Plavby po Aljaške na elegantnej Queen Elizabeth v spoločnosti známych osobností

Plavebná spoločnosť Cunard Line plánuje na leto 2023 jedinečnú sériu aljašských plavieb v rámci obohacujúceho programu "Cunard Insights™" na lodi Queen Elizabeth v spoločnosti známych osobností.
Z nich širokej verejnosti dozaista najznámejší je britský dobrodruh "Bear" Grylls, pre ktorého bude 12-nočná plavba v júni budúceho roku prvým návratom na Aljašku od roku 2015, keď tu pre obľúbenú televíznu reláciu sprevádzal vtedajšieho amerického prezidenta, Baracka Obamu.

Cunard - plavby Insight Programme na Aljaške - 2023

Alašské plavby Cunard Insights Programme

Cunard Insights Programme spoločnosti Cunard Line zahrňuje celkovo 7 plavieb od júna do augusta 2023 na elegantnej Queen Elizabeth, ktoré navštívia množstvo nádherných prístavov vrátane Skagway, Juneau, Anchorage a Sitka. Naplnenie vlastného obohacujúceho programu na každej plavbe zabezpečia, okrem exkluzívneho odborníka v oblasti dobrodružstva a prieskumu, aj ocenená prírodovedkyňa Dr. Rachel Cartwrightová a profesionálni sprievodcovia regionálnym kultúrnym dedičstvom z inštitútu Alaska Native Voices.

​K exkluzívnym odborným hosťom patrí, okrem už spomenutého Bear Gryllsa, britský horolezec Kenton Cool, ktorý vyšiel 16-krát na Mount Everest, Ann Daniels – jedna z popredných britských polárnikov a prvá žena v histórii, ktorá na lyžiach zdolala oba svetové póly, a Felicity Aston MBE – držiteľka svetového rekordu ako prvá žena, ktorá sama na lyžiach prešla cez Antarktídu. Ďalej sa predstaví britský námorný archeológ Mensun Bound, ktorý viedol niektoré z najznámejších objavov vrakov, vrátane objavenia stratenej Shackletonovej lode Endurance v Antarktíde.

Sture Myrmell, prezident spoločnosti Carnival UK, povedal: „Sme radi, že budúci rok privítame na palube všetkých našich dobrodruhov svetovej triedy v rámci nášho ďalšieho fantastického obohajucujúceho programu.
Nie je lepší spôsob ako zažiť Aljašku – jedno z najkrajších miest na svete – než na palube nádhernej Queen Elizabeth!“

Exkluzívny sprievodcovia na vašej plavbe po Aljaške

Edvard Michael "Bear" Grylls

12-nočná plavba  z Vancouveru, 8. jún 2023 - Informácie o trase a o cenách

Edward Michael „Bear“ Grylls z Veľkej Británie je pravdepodobne najznámejšou tvárou dobrodružstva na planéte. Bývalý vojak 21 SAS sa počas plavby podelí o svoje skúsenosti ako jeden z najmladších lezcov na Mount Everest, autor bestsellerov, televízny moderátor a dobrodruh.
Bear je otec rodiny, spisovateľ, ktorý predal viac ako 20 miliónov kníh, čestný plukovník Britského kráľovského námorného komanda a vôbec prvý hlavný veľvyslanec pre 55 miliónov mladých skautov na celom svete.

Televízne relácie Bear-a zahŕňajú legendárnu reláciu kanála Discovery "Man vs Wild" (Človek versus divočina) a reláciu "Running Wild with Bear Grylls" (Beh v divočine s Bearom Gryllsom), ktorej 7. sezóna práve beží na National Geographic Channel. Jeho hosťami v Running Wild boli medzi inými prezident Obama (diel sa odohrával práve na Aljaške), Roger Federer, indický premiér Modi a hollywoodske hviezdy Natalie Portman, Julia Roberts, Kate Winslet a Ashton Kutcher.

