Catalina, Dominikánska republika

Ostrov Catalina (Isla Catalina, Catalina Island) bol objavený samotným Krištofom Kolumbom, v roku 1494. Je to tropický ostrov o rozlohe 9,6 km2, ktorý leží vo vzdialenosti iba 2,5 km od juhovýchodného cípu Dominikánskej republiky. V safírových morských vodách, ktoré ho obkolesujú, žije veľa druhov tropických rýb a na ostrove samotnom žije vyše 300 druhov vtákov a 500 druhov rastlín. Od júna do októbra tu hniezdia korytnačky jastrabie.

Ostrov je národným parkom. Je neobývaný a nenájdete tu hotely ani reštaurácie. Napriek tomu je populárnou turistickou destináciou denných výletov pravidelnými člnmi z prístavu La Romana. 

V roku 2007 bol pri ostrove Catalina objavený vrak lode zo 17. storočia, identifikovaný ako loď slávneho práta Williama Kidda, Cara Merchant. Tento vrak bol vyhlásený za chránenú oblasť a živé podmorské múzeum. 

Klíma a plavebná sezóna

Ostrov Isla Catalina má tropickú klímu, s počasím ovplyvneným stálym vetrom zo severovýchodu. V lete denné teploty dosahujú 30-32°C a nočné 24-25°C. V novembri až februári klesnú na 28°C cez deň a 22°C v noci. Teplota vody v Karibskom mori sa tu pohybuje od 26°C (február) do 29°C (september). Pre dažďové obdobie od mája do konca novembra (najmä september a október) sú typické silné poobedné búrky, i keď hurikány sú tu veľmi zriedkavé. Obdobie s najnižším počtom zrážok je od decembra do marca a to je zároveň ideálne obdobie pre návštevu ostrova.
Lodná spoločnosť Costa Cruises má na ostrove Catalina vyhradenú súkromnú pláž, preto tu zastavujú takmer výhradne iba ich lode. Okrem nich sa tu príležitostne zastavujú aj lode Norwegian Cruise Line.

Deň na ostrove Catalina s Costa Cruises

More je krištáľovo čisté, bohaté na koraly a s množstvom farebných tropických rýb. Pláž lemujú majestátne kokosové palmy a trpasličie duby poskytujúce príjemný tieň. Výletná loď (nikdy viac ako jedna za deň) stojí na kotve a medzi loďou a pobrežím premávajú po celý deň bezplatné šalupy. Cestujúci majú možnosť stráviť deň na prekrásnej súkromnej pláži s bielym pieskom, s lehátkami a slnečníkmi
Nachádza sa tu aj niekoľko barov a stánkov s občerstvením, ako aj pár obchodíkov so suvenírmi. Tím lodného wellnesu ponúka záujemcom uvoľnujúce masáže priamo na pláži. V ponuke sú aj vodné športy: šnorchlovanie, potápanie sa, kajaky, vodná gymnastika.
Deň osviežuje aj živá karibská hudba a animátori.

Pre deti je vyhradená osobitná časť pláže, s plytkým morom, kde ich rodičia môžu nechať pod dohľadom animátorov detského lodného klubu Squok Club.

Na obed je možné si vybrať z dvoch možností:
- Priamo na pláži v zastrešenej piknikovej zóne zamestnanci lodnej spoločnosti pripravia bufet s výberom čerstvej zeleniny a ovocia, a barbecue s hamburgermi, klobáskami a žemľami či hranolkami. Voda a ovocné džúsy sú bezplatné, ostatné nápoje sa dajú hradiť palubnou kartou.
- Alebo je možné vrátiť sa šalupou na loď, naobedovať sa na palube a potom sa opäť prepraviť na pláž. 

Najobľúbenejšie exkurzie

  • Plavba na katamaráne s kúpaním a šnorchlovaním.
  • Altos de Chavon & návšteva fabriky na cigary.
  • Plavba na člne po rieke Chavon.
  • Exkurzia vo fabrike na cigary.
  • Návšteva jaskyne Cueva de Las Maravillas.

Naše tipy pre destináciu Isla Catalina

Časový posun oproti Slovensku: -5 hodín v zime a -6 v lete (neaplikuje sa tu letný čas)
Jazyk: dominikánska španielčina, na turistických miestach hovoria po anglicky (nie všade)
Mena: peso dominicano DOP.  
Suveníry: miestne stánky ponúkajú niektoré suveníry typické pre Dominikánsku republiku (kávu, šperky, tričká, pareá, rum ...). Výber je všask limitovaný a ceny nemusia byť výhodné. Odporúčame vychutnať si deň naplno inak a nakupovanie odložiť na iné zastávky počas plavby.
Tip: Najviac ľudí ostane hneď na začiatku pláže, najbližšie k lodi - ak chcete mať viac súkromia, stačí prejsť asi 500 metrov ďalej.
Nezabudnite si so sebou zobrať dostatok opaľovacieho krému a cez deň sa pravidelne natierať! Dodržiavajte pitný režim a nezdržiavajte sa na priamom slnku (v tieni sa taktiež opálite; síce pomalšie, ale zato bez následkov).
Na väčšine karibských ostrovov môže byť zvýšený výskyt komárov - nezabudnite si preto so sebou zobrať dobrý repelent a už pred vystúpením z lode sa dobre natrieť, najmä ak ste na pobreží v podvečerných hodinách. 

Kotvenie na ostrove Catalina

Ostrov nemá prístav ani mólo. Výletné lode preto ostávajú na kotve a cestujúci sú na breh bezplatne dopravení šalupami. Podľa inštrukcií lodnej spoločnosti, prednosť pri vyloďovaní môžu mať hostia ubytovaní v kategóriách Suite a tí, ktorí majú rezervované exkurzie. Jedna cesta trvá asi 10-12 minút.
Šalupy premávajú pravidelne medzi ostrovom a loďou, počas dňa je preto možné kedykoľvek sa vrátiť na palubu a opäť na ostrov.

Mapa ostrova Catalina: