako jedno z najlepších miest pre život na svete. Podobne ako Štokholm alebo Kodaň, je typickou škandinávskou metropolou, ktorá v sebe kombinuje minulosť, súčasnosť a budúcnosť. V súvislosti s Olso sa často píše o jeho inovatívnej architektúre, múzeách a moderných štvrtiach; ale aj o jedle, móde, umení a hudobnej scéne.

Iba 20% celkovej rozsiahlej rozlohy Osla je zastavané, vyše polovice jeho plochy pozostáva z parkov, chránených lesov, kopcov a stoviek jazierok. Otvorené zelené priestory sú súčasťou panorámy mesta a sú odvšadiaľ ľahko dostupné a ponúkajú množstvo príležitostí na športové aktivity a oddych. V centre mesta sa nachádzajú aj niektoré romantické štvrte a je ideálne na túlanie sa peši alebo na bicykli, s množstvom zón vyhradených pre chodcov. 

Klíma a plavebná sezóna
Oslo má semi-kontinentálne podnebie, s veľmi studenými zimami a miernymi príjemnými letami. V lete priemerné teploty cez deň dosahujú 20-23 °C a nočné okolo 11-13 °C. V decembri až februári klesnú na 0 až 1 °C cez deň a -4 až -5 °C v noci. 
Najlepší čas na návštevu sú letné mesiace jún až august. V období od 12. mája až do 31. júla tu môžete zažiť biele noci. V druhej polovici júna slnko vychádza okolo 3:55 a zapadá okolo 22:45.
Sezóna výletných plavieb tu trvá od mája do októbra a zastavujú sa tu výletné lode mnohých plavebných spoločností: TUI, AIDAPrincess CruisesMSC CruisesRoyal CaribbeanNCLHolland America ...

Kam sa vydať v Osle

 • Hlavná ulica Karl Johans gate vedie od Centrálnej stanice pri pobreží až ku kráľovskému palácu, a lemujú ju mnohé turistické atrakcie, vrátane národného divadla, budov starej univerzity a katedrály Oslo Domkirke zo 17. storočia.
 • Pôsobivý kráľovský palác Slottet z 1825 má 173 miestností a v lete sa tu organizujú prehliadky (4 x denne, v angličtine, odporúča sa rezervácia vopred). 
 • Majestátna pevnosť Akershus Festning z konca 13. storočia s krásnou vyhliadkou na prístav - je tu malebná kaplnka s hrobkou Håkona VII. , ruiny pôvodného stredovekého hradu a Múzeum nórskeho odporu.
 • Zaujímavá moderná budova Den Norske Opera & Ballett z bieleho mramoru priamo v prístave umožňuje panoramatické vyhliadky zo svojej strechy na Oslo a fjord.
 • Ikonický park sôch Vigeland Vigelandsanlegget je jednou z najznámejších turistických atrakcií Nórska. Obsahuje 212 dynamických sôch Gustava Vigelanda, z bronzu, žuly a tepaného železa sochára.
 • Fram Museum - múzeum histórie nórskych polárnych expedícií, s originálnym dreveným plavidlom Fram z 19. storočia
 • Skanzen Norsk Folkemuseum - 160 historických budov z celej krajiny
 • Kon-tiki múzeum - zbierka objektov z expedícií slávneho cestovateľa Heyerdahla, original Kon-Tiki raft, a papyrusový čln Ra II.
 • Múzeum vikingských lodí Vikingskipshuset på Bygdø s 3 historickými plavidlami z 9. storočia je jednou z najdôležitejších expozícií o vikingskej minulosti krajiny. - Múzeum je dočasne zavreté pre rekonštrukciu
 • Holmenkollen Ski Museum s priľahlým skokanským mostíkom Ski Jump, je najstarším lyžiarskym múzeom na svete. Z jeho vstupnej haly vedie výťah na ikonickú vežu mostíka s úžasnou panorámou mesta.
 • Národné múzeum pozostáva z Národnej galérie a Národného múzea architektúry - je najväčším svojho druhu v Škandinávii
 • Múzeum Edwarda Muncha Munchmuseet - venované životu a dielu najvýznamnejšieho nórskeho maliara.
 • Najväčší zábavný park Nórska, TusenFryd, s viac ako 30 atrakciami, s obchodmi, stánkymi na jedlo a reštauráciami. Barnas Fryd a Frydskogen je určený pre malé deti, vodný park BadeFryd má bazény a tobogany (v lete sa odporúča zakúpiť si vstupenky vopred).