Kenton Cool

10-nočná plavba  z Vancouveru, 20. jún 2023 - Informácie o trase a o cenách
7-nočná plavba  z Vancouveru, 30. jún 2023 - Informácie o trase a o cenách

Angličan Kenton Cool, jeden z najlepších alpských horolezcov svojej generácie, zdolal Mount Everest šestnásťkrát a ako prvý človek v histórii zdolal jeho tri vrcholy – nazývané „Trojitá koruna“ – počas jediného výstupu, čo sa dovtedy považovalo za nemožné. Absolvoval viac ako 20 pozoruhodných expedícií v pohorí Greater Ranges, zlyžoval dve osemtisícovky a viedol úspešnú expedíciu na vrchol K2. Viackrát bol vodcom aljašských expedícií, a to aj na najvyšší vrch Severnej Ameriky, Mount McKinley.

Pen Hadow

10-nočná plavba  z Vancouveru, 7. júl 2023 - Informácie o trase a o cenách

Rupert Nigel Pendrill "Pen" Hadow Británie je objaviteľom špecializujúcim sa na arktický región, advokátom, dobrodruhom a sprievodcom.  Je popredným prieskumníkom Arktického oceánu, ktorý sa teraz venuje zlepšovaniu ochrany živočíchov a ekosystémov v medzinárodných vodách okolo Severného pólu. Pen vedie nadáciu 90 North Foundation, ktorá presadzuje modernizáciu existujúcich dohôd o rybolove a lodnej doprave s cieľom vytvoriť rezerváciu Severného pólu, a je tiež riaditeľom programu vedeckého výskumu a angažovania verejnosti Arctic Mission. Pen Hadow ol doslova katapultovaný do medzinárodnej slávy, keď sa stal prvým a zatiaľ jediným človekom, ktorý dokončil jednu z posledných veľkých polárnych výziev – sólo, bez doplnenia zásob, z Kanady na Severný pól. Vyžiadalo si to tri pokusy v priebehu 15 rokov, kým dosiahol tento jedinečný čin na „prelomovej hranici prieskumu“.
Pen má silné spojenie s Aljaškou vo svojich dobrodružstvách, vrátane svojho pokusu o plavbu na Severný pól z Nome na Aljaške.

Ann Danielsová

10-nočná plavba  z Vancouveru, 17. júl 2023 - Informácie o trase a o cenách

Polárna objaviteľka Ann Danielsová je jednou z popredných britských prieskumníčok. Keď začínala, bola čerstvou matkou malých trojčiat a bez akýchkoľvek skúseností v prírode. Iba jej tvrdá práca a viera ju priviedli k tomu, že bola vybraná spomedzi viac ako 200 omnoho skúsenejších žien, aby sa zúčastnila svojej prvej expedície na Severný pól. Od týchto skromných začiatkov pokračovala dobytím Južného pólu a v roku 2002 sa spolu s Caroline Hamiltonovou stali prvým čisto ženským tímom v histórii, ktorý na lyžiach došiel k Severnému a Južnému pólu. Táto cesta sa už nikdy nezopakovala. V roku 2009 sa potom Ann zúčastnila Catlin Arctic Survey a počas 100 dní prekonala 1.000 km po ľadovej pokrývke pri teplotách až mínus 50ºC. Táto prieskumná cesta začala z Aljašky, pešo, na lyžiach a príležitostne plávaním na otvorených vodách, až k Severnému geografickému pólu.
Denník The Daily Telegraph opisuje Ann ako jednu z 20 najlepších britských dobrodruhov všetkých čias.

Felicity Astonová, MBE

11-nočná plavba  z Vancouveru, 27. júl 2023 - Informácie o trase a o cenách

Pôvodom polárna a klimatická vedkyňa, Felicity Astonová je britská prieskumníčka, autorka. V roku 2012 sa stala prvou ženou, ktorá prešla sama na lyžiach krížom cez Antarktídu, a touto 59-dňovou cestou sa zapísala do Guinessovej knihy rekordov. Felicity tiež organizovala a osobne viedla rekordné lyžiarske expedície na severný a južný geografický pól s medzinárodnými ženskými tímami, zlyžovala zamrznuté rieky a jazerá na Sibíri, prešla 36 000 km k pólu chladu ( (najchladnejšiemu obývanému miesto na Zemi), preletela Spojené štáty na vzducholodi a zabehla maratón Des Sables na Sahare.
Ocenená autorka troch kníh, profesionálny rečníčka a príležitostná televízna moderátorka, v roku 2016 prešla historickú trasu zlatej horúčky na Klondiku z roku 1898 a strávila čas ťažbou zlata na Aljaške a Yukone, v rámci seriálu pre BBC.

