Khasab

Krajina pri ománskom Khasabe je známa ako „Nórsko v Arábii“ pre veľkolepé fjordy, ktoré lemujú polostrov Musandam. Horúce podnebie a púštna krajina však nedovolí zabudnúť, že v skutočnosti sa nachádzame ďaleko od Európy.
Tento malý prístav, chránený vysokým pohorím a izolovaný od zvyšku Ománu kúskom územia Spojených arabských emirátov, má zasnenú, introvertnú atmosféru s nádychom tajomstiev a dobrodružstva.
Okolo súmraku môžete z horných palúb svojej výletnej lode zakotvenej v prístave zahliadnuť a odfotografovať rýchle člnov pašerákov, ktorý do Iránu prevážajú všemožný náklad, od amerických cigariet až po detské plienky, chladničky a televízory, výmenou za kozy. Zatiaľ čo ománske autority neoficiálne tolerujú tento čierny obchod, na iránskej strane im hrozia vysoké tresty.

Plavby a sezóna v Khasabe

Khasab má horúce púštne podnebie s dlhými horúcimi letami a krátkymi teplými zimami. Zimné obdobie je preto ideálne aj pre výletné plavby.
Priemerné denné teploty sa od novembra do marca pohybujú medzi 25 a 30 °C, zatiaľ čo nočné 16 až 21 °C.

V Khasabe sa na svojich plavbách v Perzskom zálive zastavujú lode spoločnosti TUI, Silversea, NCL, Hapag Lloyd.

Pozoruhodnosti Khasabu

Plavte sa Hormuzskou úžinou medzi Ománom a Iránom, a kochajte sa dlhými úsekmi dramatickej scenérie zlatého fjordu. Preskúmajte neuveriteľné púštne fjordy a piesočné hory počas plavby na tradičnej drevenej lodi dhow, v sprievode priateľských a zvedavých delfínov, dychtivých predviesť všetky svoje atletické schopnosti. Súčasťou plavby je aj zastávka na plávanie a snorkelling.

Po návrate na pevninu si môžete oddýchnuť na blízkej pieskovej pláži Bassa Beach (10 min chôdze od prístavu) alebo sa oboznámiť s miestnou históriou v múzeu v pevnosti Khassab Fort (20 min chôdze / 1,7 km od prístavu). Ten bol postavený v 17. storočí Portugalcami, aby obhajoval tento vysoko strategický bod v úžine Perzského zálivu.

Alebo sa vydajte na návštevu miestnych beduínskych dedín, až k dychberúcej vyhliadke na Khawr Najd – odkiaľ sa vám otvoria široké výhľady na bledé fjordy.

27 km od Khassabu leží Bukha s dvomi zaujímavými portugalskými pevnosťami: perfektne zachovaná Fort Bukha a Fort Al Qala, s pevnými skalnými múrmi.

Najobľúbenejšie exkurzie v Khasabe

  • Plavba na tradičnej dhow po arabských fjordoch
  • 4x4 safari k Harim Mountain a návšteva beduínskej dediny
  • Návšteva pevností Khassab a Bukha

Naše tipy pre prístav Khasab

Mestečko Khasab leží ďalej od prístavu a neponúka veľa možností.
Nákupy: kameninové nádoby, ománske kadidlo, slovenským valaškám podobné prechádzkové palice so sekerkou na konci, často so strieborným zdobením (na lodi bude potrebné odovzdať do úschovy). V nákupnom centre Lulu Hypermarket je darčekový obchod.  Suveníry predávajú aj v múzeu pevnosti Khasab Fort.
Otváracie hodiny: LuLu Hypermarket je otvorený denne, od 8:00 do polnoci.
Mena: ománsky riál (OMR) = 1.000 baisa
Jazyk: arabčina, na turistických miestach sa dohovoríte po anglicky.
Miestna etiketa: Muži i ženy by mali mať oblečenie zakrývajúce ramená a kolená. Šatka pre ženy nie je potrebná, ale vyhnite sa priliehavému oblečeniu a výstrihom! Plavky iba v rámci pláže!
Na verejnosti je nevhodné, ak sa dvojice bozkávajú alebo držia za ruky.

Prístav v Khasabe

Prístav je vzdialený asi 5 km od centra mestečka. Tým smerom je aj pevnosť s múzeom (cca 20min chôdze).
Od prístavu smerom na druhú stranu, asi 10 min chôdze, je pekná piesková pláž.

Mapa prístavu a pozoruhodností Khasabu