Tip: Zaujímavý výlet je plavba Båtservice trajektom z móla Pier 3 na poloostrov Bygdøy, kde sa nachádza skanzen Norsk Folkemuseum a viaceré významné múzeá: Kultúrnohistorické, Kon-Tiki; Fram múzeum, Nórske námorné múzeum a Múzeum vikingských lodí.

Najobľúbenejšie organizované exkurzie z Osla

 • City Walk & City Hall
 • Open-Air Museum, Vigeland Sculpture & Ski Jump
 • Fram, Kon-Tiki & Viking Museums
 • Hadeland Glass Works
 • Oslo By Land & Sea
 • Oslo na bicykli

Naše tipy pre destináciu Oslo

Úradný jazyk: nórčina; bežne sa dohovoríte aj anglicky.
Časový posun oproti Bratislave: 0 (UTC+1) 
Mena: nórska koruna krone (NOK), 1 stotina je 1 øre. Bankomaty sa v Nórsku volajú Minibank.
Čo ochutnať - miestne špeciality: polse - hot dog v lokši; marinovaný losos gravlaks; sobie mäso; pečeňové paté; grilovaná, pečená alebo varená sušená treska skrei; super zrelé syry robené z kyslého mlieka gamalost (vyzerá ako chlieb) alebo pultost (vyzerá sko rizoto); smalahove - ovčia hlava dusená na pare;  fårikål - jahňací guláš; zemiakové knedle raspeball, ball, potetball alebo komle; údené alebo sušené srdce zo soba; fermentovaný pstruh rakfisk; nakladaný hering surksildmultekrem - pena z moruší a šľahačky, skolebrod - šišky balené v kokose a plnené pudingom.
Na zapitie: remeselné pivá; pálenka Akevitt z rasce alebo kôpru (v štátnych "alkoholových" obchodoch ‘Vinmonopolet’ a v duty-free je lacnejšia než v suvenírových obchodoch)
Čo nakúpiť - miestne suveníry: pletené svetre s nórskymi vzormi; figúrky mytologických trolov ‘trollkvinner’ and ‘trollmenn’; hnedý kravský alebo kozí syr s karamelom Brunost; krájač syra (bol vynájdený práve tu); lekár z moruše (cloudberry Jam); vikingský roh na pitie; šperky vo vikingskom štýle; údené sobie a losie mäso; čokolády značky Freia; kaviárová pasta v tube;  tørrfisk - kúsky sušenej tresky.
Kde nakupovať: Obchodný dom EGER; nákupné centrá Steen og Strom, Oslo City Shopping Centre a Paleet ... Aker Brygge s drahými dizajnovými značkami; tržnica Grønland Basar s lacným oblečením, bižutériou, koreninymi, ovocím a zeleninou; štvrť s butikmi a obchodmi Hegdehaugsveien, Bogstadveien a Majorstua. Obchody pozdĺž Karl Johans gate. 
Otváracie hodiny: väčšina obchodov je otvorená v pracovné dni 10:00 - 17:00, a soboty 09:-15:00, ochoddné domy dlhšie. V nedeľu sú otvorené niektoré obchody pre turistov.
Prepitné: zauživané je 10 - 20% z účtu v reštauráciách a baroch, ak je hosť spokojný. 