Mensun Bound

10-nočná plavba z Vancouveru do San Francisca, 7.  august 2023 - Informácie o trase a o cenách

Narodený na Falklandských ostrovoch, Mensun Bound bol člen Tritonu na fakulte Námornej archeológie na St Peter’s College v Oxforde a riaditeľom prvej akademickej jednotky pre podvodnú archeológiu v Anglicku. Bound, známy aj ako „Indiana Jones hlbín“, viedol počas svojej kariéry trvajúcej 40 rokov prieskumy a vykopávky vrakov po celom svete. Za ten čas objavil jeden z najstarších známych vrakov lodí (zo 6. storočia pred Kristom) a v roku 1997 použil metódy saturačného potápania na uskutočnenie najhlbšieho získania vraku v histórii archeológie. V roku 2019 Bound ohromil svet svojím objavom vlajkovej lode admirála von Speeho, Scharnhorst, ktorá bola stratená v boji počas prvej svetovej vojny. V marci roku 2022 bol riaditeľom prieskumu, ktorý našiel Shackletonovu loď „Endurance“, vo vynikajúco zachovalom stave.

Aljaška - zdroj fotografia Image by David Mark from Pixabay

Na všetkých plavbách:

Alaska Native Voices

Inštitút Alaska Native Voices je lídrom v oblasti kultúrneho vzdelávania a tlmočenia, a víta návštevníkov na Aljaške už 18 rokov. Jeho zamestnanci  a sprievodcovia nezdieľajú iba tradičné znalosti a perspektívy, ale aj rovnováhu súčasného života, pričom zároveň prijímajú kultúru a tradície.

Prostredníctvom svojich kultúrnych tlmočníkov poskytujú Native Voices hosťom historický a kultúrny pohľad na väzby pôvodných obyvateľov Huna s Národným parkom Glacier Bay (Sít’ Eeti Gheeyi).

Dr. Rachel Cartwright

Rachel je prírodovedkyňa a výskumníčka, ktorá sa v súčasnosti zameriava na behaviorálnu ekológiu vráskavaca dlhoplutvého, prevažne v havajských vodách. Má doktorát z ochranárskej biológie a vyučuje na Kalifornskej štátnej univerzite na Normanských ostrovoch.

Rachel je taktiež bývalou prírodovedkyňou pre Princess Cruise, ktorá sa špecializuje na Alaskan Inside Passage. Na palube Queen Elizabeth  bude počas plavieb Cunard Insights v roku 2023 ponúkať komentáre a prednášky na palube, rozhovory o voľne žijúcich živočíchoch a bude sa starať o základňu Alaska Outpost v salóne Garden Lounge.

Loď Queen Elizabeth. Zdroj webová stránka spoločnosti cunard.com

Vaša loď: Queen Elizabeth

Tonáž: 92.000 t / Dĺžka: 294 m / 12 palúb / Kapacita: 2.081 hostí / Posádka: 911 členov / Postavená: 2010

Výletná loď Queen Elizabeth je postavená v elegantnej atmosfére evokujúcej obdobie art deco. Jej zariadenie vyžaruje štýl a rafinovanosť.

Bohaté žiarivé lustre a interiérové prvky v štýle art deco v nerušivej kombinácii s moderným vybavením sa postarajú o jedinečnú a pozoruhodnú dovolenku. Užite si kroket na hernej palube, započúvajte sa do hudby piána v Grand Lobby, strávte zábavný večer v prepychovom divadle Royal Court, vychutnajte si delikátnu večeru v opulentnej Queens Grills reštaurácií alebo si oddýchnite v elegantnej zimnej záhrade. A počas celej plavby sa nechajte rozmaznávať vyhlásenými službami White service.

Súvisiace články:

Zdroj obrázkov a fotografií webová stránka spoločnosti cunard.com

Späť na zoznam noviniek