Al Wajh
Mesto Al Wajh, Saudská Arábia, na brehu Červeného mora bolo ešte v polovici 20. storočia hlavným prístavom regiónu. V 1. svetovej vojne zohralo mesto dôležitú úlohu počas arabskej vzbury, keď po dobytí princom Faisala slúžilo ako základňa série útokov na železnicu Hejaz.
Al Wajh je s 50.000 obyvateľmi jedným z najväčších miest v regióneTabuk.
Hlavnou aktivitou obyvateľov tohto prístavného mesta je rybolov.
Al Wajh slúži ako vstupná brána do významnej archeologickej oblasti Al Ula, ktorá bola v dávnej minulosti sídlom dvoch arabských kráľovstiev Dadan a Lihyan. Ich stopy po stáročia ležali pod nánosmi piesku a nejasností, ale kedysi tieto staroveké kráľovstvá, citované v Starom zákone i starovekých gréckych textoch, vládli životne dôležitým obchodným cestám.
Plavby a sezóna v Al Wajh
Al Wajh má ako celá oblasť Arabského polostrova jedno z nejteplejších podnebí na zemi s priemernou dennou teplotou v lete okolo 37°C a v noci cca 31°C. V zimných mesiacoch je priemerná denná teplota okolo 30°C a nočné teploty klesajú k 20°C.
Al Wajh je absolútnou novinkou na mapách výletných lodí. Sezóna je od jesene do jari. Momentálne tu zastavuje spoločnosť MSC.
Vyhľadaj plavby v Červenom mori
Kam sa vydať v Al Wajh
Historické centrum mesta, Al Balad, bývalá rybárska dedinka, je dnes takmer opustenou štvrťou. Nádete tu historické hidžázske domy so svetlými farebnými balkónmi a opustené rybárske lode. Z množstva mešít spomeňme aspoň Al Ashraaf Mosque so 14 m minaretom Manara. Hrad Al Wajh Castle postavená v 1875, slúžil pôvodne ako vládne sídlo a pevnosť na ochranu regiónu Tabuk. Dnes je kompletne zrekonštruovaný a je múzeom o histórii mesta.
V archeologickej blasti AlUla sa nachádzajú zvyšky rozľahlých púštnych kráľovstiev z prvého tisícročia pred n. L. Chrámové stĺpy, meter hrubé tehlové múry, skalné hrobky, detailné sochy a balvany s vytesanými nápismi sú roztrúsené medzi datľovými farmami, domami a novozaloženými eko-rezortmi. Väčšina toho, čo dnes o týchto kráľovstvách vieme, pochádza zo stoviek skalných nápisov vytesaných v dadanskom jazyku, semitskej odnože, ktoré hovoria o dávnych kráľoch a pútnikoch, komunitách migrantov a o každodennom živote a smrti. A o daniach.
Samotné AlUla, starobylé opevnené mesto z hliny a kameňa, sa datuje do 6. storočia pred n.l.
30 km od mesta AlUla sa nachádza Hegra (al-Hijr / Madā ͐ in Ṣāliḥ), so 111 monumentálnymi hrobkami vytesanými do obrovských skalných útvarov z doby 2. až 1. storočia pred n.l. Hegra bola prvým saudskoarabským miestom zapísaným na zoznam svetového dedičstva UNESCO. Tu určite nevynechajte ojedinele stojacu tombu Qasr Al Fareed, vysokú 22 m.
Jabal AlFil (slonia skala) - veľkolepý skalný útvar pripomínajúci slona s chobotom, ktorý sa dotýka zeme. Ako výrazná geomorfologická zvláštnosť sa stal jednou z miestnych ikonických pamiatok.
Archeologické nálezisko Dadan, hlavné mesto dadanského kráľovstva v 4. storočí pred n.l, postavené na starodávnej kadidlovej ceste s púštnym kameňom uprostred oázy ponúka viac ako tucet pamiatok vytesaných z červenej púštnej skaly, z ktorých najpôsobivejšia je Lion Tomb. Reliéfy sediacich levov, symbol moci a ochrany, označujú pohrebisko kráľovskej rodiny.
Exkurzie v Al Wajh
- Okružná jazda mestom
- Návšteva lokality Hegra (UNESCO)
- Hegra a staroveké mesto Dadan
- Antická AlUla, Hegra a Jabal AlFil
Naše tipy pre prístav Al Wajh
Nákupy: keramika, strieborné šperky, zdobené drevené skrinky mandoo, strieborné dýky
Nákupné centrá Al Shatea, Tamimi, Al Waha, Ibn Khaldoun a Al Othaim sú najlepšími adresami na moderný shopping. Najznámejšie tradičné arabské bazáre sú Al Souq a Souq El-Hob.
Otváracie hodiny: sobota – utorok od 10:00 do polnoci / streda a štvrtok od 10:00 do 2:00 ráno. Všetky aktivity sa prerušia 5x do dňa kvôli modlitbám.
Gastronómia: Miestna kuchyňa je ovplyvnená kuchyňou Blízkeho Východu a indickou. K najpoužívanejším surovinám patria kuracie a baranie mäso, ryža, kuskus a bulgur, jogurt, zelenina a datle.
Bežne sa na jedenie používa ruka (iba pravá – ľavá je považovaná za nečistú!).
V Saúdskéj Arábii je z náboženských dôvodov zakázané konzumovať alkohol a bravčové mäso.
Mena: saudský rijál (SAR)
Jazyk: arabčina, v turistických oblastiach sa dohovoríte po anglicky.
Miestna etiketa: od turistov sa očakáva rešpektovanie miestnych náboženských tradícií. Muži musia mať dlhé nohavice, k tomu môže byť tričko s golierikom (bez nápisov či obrázkov, ktoré by mohli urážať miestnu etiketu) alebo košeľa s krátkym rukávom. Ženám odporúčame dlhé nohavice alebo sukňu, rukávy po zápästia a šatku na hlave. Vyhnúť sa priliehavému oblečeniu a akémukoľvek výstrihu!
V prítomnosti miestnych a ani s nimi nerozprávajte o alkohole, ženách, drogách, sexe, politike či náboženstve. Správajte sa diplomaticky a v žiadnom prípade nekritizujte arabskú kultúru, zvyky či náboženstvo.
Verejné prejavovanie náklonnosti nie je v Saudskej Arábii povolené (bozkávanie sa, objímanie alebo držanie za ruky).
Nezabudnite si so sebou zobrať vodu, krém na opaľovanie s vysokým faktorom a slnečné okuliare!
Prístavný terminál Al Wajh
Lode kotvia v novom termináli v blízkosti mesta.