Monfalcone

Monfalcone leží na brehu Jadranského mora, iba niekoľko kilometrov severne od Terstu, v talianskej provincii Gorícia.

Je to tipické prímorské mesto, známe po celom svete vďaka svojmu rozvinutému lodnému priemyslu. Miestne lodenice Fincantieri vyrábajú výletné lode aj pre najvýznamnejšie plavebné spoločnosti.
Monfalcone má však i významné prírodné, historické a kultúrne aspekty. 

Spolu s Terstom je najbližším prístavom pre plavby po Stredomorí zo Slovenska - z Bratislavy trvá cesta iba 5 a pol hodiny jazdy autom (560 km).

Plavby a sezóna v Monfalcone

Miestna klíma je teplá a temperovaná, s bohatým výskytom dažďa. V lete priemerné maximálne teploty vystúpia cez deň na 21 až 27°C a v zimných mesiacoch na 8 až 12°C. 

Monfalcone pribudol na mapy výletných plavieb iba nedávno, v dôsledku preťaženosti neďalekých Benátok. Momentálne je nástupným prístavom niektorých lodí MSC, ale je možné, že v budúcnosti sa pridajú aj ďalšie spoločnosti. 

Kam sa vydať v Monfalcone

Symbolom mesta je slávna pevnosť Rocca postavená Ostrogótmi v 5. storočí, vzdialená iba krátku vychádzku od centra. 
Múzeum Museo della Rocca je rozdelené na dve časti; časť venovaná speleológii sa nachádza v pevnosti Rocca a paleontologická časť múzea na ulici via Valentinis. Za návštevu stojí aj historický palác radnice Municipio di Monfalcone, v neoklasickom štýle.

K najzaujímavejším kostolom patria Chiesa del San Polo, la Chiesa di San Nicolò a Duomo di Sant'Ambrogio, a najmä Santuario della Beata Vergine Marcelliana zo 14. storočia, s cennými nástennými freskami.

MuCa je zaujímavým múzeom lodného staviteľstva - otvorené v 2017, využíva moderné technológie a inovatívne multimediálne systémy. Okrem časti v interiéri serie zahŕňa aj externé trasy v dedine Panzano a návštevy so sprievodcom v areáli lodeníc Fincantieri.

Miestom hodným pozornosti je tematický park Parco tematico della Grande Guerra di Monfalcone; na miestach, kde sa odohrali významné bitky v rokoch 1915 e il 1917.

Monfalcone je výborným východiskovým bodom aj pre exkurzie v prírode: neďaleké jazero Doberdò s priľahlou prírodnou rezerváciou, turistický chodník Rilke alebo prírodná rezervácia delle Falesie.

Najobľúbenejšie pobrežné výlety z Monfalcone

  • Návšteva Benátok
  • Hrad Castello di Duino

Naše tipy pre Monfalcone

Gastronómia: regónálna kuchyňa je ovplyvnená rôznymi kultúrami. Popri tradičných jedlách z rýb a morských plodov tu nájdete aj polievky, ale aj hovädzí guláš. Typické prvé jedlo sú ručne krájané pruhy cestoviny, ochutené šťavou "sugo" z diviny, krupicovo-zemiakové gnocchi plnené slivkami s roztopeným maslom a škoricou alebo polenta. Obľúbené sú husté zeleninové polievky, typická je "jota" z fazule a kyslej kapusty, obohatená bravčovou kožou. Mnohé hlavné jedlá z diviny: bažant, zajac, králik a diviak; a inak bravčovina v predjedlách alebo pečená. Ochutnajte napríklad teľacie alebo bravčové "stinco", chutný teľací guláš "sguazeto". je aj varené mäso a šunka podávané s chrenovou omáčkou. 
To sladkých najmä teplá štrúdľa orechová alebo plnená jablkami, hrozienkami, píniovými orieškami, a špecialita "pinze", i "presniz", i "chiffeleti", "Krapfen". Z druhov hrozna Merlot, Tocai Friulano, Verduzzo, Peduncolo Rosso a sladká Malvasia Istriana.
Otváracie hodiny obchodov:  vo všeobecnosti 9:00 - 13:00 a 15:30 - 19:30. Toto samozrejme nemusí platiť v turistických častiach.
Mena: euro
Jazyk: taliančina. Na turistických miestach sa dohovoríte po anglicky.

 

Mapa Monfalcone