Maskat

Hlavné mesto Ománu, Maskat (anglicky Muscat) leží na brehu Arabského mora, v predhorí skalnatého pohoria Al-Hadžar. Je jedným z najdôležitejších obchodných prístavov v regióne.
Mesto je rozdelené ulicami lemovanými palmami a obkolesené upravenými záhradami. Rozpadávajúce sa portugalské pevnosti dokladajú jeho historické spojenie s minulosťou. I napriek relatívnej explózii modernej doby v posledných rokoch, Maskat si zachoval svoj starosvetský arabský šarm, ako z rozprávok 1.000 a jednej noci.

Plavby a sezóna v Maskate

Podnebie je v Maskate veľmi horúce – teploty v lete dosahujú aj 45°C. Ideálny čas na návštevu je od novembra do apríla, s príjemnými teplotami 23-26°C cez deň a 13-17°C v noci.

Práve v tomto období sa tu zastavujú výletné lode spoločností MSCCostaAIDA, TUI, NCLSilversea a ďalšie. 

Pozoruhodnosti v Maskate

Moderná Great Mosque of Sultan Qabus je treťou najväčšou mešitou na svete a určite ju pri návšteve Maskatu nesmiete vynechať! Bieloskvúci komplex je otvorený aj pre ne-muslimov. Nájdete tu nádherné lustre z kryštáľov Swarovski, najväčší ručne tkaný perzský koberec na svete a bohaté mramorové obloženie. Od prístavu je vzdialená asi 22 km.
Centrum mesta je od mora chránené pevnosťami Al Jalali a Al Mirani zo 16. storočia – boli postavené za portugalskej okupácie a dnes sú z nich múzeá.
Medzi nimi stojí kráľovský palác Qasr Al Alam– oficiálna rezidencia sultána. Nie je prístupný návštevníkom, ale je obľúbeným objektom na fotografovanie.
V blízkosti prístavu: renovovaná nábrežná promenáda Muttrah Corniche Area je populárna ako miesto prechádzok ako aj pre svoje lacné reštaurácie. Tradičné trhovisko Muttrah Souk je často opisované ako najlepší souq v Arabskom zálive. V jeho labyrinte sú tucty obchodíkov so šperkami, tradičnými umeleckými výrobkami, oblečením, kobercami a ománskym jedlom, všetko za výhodné ceny.
Nad Muttrahom sa na skale vypína Old Watch Tower, odkiaľ je výhľad na Riyam Monument – gigantické kadidlo, ktoré obkolesuje park so záhradami.

Najobľúbenejšie exkurzie v Maskate

 • Kultúrne dedičstvo Maskatu – prehliadka autobusom
 • Návšteva mešity Great Mosque of Sultan Qabus
 • Dobrodružná jazda džípom na púšti Wadi Arbayeen
 • Mesto Nizwa a hrad Jabrin

Naše tipy pre prístav Maskat

Omán je jednou z najbezpečnejších krajín na svete, a to aj pre ženy.
Nákupy: keramika, strieborné šperky, zdobené drevené skrinky mandoo, strieborné dýky khanjar (pozor, pri návrate na loď ich budete musieť odovzdať do úschovy do konca plavby), kadidlo frankincense, výrobky pletené z palmových listov. Muttrah Souk je najznámejším trhoviskom v Ománe a sú tu obchody všetkého druhu, takže nájdete všetko na jednom mieste. 
Otváracie hodiny: Obchody sú otvorené od 9:00 do 13:00 a potom od 16 do 21:00. V piatok doobeda sú zatvorené.
Dajte si pozor na predmety zo slonoviny, hadej kože, koralov či korytnačieho panciera – ich obchod a dovoz je zakázaný. 
Gastronómia: shuwa – národné ománske jedlo z jahňaťa alebo kozy a ryže, chutná kaša s mäsom harees, korenistý makbous z ryže, mäsa a zeleniny, thareed – chlieb varený v omáčke a miešaný s rybou, curry z ťavieho mäsa (chutí podobne ako hovädzina), mishkak – špízy z grilovaného mäsa a morských plodov. Ako dezert halwa a datle. Miestna káva je slabá, s vôňou ružovej vody a šafránu, zatiaľ čo čaj je silný, sladký a krémový, dochutený kardamomom alebo zázvorom 
Mena: ománsky riál (OMR)
Jazyk: arabčina, v turistických oblastiach sa dohovoríte po anglicky.
Bezplatný internet je dostupný v niektorých nábrežných kaviarňach.
Etiketa: Na znak rešpektu voči miestnym zvykom je vhodné mať na verejnosti zakryté nohy i ramená – dlhé nohavice / sukňa alebo šaty a dlhé rukávy. Ženy by nemali mať voľne rozpustené vlasy. Pri návšteve mešity je požadovaná šatka.

Prístav v Maskate

Mólo sa nachádza v mestskej časti Muttrah. Z lode premáva kyvadlová doprava k bráne prístavu. Od brány je to asi 20 min chôdze k trhovisku Muttrah souq.
Pri lodi a pri bráne prístavu stoja biele a oranžové taxíky. Nemajú taxametre, ale poplatok je stanovený vládou: 10 rialov (asi 20 Euro) za hodinu prvé 3 hodiny, 7 rialov za hodinu potom. Dohodnite sa na konečnej cene ešte predtým, než nastúpite.

Mapa Maskatu

Plavby z prístavu Maskat
 • Silver Cloud All inclusive

  Silver Cloud

  Expedičné plavby
  Z prístavu: Maskat, Omán - Do prístavu: Jeddah, Saudská Arábia
  Dátum odchodu: 20. 04. 2023
  10 800 € vonkajšie
  11 400 € s balkónom
  Dĺžka: 13 nocí
  Cena od: 10 800 €