Prístavný terminál v Osle

Výletné lode stoja pri Akershus, v pešej dostupnosti od mesta.
Sú tu 4 móla: Sondre Akershus (dĺžka 235 m), Vippetangen (230 m), Revierkaia (300 m) a Filipstad (350 m).
V areáli terminálu sa nachádza kaviareň, turistické informácie (bezplatné mapy mesta), obchody so suvenírmi, zmenáreň, bezplatná Wi-Fi, stanovisko taxíkov.

Pri prístavných mólach stoja aj autobusy hop-on hop-off.

Najbližšie letiská Oslo Gardermoen Airport (OSL) vzdialené od prístavu 48 km.

Mapa Osla:


Zdroj fotografie: Oliver Cole (Unsplash) a Karine T. Knudsen (Pixabay )

Plavby z prístavu Oslo
 • Sirena

  Sirena

  Nórske fjordy
  Z prístavu: Oslo, Nórsko - Do prístavu: Portsmouth, Spojené kráľovstvo
  Dátum odchodu: 30. 08. 2022
  5 379 € vnútorné
  5 499 € vonkajšie
  7 609 € s balkónom
  Dĺžka: 18 nocí
  Cena od: 5 379 €
 • Sirena

  Sirena

  Island
  Z prístavu: Oslo, Nórsko - Do prístavu: Portsmouth, Spojené kráľovstvo
  Dátum odchodu: 30. 08. 2022
  8 389 € vnútorné
  8 639 € vonkajšie
  11 939 € s balkónom
  Dĺžka: 32 nocí
  Cena od: 8 389 €
 • Marina

  Marina

  Baltik
  Z prístavu: Oslo, Nórsko - Do prístavu: Amsterdam > Ijmuiden, Holandsko
  Dátum odchodu: 13. 09. 2022
  4 739 € s balkónom
  Dĺžka: 14 nocí
  Cena od: 4 739 €
 • Marina

  Marina

  Plavby okolo sveta
  Z prístavu: Oslo, Nórsko - Do prístavu: Lisabon, Portugalsko
  Dátum odchodu: 13. 09. 2022
  9 509 € s balkónom
  Dĺžka: 28 nocí
  Cena od: 9 509 €
 • MS Spitsbergen

  MS Spitsbergen

  Nórske fjordy
  Z prístavu: Oslo, Nórsko - Do prístavu: Tromso, Nórsko
  Dátum odchodu: 13. 10. 2022
  3 190 € vnútorné
  3 732 € vonkajšie
  6 284 € s balkónom
  Dĺžka: 10 nocí
  Cena od: 3 190 €
 • Azamara Pursuit® All inclusive

  Azamara Pursuit®

  Island
  Z prístavu: Oslo, Nórsko - Do prístavu: Kodaň, Dánsko
  Dátum odchodu: 30. 07. 2023
  4 155 € vnútorné
  4 491 € vonkajšie
  5 171 € s balkónom
  Dĺžka: 13 nocí
  Cena od: 4 155 €
 • MS Trollfjord

  MS Trollfjord

  Nórske fjordy
  Z prístavu: Oslo, Nórsko - Do prístavu: Bergen, Nórsko
  Dátum odchodu: 08. 10. 2023
  2 819 € vnútorné
  3 410 € vonkajšie
  12 003 € s balkónom
  Dĺžka: 13 nocí
  Cena od: 2 819 €
 • MS Trollfjord

  MS Trollfjord

  Nórske fjordy
  Z prístavu: Oslo, Nórsko - Do prístavu: Bergen, Nórsko
  Dátum odchodu: 01. 11. 2023
  2 399 € vnútorné
  2 902 € vonkajšie
  15 129 € s balkónom
  Dĺžka: 13 nocí
  Cena od: 2 399 €
 • MS Trollfjord

  MS Trollfjord

  Nórske fjordy
  Z prístavu: Oslo, Nórsko - Do prístavu: Bergen, Nórsko
  Dátum odchodu: 25. 11. 2023
  1 989 € vnútorné
  2 406 € vonkajšie
  12 544 € s balkónom
  Dĺžka: 13 nocí
  Cena od: 1 989 €