Zaujímavosti zo sveta plavieb

Kmotra Godmother
Krst luxusnej lode

Každá loď má mať podľa námornej tradície svoju ženskú patrónku. Táto má plavidlu zaručiť do života šťastný osud a božskú ochranu. Výletné lodné spoločnosti si za kmotry svojich lodí najčastejšie prizývajú významné osobnosti zo sveta divadla, filmu, umenia, ale aj politiky či športu a ceremónia krstu je často spojená s veľkolepou oslavou za prítomnosti stoviek až tisícok pozvaných.

Ku krstu každej novej lode si plavebná spoločnosť obvykle vyberá inú kmotru, ale toto pravidlo má niekoľko výnimiek: britská kráľovná Elizabeth II. bola pre spoločnosť Cunard kmotrou už 3-krát (lode Queen Mary 2 a Queen Elizabeth 2, Caronia v roku 1947 ešte ako princezná Elizabeth) a svetoznáma talianska herečka Sofia Loren, ako dlhoročná blízka priateľka rodiny, krstila všetky novšie lode spoločnosti MSC, od MSC Lirica v roku 2003 až po MSC Meraviglia.

Nie zriedkavo sú kmotrami aj korunované dámy - okrem už spomenutej královnej Elizabeth II. to boli Kate Middleton - vojvodkyňa z Cambridge (loď Royal Princess), Camilla - vojvodkyňa z Cornwall (loď Queen Victoria), princezná Diana (loď Royal Princess), holandská kráľovná Maxima (loď Koningsdam), holandská princezná Margriet (loď Oosterdam), nórska kráľovná Sonja (loď Majesty of the Seas), anglická princezná Anna (loď Aurora), monacká princezná Charlene luxusná Seven Seas Explorer).

Loď sa krstí tradičným rozbitím fľaše šampanského o trup lode. Je pritom považované za zlé znamenie, ak sa táto fľaša nerozbije na prvý raz.