Starlink internet na palubách výletných lodí

Rýchle a spoľahlivé internetové pripojenie bolo na palubách výletných lodí už od začiatku náročnou výzvou, pretože plavidlá brázdia všetky kúty zemegule a musia sa spoliehať na satelity, ktoré obiehajú vo vesmíre. Ale Starlink Elona Muska to dnes všetko mení a prináša vysokorýchlostný internet aj na výletné lode. A keďže sa sociálne médiá, streamovanie videa a online hry stali všeobecne populárnou zábavou, plavebné spoločnosti sa neustále usilujú o čo najväčšiu šírku pásma a rýchlosť, aby uspokojili potreby a požiadavky svojich hostí na pripojenie sa na mori.

Image by Peggy und Marco Lachmann-Anke from Pixabay

Čoraz viac plavebných spoločností investuje do najmodernejších technológií nielen na svojich nových lodiach, ale modernizuje aj staršie plavidlá. A hoci rýchlosť je zatiaľ nie celkom porovnateľná so spojením na aké ste zvyknutí na súši, internetová služba na palube lodí vám už teraz umožňuje všetky digitálne aktivity, ktorí robíte doma.

Čo je to Starlink?

Starlink je divízia spoločnosti SpaceX – výrobcu kozmických lodí a satelitnej komunikačnej spoločnosti, ktorú založil Elon Musk. Starlink poskytuje internetové služby pre domácnosti a podniky, ale aj pre poskytovateľov dopravy, ako sú letecký a námorný priemysel, pričom do sveta výletných lodí bol Starlink uvedený v roku 2022.

Starlink dnes pokrýva svojou ponukou internetu veľkú geografickú oblasť. Podľa ich vlastnej webovej stránky, satelitné pokrytie Starlink v súčasnosti zahŕňa pobrežné vody Severnej Ameriky a niektorých karibských ostrovov, veľkú časť Južnej Ameriky, Stredozemného mora, západnej Európy, Japonska, Austráliu a Nový Zéland.

Ako funguje Starlink a čo je ho zavedenie znamená pre pripojiteľnosť na mori?

Sieť satelitov Starlink na nízkej obežnej dráhe Zeme krúži približne iba 547 km nad zemským povrchom (pričom štandardné satelity obiehajú vo vzdialenosti viac ako 35 786 km). V dôsledku toho je čas potrebný na prenos údajov tam a späť na satelity Starlink výrazne rýchlejší, čo umožňuje rýchlejšiu rýchlosť nahrávania a sťahovania. Dáta teda môžu uskutočniť až 70 spiatočných ciest medzi satelitmi Zeme a Starlink za rovnaký čas, ktorý trvá jedna spiatočná cesta k štandardnému satelitu.

Starlink doteraz vypustil viac ako 3 500 satelitov a má agresívny plán na celkový počet 42 000. Spoločnosť sa zameriava na globálne pokrytie do konca roka 2023. Toto znamená, že už v blízkej budúcnosti budú dostupné spoľahlivé a rýchle internetové služby aj pri plavbách v odľahlých destináciách, ako je polárna oblasť, hlboko v začiatkoch rieky Amazon či uprostred Tichého oceánu.

Taktiež inštalácia Starlinku na lode je pomerne jednoduchá - vyžaduje si iba sériu plochých panelov pripevnených k horným palubám namiesto doterajších objemných satelitných kupol, ktoré okupovali značnú časť priestorov horných paluby okolo lodného komína a radarového stožiara.

Ktoré plavebné spoločnosti už majú internetovú službu Starlink?

Takmer všetky významné plavebné spoločnosti ako aj niektoré špecializované spoločnosti už oznámili svoje partnerstvo so spoločnosťou Starlink, s cieľom poskytovať internetové služby na palube svojich lodí.

Patria k nim American Cruise Lines, American Queen Voyages, skupina Carnival Corporation (AIDA, Carnival Cruise Line, Costa Cruises, Cunard Line, Holland America Line, Princess Cruises, P&O Cruises, P&O Cruises Australia a Seabourn), Hurtigruten, Norwegian Cruise Line Holdings (Norwegian Cruise Line, Oceania Cruises a Regent Seven Seas Cruises, skupina Royal Caribbean Group (Royal Caribbean, Celebrity Cruises a Silversea Cruises), SeaDream Yacht Club a Windstar Cruises.

Všetky menované spoločnosti už zaviedli Starlink na celú svoju flotilu, alebo bude postupne nainštalovaný do konca roka. Ďalšie plavebné spoločnosti sa nepochybne čoskoro pridajú.

Internetové služby na palubách lodí sú, samozrejme, spoplatnené, pokiaľ nie sú zahrnuté v propagačnom balíčku alebo napríklad nie sú súčasťou výhod vernostného klubu spoločnosti. Zvyčajne je na výber základný balíček pre e-maily, sociálne médiá a surfovanie po webe a prémiový balík, ktorý umožňuje aj streamovanie a hranie. Informujte sa u konkrétnej spoločnosti o cenách balíkov.

A hoci v najbližšej dobe asi nemôžeme očakávať znižovanie cien palubného internetu, mäžeme sa tešiť, že kvalita pripojenia sa s nástupom Starlinku výrazne zlepší.

Zdroj informácií: Cruisecritic. Image by Peggy und Marco Lachmann-Anke from Pixabay a stránka spoločnosti Starlink.com

Späť na zoznam noviniek