Gibraltár

Gibraltár leží na skalnatom výbežku pri juhozápadnom cípe Európy na Pyrenejskom polostrove, který oddeľuje 14 km široký Gibraltarsky prieplav od Stredozemného mora. Monumentálny monolit dosahuje výšku 426 m. 
Toto malé územie o rozlohe iba 6,7 km² patrí Veľkej Británii, má bohatú históriu a pyšní sa výnimočnou prírodnou scenériou. Jeho kompaktná veľkosť znamená, že i počas niekoľkých hodín môžete zažiť to najlepšie, čo tento fascinujúci kúsok sveta ponúka.

Sezóna a výletné plavby v Gibraltáre

Gibraltár má stredomorské podnebie s miernymi daždivými zimami a letami, ktoré sú veľmi teplé až horúce a vlhké, ale s veľmi malým množstvom zrážok. Letá sú však výrazne chladnejšie a ročná teplota je konštantnejšia ako v iných mestách na južnom pobreží Pyrenejského polostrova, a to z dôvodu jeho polohy pri Gibraltárskom prielive.
Priemerné ročné teploty v Gibraltárí - zdroj: https://weather-and-climate.com/

Plavebné spoločnosti sa tu zastavujú príležitostne počas celého roka v rámci plavieb v kombinácii s Kanárskymi ostrovmi alebo transatlantických plavieb.​

Kam sa vydať v Gibraltáre

Gibraltár je veľmi prehľadný a všetky hlavné atrakcie prejdete pohodlne pešo.

 • Main Street: Hlavná ulica prechádza takmer celým mestom a nájdete tu obchody, reštaurácie a miestne trhy.
 • Top of the Rock: vrchol monolitu. Jazdí sem od južného konca Main Street lanovka. Jazda trvá 6 min. Na Skalu sa dá vyliezť aj po peši strmom a nepohodlnom kamennom chodníku Mediterranean Steps, dlhom asi 1,4 km. Schody vás prevedú bránou Jews' Gate a okolo cintorína Trafalgar Cemetery, ktorý je jednou z mnohých tunajších vojenských pamiatok.
 • Vyhliadka Ape´s Den (medzizastávka na ceste lanovkou): tu stretnete jedinečnú európsku kolóniu opíc druhu makak magot. Opice nie sú ale iba na tejto vyhliadke, tu ich je len najviac. 
 • Veľká prírodná jaskyňa St Michael's Cave. Sú možné aj prehliadky so sprievodcom do nižšie položených jaskynných priestorov a k podzemnému jazeru. 
 • Na Skale tiež nájdete vežu Tower of Homage z 11. storočia, ktorá je pozostatkom pôvodného maurského hradu – Moorish Castle. 
 • Na hlavnom námestí Casemates Square sa každú sobotu prechádzajú vojaci v dobových uniformách.
 • Rozsiahla sieť podzemných chodieb, The Great Siege Tunnels, o celkovej dĺžke 52 km.
 • Delfinárium Dolphin World.
 • Gibraltarské muzeum venované dejinám Gibraltaru a britskej imperiálnej politike.
 • Výbežok Europa Point - tu sa nachádza kostol, pekná novodobá mešita Ibrahim-al-Ibrahim a biely maják z 19. stor.             

Vstup na väčšinu atrakcií vrátane Ape´s Denu alebo Stredomorských schodov je spoplatnený.  Vstupenky kúpite pri atrakciách alebo v informačných centrách a je výhodné zakúpiť si kombinovanú vstupenku na viac atrakcií. 

Deň na pláži: piesočné pláže Catalan Bay (najznámejšia a najnavštevovanejšia), Sandy Bay, Eastern a Western Beach 

Najobľúbenejšie exkurzie plavebných spoločností v Gibraltáre

 • Prehliadka Gibraltáru so sprievodcom
 • Gibraltar na ebajku
 • Prelet na helikoptére
 • Scénická plavba za delfínmi
 • Exkurzia na Costa del Sol

Užitočné rady

Jazyk: Oficiálny jazyk je angličtina, ale miestni obyvatelia bežne hovoria po španielsky a dialektom "yanito", čo je mix týchto angličtiny a španielčiny.
Miestny čas: stredoeurópsky čas (CET), bez rozdielu oproti času na Slovensku.
Mena: gibraltárska libra (GIP) - jej hodnota je takmer rovnaká ako hodnota britsked libry (GBP). 
Pri používaní bankomatov a nákupoch na Gibraltári si musíte byť vedomí výmenných kurzov. Väčšina obchodníkov akceptuje britské libry, eurá a doláre US. Aby ste si zaistili najlepší výmenný kurz, preveďte svoju menu v jednej z mnohých zmenární alebo zaplaťte kreditnou alebo debetnou kartou.
Nákupy a suveníry: parfumy, kozmetika, šperky, tabak, alkohol, značkové slnečné okuliare a hodinky tu majú výhodné ceny.  Krištáľ a porcelán sú tiež veľmi cenovo dostupné a kúpite ich na námestí Casemates.
Gastronómia: "calentita" národné  jedlo Gibraltáru –horúci tmavý posúch z cícerovej múky; "rosto" jednoduché cestoviny s paradajkovou omáčkou, cesnakom, šampiňónmi a mrkvou na bielom víne; "borrachuelo" tradičný španielsky dezert - biskit namáčaný vo víne a anisette; "rollitos" nasekané olivy, varené vakce, slanina, zelenina, bylinky, koreniny a strúhanka zabalená do tenkých plátkov hovädziny; . 
Prepitné: Zvykom je nechávať asi 10% účtu ako odmenu za dobrú službu..
Cestovná bezpečnosť: Celkovo je Gibraltár považovaný za bezpečnú destináciu. Tunajšie opice sú mimoriadne drzé a rady kradnú ľuďom, čo sa len dá. Dávajte si pozor na kabelky, okuliare, telefóny, 
Miestny pozdrav: ‘Buenos días’ (dobré ráno), ‘buenas tardes’ (dobrý deň - používa sa popoludní), ‘buenas noches’ (dobrý večer), menej formálne ‘hola’.  ‘Gracias’ (ďakujem). 
Extra tip: Nezabudnite si obuť pohodlné topánky na chodenie

Prístavný terminál v Gibraltáre

Adresa: North Mole, Gibraltar
Výletné lode môžu kotviť pozdĺž oboch strán terminálu. Celková dĺžka prístavného móla je 940 metrov.

Atraktívny a efektívny terminál v prístave je dobre vybavený, vrátane telefónov, baru/kaviarne, umeleckých a remeselných obchodov, výstavných plôch a informačnej kancelárie Gibraltar Tourist Board. Výletný terminál sa nachádza vo vyhradenej bezpečnostnej zóne.